The Diggers – Łowcy skarbów. Jakie cuda pomoże znaleźć w ziemi wykrywacz metalu? ZDJĘCIA

Tytułowi łowcy skarbów, czyli Tim „Ringy” Saylor i „King” George Wyant, to domorośli historycy zafascynowani wyszukiwaniem reliktów minionych wieków i bardziej lub mniej ważnych wydarzeń. Brzmi poważnie? Prowadzący program rzadko bywają poważni, a jak zauważył kiedyś Saylor, każdemu z nich chodzi nie tyle o babranie się w ziemi w poszukiwaniu choćby srebrnej monety dolarowej, ale o to, by... jego konkurent przegrał wyścig po skarb i za karę np. ubrany w studniówkową sukienkę wjechał rowerem w lodowate wody któregoś z jezior stanu Montana.

Brzmi zaskakująco? Obaj prowadzący program „Łowcy skarbów” uważają, że szacunek dla historii oraz duże poczucie humoru nie wykluczają się wzajemnie.

„Ringy” Saylor, rodem ze stanu Iowa, zarabia na życie pisanie oprogramowania dla firm ubezpieczeniowych. Sam jednak mówi, że już w latach dziecięcych intrygowały go stare monety i inne pamiątki po dawnych czasach. Swój pierwszy wykrywacz metalu kupił w 1980 roku, ale nie używał go wiele aż do momentu, gdy w początkach XXI wieku nie przeniósł się do Montany dziesięć lat temu. „Chciałem sprawdzić mój stary detektor w działaniu i postanowiłem wypróbować go na swoim nowym podwórku” – wspomina. „Znalazłem trzy srebrne monety. Krótko potem wpadłem w uzależnienie" – żartuje.

.. Budowa wykrywacza metali. Jak działa to urządzenie? Jaka sonda jest najlepsza?

W tym czasie Saylor spotkał Wyanta, górnika specjalizującego się w wydobyciu miedzi. „George dowiedział się, że mam detektor, a ponieważ zawsze chciał kupić sobie taki sprzęt, zadzwonił do mnie, żeby pogadać na ten temat” – opowiada Saylor. Obaj zaczęli razem wychodzić na poszukiwania pamiątek historii ukrytych w ziemi. Wyant wspomina. że jednym z jego pierwszych znalezisk była amerykańska dziesięciocentówka z 1909 roku. „Wtedy wpadłem na dobre” – wspomina Wyant. Tim podobnej gorączki dostał, gdy wraz z Georgem badał okolice starego kościoła i znalazł srebrne monety: pół- i ćwierćdolarówkę oraz żeton z chicagowskiej wystawy światowej z 1933 roku.

W końcu Tim „Ringy” Saylor i „King” George Wyant założyli firmę Anaconda Treasure, a także uruchomili stronę internetową, za pośrednictwem której sprzedają książki o skarbach i ich poszukiwaniu, ponadto odzież i sprzęt dla poszukiwaczy, a także własną serię DVD poświęconą ich przygodom z wykrywaczem metalu. „Nagrania dokumentalne, które kupiliśmy na eBayu, wydawały się nam niewiarygodnie nudne” – objaśnia Saylor. „Dlatego na wszystkie eskapady zaczęliśmy zabierać kamerę, a potem montować programy o największych czy najciekawszych znaleziskach. I o niektórych najbardziej zwariowanych wyczynach” – dodaje.

.. Wykrywacz metalu i... Jakie gadżety powinien mieć poszukiwacz skarbów?

Choć Tim Saylor i George Wyant sami siebie nazywają łowcami skarbów, ale jest w tym doza autoironii, jako że większość pamiątek przeszłości, jakie znaleźli, to stare monety, broń czy biżuterię, jednak o niewielkiej wartości rynkowej. „W tym wszystkim tak naprawdę chodzi o dreszczyk poszukiwań” – przyznaje Saylor. „Gdyby zacząć traktować to zajęcie jako źródło zarobku, trzeba by szukać innego hobby. Ale skoro stare srebrne monety, które znajdujemy, są warto 5 czy 10 dolarów, to trudno poszukiwania traktować jako pracę". Mimo wszystko łowcy skarbów wierzą, że któregoś dnia szczęście się do nich uśmiechnie i kiedyś znajdą garść rzadkich złotych monet. Czy rzeczywiście uda im się to?

Redakcja 11/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!