Tajne operacje specjalne, odcinek 3.: Helikopter w ogniu. WIDEO

W 3. odcinku serii Tajne operacje specjalne bitwa w Mogadiszu. Kto oglądał Helikopter w ogniu Ridleya Scotta, zrąb tej historii już zna. Jaka jest jednak cała prawda o słynnej akcji Amerykanów w Somalii?

Bitwa w Mogadiszu z 3 października 1993 roku to jedna z najważniejszych, a bez wątpienia najsłynniejsza spośród operacji miejskich przeprowadzonych przez amerykańskie służby specjalne podczas wojny domowej w Somalii. Celem akcji było rozbicie somalijskiego klanu Habar Gidir i pojmanie dwóch jego członków. Klan ten, dowodzony przez Mohameda Farraha Aidida, przechwytywał dostawy żywności kierowane przez społeczność międzynarodową do głodującej ludności Somalii, a także dokonał masakry na kilkudziesięciu pakistańskich żołnierzach działających pod auspicjami ONZ.

.. Jak zostać komandosem? Ile zarabia antyterrorysta?

Zadanie to powierzono jednostce specjalnej o kryptonimie Task Force Ranger. Grupa kilkudziesięciu żołnierzy i komandosów na schwytanie dwóch kluczowych doradców Aidida w świetle szacunków potrzebowała godziny. Operacja jednak nie przebiegła zgodnie z planem. W ciągu dwudziestu pierwszych minut Somalijczycy zestrzelili dwa amerykańskie śmigłowce. Część komandosów ruszyła na pomoc kolegom, podczas gdy pozostali starali się osiągnąć cel misji. Wszyscy znaleźli się pod ostrzałem tysięcy funkcjonariuszy somalijskiej milicji klanowej. Pozornie rutynowa akcja zamieniła się dla Amerykanów w rozpaczliwą walkę o przetrwanie.

.. Tajne operacje specjalne – wszystkie odcinki serii na VOD. Za darmo!

Redakcja 05/10/2015

Zobacz też

Co zrobić byś nie była jedyną sprzątającą osobą w domu. Jak zachęcić męża i dzieci do pomocy? Co zrobić byś nie była jedyną sprzątającą osobą w domu. Jak zachęcić męża i dzieci do pomocy? Żyjesz w przekonaniu, że wszystko, ale absolutnie wszystko w domu i wszystko co ma związek z twoją rodziną zależy od ciebie i tylko od ciebie. Ale czy rzeczywiście? Czy naprawdę tak jest, że dzieciaki i mąż nie poradziliby sobie bez twoich, powiedzmy sobie szczerze, usług? Zwierzęta w domu. Jak zachować bezpieczeństwo i zdrowie? Zwierzęta w domu. Jak zachować bezpieczeństwo i zdrowie? Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, by życie ze zwierzakami pod jednym dachem upływało w harmonii. Podstawą jest zachowanie higieny. Posłania i miski twoich pupili muszą być zawsze czyste, kuweta regularnie sprzątana (do tej czynności zawsze wkładaj gumowe rękawice), a zwierzęta wyczesane. Zwierzę w domu. PORADY DLA WŁAŚCICIELI Zwierzę w domu. PORADY DLA WŁAŚCICIELI Przyjemność jaką daje nam posiadanie czworonoga w domu jest nieporównywalna z niczym innym. Podpowiadamy w kilkunastu punktach o czym trzeba pamiętać mając zwierzę w domu. Nasze dobre rady dla właścicieli zwierząt domowych bardzo ułatwią ci codzienne życie.  Jak postępować ze zwierzęciem? Opieka nad zwierzętami domowymi. Co robić, by zachować higienę i porządek w domu pełnym zwierząt? Opieka nad zwierzętami domowymi. Co robić, by zachować higienę i porządek w domu pełnym zwierząt? Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność. To także obowiązki, o których trzeba pamiętać i zalecenia, które powinno się wypełniać. Podajemy kilkanaście rad, które szybko, sprawnie i w prawidłowy sposób pomogą zadbać o zwierzę i zdrowie rodziny oraz o higienę w twoim domu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!