Termin otrzymania PIT 11 od pracodawcy minął. Co zrobić, czy nie dostaniesz PIT 11?

Pracodawcy mieli czas do 28 lutego 2013 roku, na dostarczenie swoim pracownikom PIT 11, czyli informacji o dochodach osiągniętych przez nich w 2012 roku. Co zrobić, jeśli nie otrzymałeś PIT 11 i jakie pociąga to za sobą konsekwencje?

PIT 11 to roczne rozliczenie, które pracownik otrzymuje od pracodawcy, w którym zawierają się informacje dotyczące dochodów osiągniętych przez pracownika, zaliczkach pobranych na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Pracodawca miał obowiązek dostarczenia PIT 11 za 2012 rok, do rąk swoich pracowników w terminie do 28 lutego 2012 roku.

Co robić, jeśli nie otrzymaliśmy PIT 11 od pracodawcy w wymaganym terminie?

Po pierwsze, fakt nieotrzymania rozliczenia PIT 11 od pracodawcy nie zwalnia nas ze złożenia zeznania podatkowego w nieprzekraczalnym terminie do końca kwietnia. Pamiętajmy, że wcześniejsze złożenie PITu oszczędzi nam nie tylko niepotrzebnego stresu podczas składania rozliczenia podatkowego na ostatnią chwilę, ale również sprawi, że szybciej otrzymamy ewentualny zwrot. W sytuacji, kiedy nie otrzymamy PIT 11, rozliczenie jest zdecydowanie trudniejsze, gdyż musimy samodzielnie obliczyć dochód z danego roku, najlepiej na podstawie posiadanych umów cywilno - prawnych. 

Na szczęście, odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe, jakim jest niedostarczenie pracownikowi rozliczenia PIT 11, ponosi pracodawca. Grozi mu kara grzywny, której wysokość, sąd może orzec na kwotę od 150 zł do nawet 30 tysięcy złotych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!