Trzy królestwa: megaprodukcja historyczna, którą trzeba obejrzeć!

Film „Trzy królestwa” w reżyserii Johna Woo oszałamia rozmachem i egzotyką. W olśniewających scenach rodzajowych i imponujących obrazach bitew przywołuje jeden z najbardziej burzliwych okresów w dziejach Chin.
Zdjęcie z artykułu: Trzy królestwa: megaprodukcja historyczna, którą trzeba obejrzeć!
Film Trzy Królestwa - Red Cliffźródło:Monolith Films Sp. z o.o.

Film „Trzy królestwa” ukazuje Chiny przełomu II i III wieku. Akcja megaprodukcji Johna Woo, reżysera „Mission: Impossible 2”, rozpoczyna się w roku 169, u schyłku panowania dynastii Han, kiedy to Chiny rozpadają się na tytułowe trzy państwa. Rządząca największym z nich dynastia Jin dąży do podporządkowania sobie dwóch pozostałych. Konkurenci, czując zagrożenie, zawierają ze sobą pakt. Starcie jest nieuniknione. 

W obrazie Johna Woo widzimy, jak wódz Cao Cao z dynastii Jin na czele 800 tysięcy żołnierzy wyrusza przeciwko Sun Quanowi i Liu Beiowi z południa. Zaatakowany przez złożoną z doborowych wojów armię Sun Quan wzywa Liu Beia, aby uderzył na Cao Cao od strony morza. Trzy chińskie armie spotykają się w krwawej bitwie o Czerwone Klify. Wielusettysięczne starcie na zawsze zmieni bieg dziejów Dalekiego Wschodu. Jak zakończy się bitwa? Kto z potężnej armii Cao Cao okaże się bohaterem, a kto tchórzem? I czy dynastia Jin zdoła ostatecznie doprowadzić do zjednoczenia Chin?

Scenariusz filmu „Trzy królestwa” oparto na XIV-wiecznej chińskiej powieści autorstwa Luo Guanzhonga, której akcja toczy się w burzliwych latach upadku dynastii Han i w Epoce Trzech Królestw. Monumentalny chiński dramat historyczny Johna Woo był pokazywany w 43 krajach na całym świecie. Do światowych kin trafiła skrócona, dwuipółgodzinna wersja „Trzech Królestw”; w chińskim oryginale film podzielono na dwie części, które trwały razem prawie pięć godzin.

Najmocniejszą stroną filmu, pokazującą w pełni rozmach realizacyjny, są imponujące i przejmujące sceny batalistyczne. Niewiele mniejsze od nich wrażenie robi jednak i epicki obraz dawnej kultury chińskiej, ukazanej w filmie poprzez pieczołowicie przygotowane kostiumy, rekwizyty i dekoracje.

 

 


 

Redakcja 29/06/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!