Tajne operacje specjalne, odcinek 2: Operacja „Młot Wikinga”. WIDEO

Jak US Army Special Forces poradziły sobie z grupą terrorystów, którzy znaleźli schronienie w irackim Kurdystanie i kontrolowali górzysty obszar znany jako Halabja? Siły specjalne zostały wysyłane daleko za linię wroga, by wyeliminować terrorystów i wesprzeć lokalnych kurdyjskich bojowników zwanych Peszmergami, od lat walczących z siłami Saddama Husajna.

Był marzec 2003 roku. Cały świat zwrócił oczy ku Bagdadowi. Celem operacji „Młot Wikinga”, przygotowywanej przez siły specjalne USA, było wyeliminowanie terrorystycznej organizacji Ansar al-Islam, zajmującej część irackiego Kurdystanu. CIA podejrzewało, że Ansar al-Islam zaangażowane było w produkcję broni chemicznej i trucizny rycyny w fabryce w mieście Sargat.

Do Iraku zostały wysłane Zielone Berety, których oddział ODA 081 przygotowany był do walki u boku lokalnych sił partyzanckich. W tym przypadku chodziło o współpracę z Peszmergami, kurdyjskimi partyzantami walczącymi z Saddamem Husajnem od lat. Ich misja nosiła kryptonim Viking Hammer, czyli „Młot Wikinga”.

Operacja rozpoczęła się 28 marca 2003 roku. Przez następne trzy dni Zielone Berety i ich partnerzy Peszmergowie ścigali terrorystów. Po serii ciężkich walk zmusili ich do wycofania się. Rebelianci zostali zepchnięci ku wschodowi, ku granicy z Iranem. Wiele bojowników właśnie tam uciekło i zostało aresztowanych przez Irańczyków. Inni, którzy nie dostali się do Iranu, zostali pojmani przez siły kurdyjskie.

W operacji Młot Wikinga Amerykanie nie ponieśli strat. Udało im się osiągnąć zamierzony cel operacji, czyli wyeliminować Ansar al-Islam z północnego Iraku, co pozwoliło jednostkom kurdyjskim skupić się na walce z armią iracką. Amerykańskie służby wywiadowcze odkryły w ruinach fabryki w Sargot ślady rycyny i chlorku potasu. Trzem amerykańskim żołnierzom sił specjalnych działających wokół Sargot przyznano srebrne gwiazdy.

Redakcja 08/09/2015

Zobacz też

DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak zapobiegać CHOROBIE MORSKIEJ? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak zapobiegać CHOROBIE MORSKIEJ? Choroba morska, to zespół objawów będących następstwem podrażnienia nadmiernie wrażliwego narządu równowagi, wywołanych kołysaniem statku. Jest jedną z tych przypadłości, która wcześniej czy później dopada każdego żeglarza. Nie ma znaczenia wiek, ani ilość przepływanych godzin! Jak szybko USZCZELNIĆ OKNO w jachcie? Jak szybko USZCZELNIĆ OKNO w jachcie? Noc. O pokład wali rzęsisty deszcz.... I nagle spod krawędzi okna prosto na twarz spada kropla wody. Za nią następna i jeszcze jedna... Cieknie z okna! Co zrobić w takiej sytuacji? Czym szybko uszczelnić cieknące okno jachtowe? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak zachować nieprzemakalność ubrań na wodzie? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Jak zachować nieprzemakalność ubrań na wodzie? Każdy żeglarz, każdy kto spędza aktywnie czas nad wodą, musi zadbać o nieprzemakalność swojego ubrania. Nasze kurtki wykonane z nowoczesnych membran, choć przez długi czas skutecznie chronią nas przed deszczem i wodą, po pewnym czasie tracą swe właściwości i przemiękają. DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak powstawały jachty kpt.Władysława Wagnera? Na ilu jachtach Wagner opłynął świat? DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak powstawały jachty kpt.Władysława Wagnera? Na ilu jachtach Wagner opłynął świat? Kapitan Władysław Wagner, pierwszy Polak, który pod żaglami opłynął świat, jeszcze jako 15-letni młodzieniec wraz z rodzicami przeprowadził się w 1927 roku do Gdyni. W tym mieście rozpoczęła się jego przygoda z żeglarstwem. Podróż kapitana Wagnera dookoła świata trwała parę ładnych lat i odbywała się na więcej niż jednym jachcie. Czy wies na ilu jachtach Wagner opłynął świat i skąd je wziął? 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!