Tajemnice Stonehenge. Poznaj najbardziej zagadkowy zabytek Wielkiej Brytanii!

Stonehenge to jedna z najbardziej zagadkowych budowli na świecie. Niezwykłe miejsce w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie pochodzi z 2800 r p.n.e. Czym było? Kto je wybudował? Na ile pytań znamy odpowiedź?


Mike Pearson to archeolog, który zajmuje się badaniem i poznawaniem historii Stonehenge - kamiennego kręgu w Wielkiej Brytanii, który został zbudowany rękami mieszkańców tych ziem około 2800 lat p.n.e. Znajduje się około 13 kilometrów od miasta Salisbury w południowej Anglii i co roku przyciąga tysiące obserwatorów i turystów, którzy chcą poczuć niezwykły klimat tego miejsca. W dokumencie Tajemnice Stonehenge poznamy odpowiedzi na kilka pytań, których odpowiedzi nie zawsze są oczywiste.

Mike Pearson jest zwolennikiem teorii, że Stonehenge było największym kompleksem religijnym na świecie. Część pozostała do dziś była poświęcona słońcu, a druga część - drewniana, znajdowała się w odległości około dwóch kilometrów. Komu była poświęcona i co się z nią stało?
 

Redakcja 12/05/2014

Zobacz też

Jak bezpiecznie ładować akumulator na jachcie? Jak bezpiecznie ładować akumulator na jachcie? Niewłaściwe ładowanie akumulatora na jachcie grozi większymi konsekwencjami niż ta sama czynność dokonywana przy samochodzie. Radzimy więc, jak bezpiecznie ładować jachtowy akumulator. Nowoczesne jachty skonstruowane są w ten sposób, by ich akumulatory ładowały się automatycznie np. po podłączeniu do gniazdka przy kei, po włączeniu silnika lub stale za pomocą niekonwencjonalnych źródeł energii. Nie oznacza to jednak, że o jachtowych bateriach można całkiem zapomnieć. Jak bezpiecznie obsługiwać akumulator na jachcie? Jak bezpiecznie obsługiwać akumulator na jachcie? Obsługa akumulatora na jachcie, np. sprawdzenie poziomu elektrolitu, wymaga przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa, by zapobiec poparzeniu, a także uszkodzeniu jachtu. Na każdym większym jachcie – zarówno wynajętym w firmie czarterowej, jak i tym własnym – należy kontrolować stan akumulatorów. Nie zawsze wystarczy w tym celu tylko odczytywać wskaźniki na tablicy rozdzielczej – często zachodzi potrzeba, by zajrzeć do przedziału z „bateriami”. Radzimy, jak robić to bezpiecznie. Jak użytkować akumulator kwasowo-ołowiowy w zgodzie z ekologią? Jak użytkować akumulator kwasowo-ołowiowy w zgodzie z ekologią? Wynajmując jacht, nie trzeba martwić się o wpływ zamontowanego w nim akumulatora na ekologię – wystarczy przestrzegać zasad jego użytkowania. Szereg obowiązków z tym związanych niesie ze sobą posiadanie łodzi. Jak użytkować akumulator na własnym jachcie, by pozostać w zgodzie z ekologią? Dlaczego akumulatory jachtowe mogą być niebezpieczne? Dlaczego akumulatory jachtowe mogą być niebezpieczne? Akumulatory na jachtach, choć są często identyczne jak te samochodowe, mogą stać się potencjalnie niebezpieczne. Co może powodować te niebezpieczeństwa i jak im zapobiegać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!