TRZYNASTA PENSJA. Kto dostaje trzynastkę?

Trzynastka lub trzynasta pensja, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, nie przysługuje każdemu. Jest jednak wiele osób, które z tego przywileju korzystają. Kto dostaje trzynastkę? Co trzeba zrobić, żeby ją dostać?

Dla kogo trzynastka?

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, przez niektórych nazywane po prostu trzynastą pensją, wypłacane jest osobom, które zatrudnione są w tzw. budżetówce.

>>> Co to jest trzynastka? [KLIKNIJ!]

Co to oznacza w praktyce? Że trzynastkę dostają między innymi pracownicy ministerstw oraz urzędów centralnych i wojewódzkich, pracownicy urzędów kontroli oraz ochrony państwa, a także zatrudnieni w sądach i trybunałach. To dodatkowe wynagrodzenie otrzymują również urzędnicy lokalnych urzędów i starostw powiatowych oraz oczywiście nauczyciele.

Ile wynosi trzynastka?

Wiele osób mói o trzynastkach jako o trzynastej pensji. Nie jest to ujęcie precyzyjne. Trzynastka to tak naprawdę 8,5 procenta wszystkich wynagrodzeń w przeciągu całego roku. Co ważne, tę dodatkową pensję może dostać tylko ten, kto w urzędzie, szkole czy na innym stanowisku wykazanym powyżej przepracował przynajmniej cały rok.

Trzynastka powinna dotrzeć na konta zainteresowanych do końca marca każdego roku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!