Tajemnice powiązań inżynieryjnych – Richard Hammond z Top Gear na ogromnej platformie wiertniczej

Co może mieć wspólnego wielka platforma wiertnicza z autem wyścigowym? I kto, jeśli nie prowadzący „Top Gear" Richard Hammond mógłby dotrzeć i docenić takie powiązanie? Zapraszamy na wyprawę na gigantyczną konstrukcję Troll A na Morzu Północnym!
Platforma wiertnicza Troll A jest około dwa razy wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a do jej budowy użyto 100 tys. ton stali - ilość, z której można byłoby wybudować piętnaście Wież Eiffla. Budowa platformy trwała 7 lat. Konstrukcja waży około 1,2 miliona ton, a do jej budowy zużyto 245 tys. metrów sześciennych betonu i 100 tys. ton stali. Konstrukcja słynie z tego, że jest jak dotąd największym obiektem przetransportowanym przez człowieka po powierzchni Ziemi. Droga, którą odbył unoszący się jak piórko na falach Morza Północnego gigant liczyła ponad 320 kilometrów!

Troll A jest jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji inżynieryjnych, jakie kiedykolwiek powstały na Ziemi. W podróż na platformę wyruszamy ze słynnym prowadzącym program „Top Gear" Richardem Hammondem. Zwiedzając wraz z nim fascynującą swoim ogromem i wielością rozwiązań konstrukcję, dowiemy się, jakie wynalazki i rozwiązania zaobserwowane w świecie przyrody zostały wykorzystane przy jej budowie. Jak się okaże, konstrukcja platformy ma wiele wspólnego z elewatorem zbożowym, szkłem kryształowym, doniczką, oraz oczywiście, wyścigowym autem! A czy dociekliwy prowadzący opowie nam również i o tym, jak w 2006 roku w podwodnej kapsule stacji, 303 metry pod lustrem wody, wody wystąpiła Katie Melua? Wokalistka pobiła w ten sposób rekord na najgłębiej pod wodą zrealizowany koncert muzyki pop! Ale być może to już historia na zupełnie inny program...

Redakcja 15/08/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!