Tajne operacje specjalne, odcinek 3.: Helikopter w ogniu. WIDEO

W 3. odcinku serii Tajne operacje specjalne bitwa w Mogadiszu. Kto oglądał Helikopter w ogniu Ridleya Scotta, zrąb tej historii już zna. Jaka jest jednak cała prawda o słynnej akcji Amerykanów w Somalii?

Bitwa w Mogadiszu z 3 października 1993 roku to jedna z najważniejszych, a bez wątpienia najsłynniejsza spośród operacji miejskich przeprowadzonych przez amerykańskie służby specjalne podczas wojny domowej w Somalii. Celem akcji było rozbicie somalijskiego klanu Habar Gidir i pojmanie dwóch jego członków. Klan ten, dowodzony przez Mohameda Farraha Aidida, przechwytywał dostawy żywności kierowane przez społeczność międzynarodową do głodującej ludności Somalii, a także dokonał masakry na kilkudziesięciu pakistańskich żołnierzach działających pod auspicjami ONZ.

.. Jak zostać komandosem? Ile zarabia antyterrorysta?

Zadanie to powierzono jednostce specjalnej o kryptonimie Task Force Ranger. Grupa kilkudziesięciu żołnierzy i komandosów na schwytanie dwóch kluczowych doradców Aidida w świetle szacunków potrzebowała godziny. Operacja jednak nie przebiegła zgodnie z planem. W ciągu dwudziestu pierwszych minut Somalijczycy zestrzelili dwa amerykańskie śmigłowce. Część komandosów ruszyła na pomoc kolegom, podczas gdy pozostali starali się osiągnąć cel misji. Wszyscy znaleźli się pod ostrzałem tysięcy funkcjonariuszy somalijskiej milicji klanowej. Pozornie rutynowa akcja zamieniła się dla Amerykanów w rozpaczliwą walkę o przetrwanie.

.. Tajne operacje specjalne – wszystkie odcinki serii na VOD. Za darmo!

Redakcja 21/02/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!