Taktyki przesłuchań policyjnych - jak przesłuchanie może pomóc ujawnić prawdę lub fałszywie oskarżyć niewinną osobę

Taktyki przesłuchań policyjnych to film, w którym dowiemy się jak dobrze poprowadzone przesłuchanie podejrzanego może doprowadzić do wykrycia sprawcy. I jak źle poprowadzone może doprowadzić do skazania niewinnej osoby.Skąd policjant może wiedzieć, czy podejrzany kłamie? Co sprawia, że przesłuchanie jest skuteczne? W USA szacunkowo ocenia się, że 25% zeznań składanych przez podejrzanych jest fałszywych. Czy w efekcie takich zeznań za kratki trafiają prawdziwi sprawcy czy niewinne osoby?

Stara metoda "dobry glina, zły glina" jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych sposobów prowadzania przesłuchań. Pomimo tego, że Hollywood na wszelkie sposoby ograło w filmach jej działanie, apodyktyczna postawa jednego policjanta w połączeniu z pozornie wspierającym charakterem drugiego nadal stanowią schemat stosowany w prawdziwym życiu podczas przesłuchań podejrzanych.

Dlaczego podejrzani składają fałszywe zeznania - czasami na własną niekorzyść? Bezwzględne prowadzenie przesłuchania, zmęczenie przesłuchiwanego, wywieranie na niego presji - wszystkie te czynniki mogą odegrać znaczącą rolę w śledztwie i skłonić podejrzanych do przyznania się do popełnienia zarzucanych przestępstw - bez względu na to czy naprawdę byli winni.  Wiele razy, gdy śledztwo prowadzono właśnie takimi metodami, podejrzany przyznawał się do winy, nie bacząc na stan faktyczny. Często wiele lat później okazywał się niewinny, choć spędził ten czas w więzieniu. Przyjrzyjmy się niektórym z tych przypadków i zobaczmy, jak złe i przytłaczające metody przesłuchania mogą faktycznie pomóc ukryć prawdę, a nie ujawnić ją!

Film Taktyki przesłuchań policyjnych na antenie FOKUS TV oraz na www.fokus.tv/player w czwartek 10 września o godzinie 20:05
 

Redakcja 08/09/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!