Tajemnice powiązań inżynieryjnych – Richard Hammond z Top Gear na ogromnej platformie wiertniczej

Co może mieć wspólnego wielka platforma wiertnicza z autem wyścigowym? I kto, jeśli nie prowadzący „Top Gear" Richard Hammond mógłby dotrzeć i docenić takie powiązanie? Zapraszamy na wyprawę na gigantyczną konstrukcję Troll A na Morzu Północnym!
Platforma wiertnicza Troll A jest około dwa razy wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a do jej budowy użyto 100 tys. ton stali - ilość, z której można byłoby wybudować piętnaście Wież Eiffla. Budowa platformy trwała 7 lat. Konstrukcja waży około 1,2 miliona ton, a do jej budowy zużyto 245 tys. metrów sześciennych betonu i 100 tys. ton stali. Konstrukcja słynie z tego, że jest jak dotąd największym obiektem przetransportowanym przez człowieka po powierzchni Ziemi. Droga, którą odbył unoszący się jak piórko na falach Morza Północnego gigant liczyła ponad 320 kilometrów!

Troll A jest jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji inżynieryjnych, jakie kiedykolwiek powstały na Ziemi. W podróż na platformę wyruszamy ze słynnym prowadzącym program „Top Gear" Richardem Hammondem. Zwiedzając wraz z nim fascynującą swoim ogromem i wielością rozwiązań konstrukcję, dowiemy się, jakie wynalazki i rozwiązania zaobserwowane w świecie przyrody zostały wykorzystane przy jej budowie. Jak się okaże, konstrukcja platformy ma wiele wspólnego z elewatorem zbożowym, szkłem kryształowym, doniczką, oraz oczywiście, wyścigowym autem! A czy dociekliwy prowadzący opowie nam również i o tym, jak w 2006 roku w podwodnej kapsule stacji, 303 metry pod lustrem wody, wody wystąpiła Katie Melua? Wokalistka pobiła w ten sposób rekord na najgłębiej pod wodą zrealizowany koncert muzyki pop! Ale być może to już historia na zupełnie inny program...

Redakcja 18/07/2014

Zobacz też

JULIA PIETRUCHA: kim jest Julia Pietrucha, która gra w serialu „Blondynka”? JULIA PIETRUCHA: kim jest Julia Pietrucha, która gra w serialu „Blondynka”? Jesienią w ramówce TVP widzowie będą mogli oglądać kolejny sezon serialu „Blondynka”, w którym główną rolę gra Julia Pietrucha. Kim jest młoda aktorka? Gdzie jeszcze można ją zobaczyć? Jakie sukcesy osiągnęła na polu zawodowym? Mówimy, kim jest Julia Pietrucha, odtwórczyni roli Sylwii Kubus. Dlaczego single wolą mieszkać z rodzicami? Dlaczego single wolą mieszkać z rodzicami? W Japonii mówi się o nich "parasite singles", czyli "pasożyty", bo mimo że są dorośli, wolą mieszkać z rodzicami, niż żyć na własny rachunek. Istnieje też model włoskiego singla - mężczyzny, który woli mieszkać z mammą, niż z własną dziewczyną. Istnieje też polska wersja singla, który nie chce się usamodzielnić. Hokkaido – dlaczego warto tam pojechać? Hokkaido – dlaczego warto tam pojechać? Jeżeli chcesz poznać Japonię z zupełnie innej strony, Hokkaido jest miejscem dla ciebie. W świadomości Japończyków ta najbardziej wysunięta na północ wyspa japońskiego archipelagu jest ciągle nieodkrytym miejscem, wyznaczającym granice ich świata. Agnieszka RADWAŃSKA NAGO - BEZ NICZEGO! Jakie są OPINIE INTERNAUTÓW o nagiej sesji? Agnieszka RADWAŃSKA NAGO - BEZ NICZEGO! Jakie są OPINIE INTERNAUTÓW o nagiej sesji? Naga sesja Agnieszki Radwańskiej obiegła już cały internet. Rozebrana i uśmiechnięta Agnieszka tapla się w basenie wśród piłek do tenisa. Czy tenisistka rzeczywiście "idzie szeroką drogą, która prowadzi do czeluści"? Co piszą internauci o nagich zdjęciach Radwańskiej? Radwańska NAGO - podzielcie się waszym zdaniem.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!