Tajne operacje specjalne, odcinek 3.: Helikopter w ogniu. WIDEO

W 3. odcinku serii Tajne operacje specjalne bitwa w Mogadiszu. Kto oglądał Helikopter w ogniu Ridleya Scotta, zrąb tej historii już zna. Jaka jest jednak cała prawda o słynnej akcji Amerykanów w Somalii?

Bitwa w Mogadiszu z 3 października 1993 roku to jedna z najważniejszych, a bez wątpienia najsłynniejsza spośród operacji miejskich przeprowadzonych przez amerykańskie służby specjalne podczas wojny domowej w Somalii. Celem akcji było rozbicie somalijskiego klanu Habar Gidir i pojmanie dwóch jego członków. Klan ten, dowodzony przez Mohameda Farraha Aidida, przechwytywał dostawy żywności kierowane przez społeczność międzynarodową do głodującej ludności Somalii, a także dokonał masakry na kilkudziesięciu pakistańskich żołnierzach działających pod auspicjami ONZ.

.. Jak zostać komandosem? Ile zarabia antyterrorysta?

Zadanie to powierzono jednostce specjalnej o kryptonimie Task Force Ranger. Grupa kilkudziesięciu żołnierzy i komandosów na schwytanie dwóch kluczowych doradców Aidida w świetle szacunków potrzebowała godziny. Operacja jednak nie przebiegła zgodnie z planem. W ciągu dwudziestu pierwszych minut Somalijczycy zestrzelili dwa amerykańskie śmigłowce. Część komandosów ruszyła na pomoc kolegom, podczas gdy pozostali starali się osiągnąć cel misji. Wszyscy znaleźli się pod ostrzałem tysięcy funkcjonariuszy somalijskiej milicji klanowej. Pozornie rutynowa akcja zamieniła się dla Amerykanów w rozpaczliwą walkę o przetrwanie.

.. Tajne operacje specjalne – wszystkie odcinki serii na VOD. Za darmo!

Redakcja 05/10/2015

Zobacz też

Czego w łóżku oczekują kobiety od mężczyzn, czego mężczyźni od kobiet? Czego w łóżku oczekują kobiety od mężczyzn, czego mężczyźni od kobiet? To, jak kobiety postrzegają mężczyzn, różni się od tego, jak one są postrzegane przez mężczyzn. Ale pewne rzeczy są zgodne. I tak np., bez względu na płeć, wszyscy wolimy osoby o atrakcyjnym wyglądzie, z poczuciem humoru, dające sobie radę w życiu. Różnice tkwią w szczegółach, ale też istotnych. Dlaczego zmieniają się punkty erogenne? Dlaczego zmieniają się punkty erogenne? Punkty erogenne to takie obszary ciała (zwykle są to obszary bardzo niewielkie, raczej punkty), których dotykanie wywołuje podniecenie seksualne. U mężczyzn obejmują one ok. 3 proc. powierzchni ciała, u kobiet ok. 15 proc. I nie są to punkty, których wrażliwość jest dana raz na zawsze. Jakie prawa mają kupujący przez internet? Czy większe niż klienci tradycyjnych sklepów? Jakie prawa mają kupujący przez internet? Czy większe niż klienci tradycyjnych sklepów? Zakupy przez internet są coraz bardziej popularne. Poza wygodą, ich ogromną zaletą są ceny, często o wiele niższe niż w sklepach stacjonarnych. Czy z punktu widzenia konsumenta są one opłacalne? Czy osoba kupująca przez internet ma większe prawa, niż w przypadku tradycyjnych zakupów? Czy lektura e-booków na czytnikach jest zdrowa dla wzroku? Czy lektura e-booków na czytnikach jest zdrowa dla wzroku? Czytanie e-booków na różnych urządzeniach staje się coraz bardziej popularne. Wśród nich dominują czytniki, jednak wiele osób nadal czyta e-booki na komputerze.Dystrybutor książek elektronicznych zapytał więc o opinie lekarzy okulistów, czy czytnik i komputer nie uszkadzają wzroku podczas czytania.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!