Teorie spiskowe, odc. 8. Eksperymenty CIA – tajne testy z użyciem LSD i innych substancji psychotropowych

Pewnego listopadowego dnia 1953 roku z okna hotelowego w Nowym Jorku wypadł amerykański naukowiec Frank Olson. W tym samym czasie CIA prowadziła tajne testy z użyciem LSD i innych substancji psychotropowych. Czy Olson był ofiarą tych eksperymentów?
W 1975 roku rząd Stanów Zjednoczonych zaoferował rodzinie Olsona sumę 750 000 dolarów zadośćuczynienia, oraz ujawnił, że był on zaangażowany w tajne eksperymenty prowadzone przez CIA z użyciem LSD i innych substancji psychotropowych. Jeden z projektów, przy którym pracował Olson, nosił nazwę MK-ULTRA. Jego celem było znalezienie metody na kontrolowanie umysłu.

Jak się okazuje, tajne eksperymenty CIA prowadzone były na bardzo szeroką skalę, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie oraz Kanadzie. Czy dzisiaj jesteśmy już w stanie dokładnie ustalić, na czym polegały i jak przebiegały te badania? Czy to prawda, że poddawani im byli niczego nie świadomi ludzie? Czy to prawda, że prowadzący je pracownicy CIA mieli na celu stworzenie zabójcy idealnego? Czy za prawdziwą można uznać teorię, jakoby zabójca senatora Roberta F. Kennedy'ego Sirhan Sirhan był produktem MK-ULTRA?

Redakcja 23/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!