Trzewia – z kamerą w przewodzie pokarmowym

Co się kryje we wnętrzu ludzkiego ciała? Przez wiele tysiącleci ludzkie trzewia można było zobaczyć wyłącznie po warunkiem przecięcia powłok ciała. Dziś, aby przyjrzeć się naszym trzewiom z bliska, wystarczy włączyć telewizor.

 


Każdy zna swój wygląd zewnętrzny, ale prawie nikt nie widział tego, co kryje się pod jego własną skórą. Jedną z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych części ciała ukrytych przed ludzkim wzrokiem jest układ pokarmowy. Autorzy programu Trzewia wzięli go pod lupę i wykorzystując super nowoczesne techniki medycznego obrazowania pokazali, jak system trawienny wygląda od środka. W podróż ruszyli z malutką kamerą, którą w formie tabletki na początku eksperymentu połyka prowadzący Michael Mosley.

Na każdym etapie tej pouczającej i pełnej niespodzianek wyprawy Mosley rozmawia z lekarzami, którzy opowiadają o zadziwiających zjawiskach, odbywających się wewnątrz ludzkiego organizmu. Dokument pozwala więc na własne oczy zobaczyć poszczególne części układu pokarmowego i zrozumieć zasady ich działania.


 

 

Redakcja 13/05/2014

Zobacz też

Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Jak zostać detektywem? Jak RUTKOWSKI został detektywem? Usługi detektywistyczne stają się u nas w kraju coraz bardziej popularne. Szczególnie dzięki TVN-owskiemu serialowi pod tytułem "Detektywi" i działaniom najpopularniejszego polskiego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który włączył się w poszukiwania rzekomo porwanej półrocznej Madzi z Sosnowca oraz rozszyfrował kłamstwo matki dziecka. Jak zostać detektywem? Jakie trzeba spełnić kryteria? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Pożar w domu. Jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć? Ryzyko pożaru jest większe w zimie kiedy często dogrzewamy się piecykami elektrycznymi, ale to nie jedyna częsta przyczyna pożaru. Aby uniknąć tragedii warto stosować kilka uniwersalnych zasad bezpieczeństwa. Mówimy, jakie sa przyczyny i jak się zabezpieczyć przed pożarem. Co jest uznawane za nieumyślne spowodowanie śmierci? Jaka kara za to grozi? Co jest uznawane za nieumyślne spowodowanie śmierci? Jaka kara za to grozi? Matka poszukiwanej przez policję 6-miesięcznej Madzi z Sosnowca przyznała się, że niemowlę wypadło jej z rąk, co spowodowało śmierć dziecka. Przerażona kobieta upozorowała porwanie Madzi. Jakie zdarzenia można uznać za nieumyślne spowodowanie śmierci i jaka kara za nie grozi? Kto może odpowiadać i w jakich okolicznościach za nieumyślne spowodowanie śmierci? Skąd pochodzą europejscy meżczyźni? Skąd pochodzą europejscy meżczyźni? Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Leicaster wykazują, że nawet do 80 procent współczesnych Europejczyków pochodzi od pierwszych rolników, którzy ok. 10 tys. lat temu wyruszyli z "Żyznego Półksiężyca" nad Morzem Śródziemnym. Z kolei nasze pramatki pochodzą z plemienia myśliwych-zbieraczy.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!