Testy sprawdzajace predyspozycje językowe - co to takiego? Jak uczniowie zdający do klas dwujęzycznych mogą przygotować się do sprawdzianu?

Niektórzy mają zdolności do nauki języków, a niektórzy po prostu nie, test predyspozycji językowych przeprowadzany jako etap rekrutacji do gimnazjów dwujęzycznych ma to sprawdzić. Sprawdź, jak wygląda taki test, gdzie znaleźć przykładowe arkusze i jak się przygotowywać!

Testy predyspozycji językowych to testy, do których muszą przystąpić kandydaci do gimnazjów z klasami dwujęzycznymi. Zwykle poziom języków obcych po podstawówce nie jest wysoki, dlatego testy do gimnazjów badają predyspozycje językowe, a nie nabyte umiejętności. Ten rodzaj testu ma badać pamięć, rozumienie czytanego tekstu, rozumienie leksyki, wyobraźnię i domysł językowy, wyciąganie wniosków oraz rozumowanie przez analogię.

Testy napisane są w języku polskim i zwykle zawierają około 10-15 zadań. Polegają na uzupełnieniu luk odpowiednimi słowami lub wyrażeniami w odpowiedniej formie. Czasem zdarzają się też zadania polegające na utworzeniu zdania w łacinie lub innym mało popularnym lub sztucznym języku według zaprezentowanego wzoru. Mogą pojawić sie też zadania polegające na ustawieniu w kolejności zdań z przemieszanego tekstu lub stawiania hipotez co do znaczenia nieznanego słowa w kontekście. Zadania przypominają testy na inteligencję np. testy Mensy. Do takiego testu nie da się w klasyczny sposób " nauczyć", można się jednak przygotować przyzwyczajając się do robienia tego typu zadań.

Przykładowe testy można znaleźć m.in. na stronach różnych gimnazjów:

  • http://gimnazjum.3lo.pl/download/rekrutacja/test.pdf
  • http://www.gimnazjum.zabierzow.org.pl/files/rekrutacja/przykladowy_test_predyspozycji.pdf
  •  http://lo1krosno.info.pl/wplo1/wp-content/uploads/2013/03/p_j.pdf
  • Można też zakupić książki z przykładowymi testami i rozwiązywać ich jak najwięcej. Np. książkę "TESTY predyspozycji językowych" (wyd. Instytut Badań Kompetencji ) autorstwa Romana Kuliniaka.

Sprawdzian umiejętności językowych - kiedy?

Testy predyspozycji językowych do gimnazjów w różnych województwach odbywają się w innym czasie. W województwie mazowieckim kurator ogłosił że "sprawdzian uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach publicznych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną przeprowadza się w dniach: 13 – 18 maja 2013 r." Większość warszawskich szkół podpisała porozumienie dot. Testu predyspozycji językowych - kandydat pisze test tylko w szkole pierwszego wyboru. Jeśli nie dostanie się do tej szkoły, wtedy jego wynik jest ważny też w innych gimnazjach.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 30/04/2013

Zobacz też

Wędkarz na tropie. Jak upolować leszcza? Radzi Krzysztof Wawer, założyciel klubu miłośników ryb łososiowatych i prądolubnych Wędkarz na tropie. Jak upolować leszcza? Radzi Krzysztof Wawer, założyciel klubu miłośników ryb łososiowatych i prądolubnych Chcesz się dowiedzieć, jak upolować leszcza? Koniecznie obejrzyj drugi odcinek programu „Wędkarz na tropie". Tomek spotka się w nim z Krzysztofem Wawrem - założycielem klubu miłośników ryb łososiowatych i prądolubnych Kingfisher Club. Maja Barełkowska, żona Piotra Cyrwusa - kim jest? Maja Barełkowska, żona Piotra Cyrwusa - kim jest? Jest żoną znanego z kultowej roli w "Klanie" Piotra Cyrwusa. Szczerze przyznaje, że wielka popularność męża jej w niczym nie przeszkadza i od lat rozwija swoją wymarzoną karierę aktorki teatralnej. Jest kobietą silną i niezależną, a najbardziej na świecie nie znosi obłudy. Kim jest Maja Berełkowska? Skandaliczny magazyn historyczny. Jak Karol X Gustaw został reżyserem teatralnym na zamku w Warszawie. WIDEO Skandaliczny magazyn historyczny. Jak Karol X Gustaw został reżyserem teatralnym na zamku w Warszawie. WIDEO W drugim odcinku „Skandalicznego magazynu historycznego" William Szekspir opowie, co łączy go z zamkiem w Rawie Mazowieckiej, a szwedzki król Karol X Gustaw wyjaśni, dlaczego został reżyserem teatralnym na Zamku Królewskim w Warszawie. A poza tym wiele innych historii, których nie znajdziecie na kartach podręczników szkolnych! Wielcy wodzowie. Attyla – barbarzyńca u bram Wiecznego Miasta Wielcy wodzowie. Attyla – barbarzyńca u bram Wiecznego Miasta Bez obawy. To nie będzie kolejna nudna lekcja historii. W drugim odcinku zrealizowanej w konwencji hollywoodzkiego widowiska serii „Wielcy wodzowie", poświęconym krwawemu, genialnemu i szalonemu wodzowi Hunów – Attyli, nie zabraknie niesamowitych efektów specjalnych, zapierających dech w piersiach bitewnych krajobrazów i dynamicznie rozwijającej się akcji.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!