Tajemnice powiązań inżynieryjnych – wielkie obserwatorium astronomiczne i samolot zwiadowczy w jednym

Teleskopy Kecka to wielkie obserwatorium astronomiczne na Hawajach, umieszczone na najwyższym wzniesieniu na Ziemi – wulkanie Mauna Kea. Od podstawy, usytuowanej na dnie oceanu, do wierzchołka góra ta liczy 10 203 metrów wysokości.
I właśnie tam, na sam szczyt Mauna Kea, w czwartym odcinku programu „Tajemnice powiązań inżynieryjnych" uda się Richard Hammond, jeden ze słynnych prowadzących program „Top Gear". Zamiast jednak testować na nim samochody, odkryje na Hawajach niesamowite fakty związane z procesem konstruowania i budowy teleskopów Kecka – gigantycznego obserwatorium astronomicznego na najwyższym wzniesieniu Ziemi.

Budowa teleskopów Kecka kosztowała 600 milionów dolarów. Wspólnie widzą one więcej gwiazd, niż jakikolwiek inny teleskop na Ziemi. Ich pracy nie zakłócają zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ani chmury. Mogą obserwować obiekty odległe od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych, a więc usytuowane w najodleglejszych znanych człowiekowi zakątkach kosmosu. Są tak czułe, że mogłyby dostrzec płomień świecy znajdującej się na Księżycu.

W toku swojego dziennikarskiego śledztwa na dalekich Hawajach Richard Hammond odkryje niesamowite wynalazki i powiązania inżynieryjne, które legły u podstaw konstrukcji wielkiego obserwatorium. Dowie się w jaki sposób jego budowie nieświadomie przysłużył się Isaac Newton. Odkryje, co wspólnego z teleskopami Kecka mają Archimedes i jego „zabójcze promienie słoneczne". Przekona się, jak ważną rolę przy budowie teleskopów odegrały pewien dziwny instrument muzyczny, samolot zwiadowczy z czasów zimnej wojny i… lodówka. Jak się okaże w toku jego badań, przy budowie teleskopów wykorzystano jeden z wynalazków inżynierów wojskowych pracujących dla armii amerykańskiej podczas wojny w Wietnamie oraz prace pewnego rosyjskiego wynalazcy.


 

Redakcja 29/08/2014

Zobacz też

Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny co można mieć ze sobą w samolocie Co można zabrać do samolotu? Bagaż podręczny co można mieć ze sobą w samolocie Choć wytyczne dotyczące dopuszczalnej pojemności płynów przewożonych w bagażu podręcznym zmodyfikowano 4 lata temu, to wciąż zdarzają się dantejskie sceny rekwirowania kremów i perfum na lotniskach. Co trzeba wiedzieć, by nie stać się głównym aktorem tego spektaklu? Gdzie w Polsce można pojechać na rajdy konne? Gdzie w Polsce można pojechać na rajdy konne? Rajd konny to wielka przygoda. Pozwala na podziwianie świata z innej perspektywy, umożliwia długi kontakt ze zwierzęciem. Dostarcza wielu wrażeń, na pewno wymaga niezłej kondycji. Na rajdzie poczujemy dreszczyk emocji, choćby jadąc przez chwilę przez wieś czy przekraczając ruchliwą drogę. Odpoczniemy także od wielkomiejskiego zgiełku i pobędziemy blisko z naturą. Jak udowodnić swoje zarobki potrzebne do wyliczenia emerytury? Jak udowodnić swoje zarobki potrzebne do wyliczenia emerytury? Czy wiesz, że to na tobie spoczywa obowiązek udowodnienia swoich zarobków osiąganych przed przejściem na emeryturę? Druk Rp-7 i legitymacja ubezpieczeniowa to podstawowe dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia, które ZUS uwzględni przy wyliczaniu emerytury. Jak jeszcze można udowodnić swoje zarobki ZUS-owi? Czy osoby niesłyszące mogą mieć prawo jazdy? Czy osoby niesłyszące mogą mieć prawo jazdy? Osoby niesłyszące będą jednak mogły ubiegać się o prawo jazdy. Zgodnie z rozporządzeniem z 15 kwietnia 2011 roku w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami „osoby poważnie niedosłyszące, głuche (...) lub głuchonieme" nie mogły być kierowcami.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!