Tajemnice powiązań inżynieryjnych – Richard Hammond z Top Gear na ogromnej platformie wiertniczej

Co może mieć wspólnego wielka platforma wiertnicza z autem wyścigowym? I kto, jeśli nie prowadzący „Top Gear" Richard Hammond mógłby dotrzeć i docenić takie powiązanie? Zapraszamy na wyprawę na gigantyczną konstrukcję Troll A na Morzu Północnym!
Platforma wiertnicza Troll A jest około dwa razy wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a do jej budowy użyto 100 tys. ton stali - ilość, z której można byłoby wybudować piętnaście Wież Eiffla. Budowa platformy trwała 7 lat. Konstrukcja waży około 1,2 miliona ton, a do jej budowy zużyto 245 tys. metrów sześciennych betonu i 100 tys. ton stali. Konstrukcja słynie z tego, że jest jak dotąd największym obiektem przetransportowanym przez człowieka po powierzchni Ziemi. Droga, którą odbył unoszący się jak piórko na falach Morza Północnego gigant liczyła ponad 320 kilometrów!

Troll A jest jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji inżynieryjnych, jakie kiedykolwiek powstały na Ziemi. W podróż na platformę wyruszamy ze słynnym prowadzącym program „Top Gear" Richardem Hammondem. Zwiedzając wraz z nim fascynującą swoim ogromem i wielością rozwiązań konstrukcję, dowiemy się, jakie wynalazki i rozwiązania zaobserwowane w świecie przyrody zostały wykorzystane przy jej budowie. Jak się okaże, konstrukcja platformy ma wiele wspólnego z elewatorem zbożowym, szkłem kryształowym, doniczką, oraz oczywiście, wyścigowym autem! A czy dociekliwy prowadzący opowie nam również i o tym, jak w 2006 roku w podwodnej kapsule stacji, 303 metry pod lustrem wody, wody wystąpiła Katie Melua? Wokalistka pobiła w ten sposób rekord na najgłębiej pod wodą zrealizowany koncert muzyki pop! Ale być może to już historia na zupełnie inny program...

Redakcja 18/07/2014

Zobacz też

WITOLD PAHL, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wrocławia. Zobacz SYLWETKĘ posła WITOLD PAHL, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Wrocławia. Zobacz SYLWETKĘ posła Witold Pahl, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 8 (OKW Zielona Góra). Radca prawny, społecznik i członek regionalnych struktur partii. MAŁGORZATA PĘPEK, posłanka PO. KIM JEST posłanka PO z Kocierza Rydzwałdzkiego. Zobacz SYLWETKĘ posła MAŁGORZATA PĘPEK, posłanka PO. KIM JEST posłanka PO z Kocierza Rydzwałdzkiego. Zobacz SYLWETKĘ posła Małgorzata Pępek, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 27 (OKW Bielsko-Biała). Debiutantka w ławach sejmowych i wieloletnia działaczka regionalnych struktur PO. Prywatnie pasjonuje się narciarstwem, uwielbia czytać książki.  LUCJAN PIETRZCZYK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Bilczy. Zobacz SYLWETKĘ posła LUCJAN PIETRZCZYK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Bilczy. Zobacz SYLWETKĘ posła Lucjan Pietrzczyk, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Strażak, zapalony żeglarz i wicekurator oświaty w województwie świętokrzyskim. Pietrzczyk od ponad 30 lat prowadzi drużynę harcerską w Bilczy, z którą związany jest od urodzenia. Często mówił, że "największą radość sprawia mi sukces. Niekonieczne ten wielki. Jako pedagog realizuję się z harcerzami i dobre funkcjonowanie tych ludzi daje mi ogromną satysfakcję". Zobacz sylwetkę posła. JAROSŁAW PIĘTA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła JAROSŁAW PIĘTA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła Jarosław Pięta, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 32 (OKW Sosnowiec). W poprzedniej kadencji był członkiem dwóch komisji sejmowych: Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji ds. kontroli Państwowej. Prawnik, inicjator akcji charytatywnych, a także członek regionalnych struktur PO. ZOBACZ sylwetkę posła.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!