Tajemnice Stonehenge - kto i po co zbudował kamienny krąg na równinie Salisbury?

Równina Salisbury na południu Anglii 2500 lat p.n.e. Gdy w Egipcie wznoszone są piramidy, przodkowie dzisiejszych Brytyjczyków kończą budowę kamiennego kręgu Stonehenge. Kim są i po co to robią? Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na te pytania.
Zdjęcie z artykułu: Tajemnice Stonehenge - kto i po co zbudował kamienny krąg na równinie Salisbury?
Tajemnice Stonehenge - kto i po co wybudował kamienny krąg?źródło:FOKUS TV

Na temat przeznaczenia kamiennego kręgu – Stonehenge – jeszcze w starożytności prowadzono zawzięte spory. Rzymianie myśleli, że jest pozostałością świątyni Apolla. Średniowieczne legendy głosiły, że stworzył go czarnoksiężnik Merlin. Zgodnie z jedną z bardzo popularnych dziś teorii Stonehenge jest dziełem celtyckich druidów. Inna głosi, że to gigantyczny kalendarz zbudowany, by śledzić i przewidywać ruchy ciał niebieskich. Wiele osób wierzy, że rękę do jego konstrukcji przyłożyły istoty z kosmosu, które mogły wykorzystywać kamienny krąg jako lądowisko dla kosmicznych pojazdów.

Choć trudno w to uwierzyć, wiek kamiennej konstrukcji udało się ustalić zaledwie kilkanaście lat temu. Oszacowano go na 4 500 lat, powstał zatem jeszcze przed czasami Rzymu, panowaniem króla Artura i zanim zaczęła się epoka druidów.

Film „Tajemnice Stonehenge" prezentuje wyniki badań brytyjskiego archeologa prof. Mike’a Parkera Pearsona dotyczące powstania i przeznaczenia kamiennego kręgu. Profesor twierdzi, że Stonehenge był częścią jednego z największych kompleksów religijnych na świecie, a dokładnie jego połową, poświęconą Słońcu. Drugą część stanowił drewniany krąg usytuowany dwa kilometry dalej. Obie rozdzielała rzeka Avon. Nad potwierdzeniem tez brytyjskiego naukowca pracują archeolodzy - czy uda im się potwierdzić tezę profesora Pearsona?

Redakcja 29/03/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!