Tajemnice powiązań inżynieryjnych – wielkie obserwatorium astronomiczne i samolot zwiadowczy w jednym

Teleskopy Kecka to wielkie obserwatorium astronomiczne na Hawajach, umieszczone na najwyższym wzniesieniu na Ziemi – wulkanie Mauna Kea. Od podstawy, usytuowanej na dnie oceanu, do wierzchołka góra ta liczy 10 203 metrów wysokości.
I właśnie tam, na sam szczyt Mauna Kea, w czwartym odcinku programu „Tajemnice powiązań inżynieryjnych" uda się Richard Hammond, jeden ze słynnych prowadzących program „Top Gear". Zamiast jednak testować na nim samochody, odkryje na Hawajach niesamowite fakty związane z procesem konstruowania i budowy teleskopów Kecka – gigantycznego obserwatorium astronomicznego na najwyższym wzniesieniu Ziemi.

Budowa teleskopów Kecka kosztowała 600 milionów dolarów. Wspólnie widzą one więcej gwiazd, niż jakikolwiek inny teleskop na Ziemi. Ich pracy nie zakłócają zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ani chmury. Mogą obserwować obiekty odległe od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych, a więc usytuowane w najodleglejszych znanych człowiekowi zakątkach kosmosu. Są tak czułe, że mogłyby dostrzec płomień świecy znajdującej się na Księżycu.

W toku swojego dziennikarskiego śledztwa na dalekich Hawajach Richard Hammond odkryje niesamowite wynalazki i powiązania inżynieryjne, które legły u podstaw konstrukcji wielkiego obserwatorium. Dowie się w jaki sposób jego budowie nieświadomie przysłużył się Isaac Newton. Odkryje, co wspólnego z teleskopami Kecka mają Archimedes i jego „zabójcze promienie słoneczne". Przekona się, jak ważną rolę przy budowie teleskopów odegrały pewien dziwny instrument muzyczny, samolot zwiadowczy z czasów zimnej wojny i… lodówka. Jak się okaże w toku jego badań, przy budowie teleskopów wykorzystano jeden z wynalazków inżynierów wojskowych pracujących dla armii amerykańskiej podczas wojny w Wietnamie oraz prace pewnego rosyjskiego wynalazcy.


 

Redakcja 29/08/2014

Zobacz też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!