Testy sprawdzajace predyspozycje językowe - co to takiego? Jak uczniowie zdający do klas dwujęzycznych mogą przygotować się do sprawdzianu?

Niektórzy mają zdolności do nauki języków, a niektórzy po prostu nie, test predyspozycji językowych przeprowadzany jako etap rekrutacji do gimnazjów dwujęzycznych ma to sprawdzić. Sprawdź, jak wygląda taki test, gdzie znaleźć przykładowe arkusze i jak się przygotowywać!

Testy predyspozycji językowych to testy, do których muszą przystąpić kandydaci do gimnazjów z klasami dwujęzycznymi. Zwykle poziom języków obcych po podstawówce nie jest wysoki, dlatego testy do gimnazjów badają predyspozycje językowe, a nie nabyte umiejętności. Ten rodzaj testu ma badać pamięć, rozumienie czytanego tekstu, rozumienie leksyki, wyobraźnię i domysł językowy, wyciąganie wniosków oraz rozumowanie przez analogię.

Testy napisane są w języku polskim i zwykle zawierają około 10-15 zadań. Polegają na uzupełnieniu luk odpowiednimi słowami lub wyrażeniami w odpowiedniej formie. Czasem zdarzają się też zadania polegające na utworzeniu zdania w łacinie lub innym mało popularnym lub sztucznym języku według zaprezentowanego wzoru. Mogą pojawić sie też zadania polegające na ustawieniu w kolejności zdań z przemieszanego tekstu lub stawiania hipotez co do znaczenia nieznanego słowa w kontekście. Zadania przypominają testy na inteligencję np. testy Mensy. Do takiego testu nie da się w klasyczny sposób " nauczyć", można się jednak przygotować przyzwyczajając się do robienia tego typu zadań.

Przykładowe testy można znaleźć m.in. na stronach różnych gimnazjów:

  • http://gimnazjum.3lo.pl/download/rekrutacja/test.pdf
  • http://www.gimnazjum.zabierzow.org.pl/files/rekrutacja/przykladowy_test_predyspozycji.pdf
  •  http://lo1krosno.info.pl/wplo1/wp-content/uploads/2013/03/p_j.pdf
  • Można też zakupić książki z przykładowymi testami i rozwiązywać ich jak najwięcej. Np. książkę "TESTY predyspozycji językowych" (wyd. Instytut Badań Kompetencji ) autorstwa Romana Kuliniaka.

Sprawdzian umiejętności językowych - kiedy?

Testy predyspozycji językowych do gimnazjów w różnych województwach odbywają się w innym czasie. W województwie mazowieckim kurator ogłosił że "sprawdzian uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach publicznych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną przeprowadza się w dniach: 13 – 18 maja 2013 r." Większość warszawskich szkół podpisała porozumienie dot. Testu predyspozycji językowych - kandydat pisze test tylko w szkole pierwszego wyboru. Jeśli nie dostanie się do tej szkoły, wtedy jego wynik jest ważny też w innych gimnazjach.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Dlaczego w kościele podczas mszy siadamy i wstajemy? Dlaczego w kościele podczas mszy siadamy i wstajemy? Od początku chrześcijaństwa papieże wprowadzali różne rodzaje hierarchii w kościele. Te różnice wywodzą się z kultury starożytnej. Siedzenie symbolizuje sędziego. Natomiast stanie to znak wojownika albo pomocnika. Stąd podczas mszy wierni przy czytaniach wstają lub siedzą, aby pokazać swój szacunek. Co oznacza w chrześcijaństwie zapożyczony ze starożytności symbol ptaka? Co oznacza w chrześcijaństwie zapożyczony ze starożytności symbol ptaka? Zapożyczony ze starożytności symbol ptaka oznacza duszę, uwolnienie się od ciała, oderwanie od ziemi, wzlot. Ptak w klatce występuje na mozaikach pogan i symbolizuje duszę uwięzioną w ciele. Ten znak przejęło szybko chrześcijaństwo, aby móc ukazywać na obrazach niewidzialną okiem wolną ludzką duszę. Co oznacza w chrześcijaństwie laska? Co oznacza w chrześcijaństwie laska? Symbolika laski związana jest z naturą czyli siłą i płodnością. Otóż, to właściciel laski przez wykorzystanie jej w sensie reprezentacyjnym sprawia, że jego laska staje się symbolem zwanym berłem, które pomaga w sprawowaniu władzy. W starożytności laska to prawdopodobnie płodna gałąź ukryta w berle. Godzina zero – katastrofa w Czarnobylu. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie Godzina zero – katastrofa w Czarnobylu. Rekonstrukcja zdarzeń minuta po minucie Ten dzień pamiętają niemal wszyscy Polacy. Pod koniec kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w jednym z reaktorów elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jak się później okazało, była to jak dotąd najpoważniejsza katastrofa w historii energetyki jądrowej. Kolejny odcinek serii „Godzina zero" przedstawia przebieg zdarzeń tego feralnego dnia, odsłania także kulisy tego jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń współczesności, jakim była katastrofa w Czarnobylu.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!