Tajemnice powiązań inżynieryjnych – Richard Hammond z Top Gear na ogromnej platformie wiertniczej

Co może mieć wspólnego wielka platforma wiertnicza z autem wyścigowym? I kto, jeśli nie prowadzący „Top Gear" Richard Hammond mógłby dotrzeć i docenić takie powiązanie? Zapraszamy na wyprawę na gigantyczną konstrukcję Troll A na Morzu Północnym!
Platforma wiertnicza Troll A jest około dwa razy wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a do jej budowy użyto 100 tys. ton stali - ilość, z której można byłoby wybudować piętnaście Wież Eiffla. Budowa platformy trwała 7 lat. Konstrukcja waży około 1,2 miliona ton, a do jej budowy zużyto 245 tys. metrów sześciennych betonu i 100 tys. ton stali. Konstrukcja słynie z tego, że jest jak dotąd największym obiektem przetransportowanym przez człowieka po powierzchni Ziemi. Droga, którą odbył unoszący się jak piórko na falach Morza Północnego gigant liczyła ponad 320 kilometrów!

Troll A jest jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji inżynieryjnych, jakie kiedykolwiek powstały na Ziemi. W podróż na platformę wyruszamy ze słynnym prowadzącym program „Top Gear" Richardem Hammondem. Zwiedzając wraz z nim fascynującą swoim ogromem i wielością rozwiązań konstrukcję, dowiemy się, jakie wynalazki i rozwiązania zaobserwowane w świecie przyrody zostały wykorzystane przy jej budowie. Jak się okaże, konstrukcja platformy ma wiele wspólnego z elewatorem zbożowym, szkłem kryształowym, doniczką, oraz oczywiście, wyścigowym autem! A czy dociekliwy prowadzący opowie nam również i o tym, jak w 2006 roku w podwodnej kapsule stacji, 303 metry pod lustrem wody, wody wystąpiła Katie Melua? Wokalistka pobiła w ten sposób rekord na najgłębiej pod wodą zrealizowany koncert muzyki pop! Ale być może to już historia na zupełnie inny program...

Redakcja 15/08/2014

Zobacz też

Czym różni się metr przestrzenny drewna od metra sześciennego? Czym różni się metr przestrzenny drewna od metra sześciennego? Metr sześcienny, metr przestrzenny czy kubik to miary objętości, z jakimi często można się spotkać, kupując drewno opałowe do kominka. Wyjaśniamy, co kryje się pod tymi pojęciami i ile drewna uzyskamy kupując kubik lub metr przestrzenny opału. Jakim drewnem palić w kominku? Jakim drewnem palić w kominku? Drewno do kominka, zależnie od rodzaju drzewa z jakiego pochodzi, ma różną wartość opałową. Może płonąć szybko jasnym płomieniem, albo spalać powoli dając przy tym dużo ciepła. Do palenia w kominku powinno się wybierać drewno drzew liściastych - w przeciwnieństwie do drewna drzew iglastych zawiera ono niewiele żywicy. Wyjaśniamy, jak pali się drewno z poszczególnych drzew liściastych. Jak dbać o białą bieliznę? Jak sprawić, by biała bielizna nie zszarzała? Jak dbać o białą bieliznę? Jak sprawić, by biała bielizna nie zszarzała? Były czasy, kiedy kobiety skrzętnie skrywały bieliznę, były i takie, kiedy nie nosiły jej prawie wcale (podobno Józefina – pierwsza żona Napoleona I – miała 400 sukien i dwie pary majtek). Dziś bielizna to nie tylko element garderoby. To gadżet silnie działający na męską wyobraźnię. Pod warunkiem jednak, że jest w doskonałym stanie. Jak ODRATOWAĆ ZSZARZAŁY BIUSTONOSZ? Jak ODRATOWAĆ ZSZARZAŁY BIUSTONOSZ? Kolor szary jest neutralny, można nawet zaryzykować tezę, że pasuje do prawie każdego innego. Owszem, pod warunkiem, że jest czystym szarym kolorem, a nie kolorem szarym wytworzonym przez pot, naskórek, niedopranie lub zabarwienie od czarnej wierzchniej odzieży na kiedyś białym biustonoszu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!