Tajemnice piramid. Jak powstawała piramida Cheopsa?

Tajemnice piramid to film poświęcony piramidom egipskim - szczególnie piramidzie Cheopsa. Niektórzy twierdzą, że zbudowali ją przybysze z obcych planet i rzeczywiście, trudno się dziwić, że ktoś wysunął tak daleko idącą hipotezę. Trzeba bowiem przyznać, że stopień zaawansowania wiedzy architektonicznej, budowlanej i logistycznej, który pozwolił na stworzenie tak gigantycznej i skomplikowanej budowli w niektórych punktach przewyższa ten, którym dysponujemy dziś...

Tajemnice piramid to film poświęcony przede wszystkim piramidzie Cheopsa, która powstała grubo ponad 45 wieków temu, około roku 2560 p.n.e., we wczesnej epoce brązu. Zbudowano ją w czasach, gdy znakomita większość mieszkańców Ziemi chodziła jeszcze w skórach, zanim wynaleziono żelazo czy koło. Robotnicy mogli mieć do dyspozycji narzędzia z miedzi i kamienia oraz liny. Ale to nie jedyne zaskakujące fakty, które wiążą się z tą tajemniczą konstrukcją...

Piramida Cheopsa zwana też Wielką Piramidą to największa i jedna z najbardziej tajemniczych konstrukcji architektonicznych na Ziemi i jedyny z siedmiu starożytnych cudów świata, który zachował się do dziś. Jednak na naszą wiedzę o tym, w jaki sposób i po co powstała ta niesamowita budowla składają się dziś wciąż tylko domysły i słabo potwierdzone hipotezy.

Budowla składa się z ponad 2 milionów wielkich skalnych bloków. Sięga na wysokość dzisiejszego 42. piętra. Ma gigantyczną masę ponad 6 milionów ton.

Co wiemy o jej powstawaniu? Została ułożona z grubo ponad 2 milionów wielkich bloków z kamienia wapiennego, z czego najcięższe ważą po 15 ton. Bryły te nie są, jak sobie to zazwyczaj wyobrażamy, regularnymi sześcianami. Każda z nich ma inny kształt, ponieważ Wielka Piramida ma nie cztery, jak zazwyczaj sądzimy, ale 8 ścian - każda z czterech głównych powierzchni jest lekko złamana. Aby uzyskać taki efekt należało z niezwykłą precyzją nadać każdemu z bloków inny kształt. To najprawdopodobniej właśnie dzięki temu piramida przetrwała kilka silnych trzęsień ziemi i w nienaruszonym stanie pozostaje do dziś.

Wewnątrz konstrukcji znajdują się trzy komory. Do ich budowy użyto 130 bloków z czerwonego granitu, ważących od 12 do 70 ton. Przetransportowano je na odległość 800 km z kamieniołomu w Asuanie - prowincji na południu Egiptu.

Dokładność, z jaką wyciosano i wypolerowano każdą z 2,3 milionów brył składających się na piramidę i dopasowano je do siebie wprawia w zdumienie. Choć kładziono je bez zaprawy murarskiej nie da się między nie wcisnąć nawet żyletki. Górna komora ma idealny pion i poziom - odchylenie wynosi zaledwie pół milimetra, co ma się nijak do dzisiejszych, o wiele gorszych standardów budowlanych. Usytuowana na osi północ południe piramida, została także starannie zorientowana. Północ wskazuje z dokładnością do pięciu setnych stopnia. Dzisiejsi inżynierowie dopiero od niedawna są w stanie osiągnąć tak wielką precyzję.

Chcecie wiedzieć więcej? Twórcy programu „Tajemnice piramid" podejmują śledztwo, które może podważyć obowiązujące dziś w egiptologii tabu. Czy to rzeczywiście możliwe, by tak wielką konstrukcję zbudowano w 20 lat? Czy rzeczywiście robotnicy mieli do dyspozycji tylko proste narzędzia?

W programie piramida w Gizie zostaje porównana do podobnych budowli, które powstały przed naszą erą: piramid w środkowych Chinach, w okolicy miasta Xi’an w prowincji Shaanxi, gdzie budowano piramidy z gliny, piramid w Teotihuacán w Meksyku, posągów Wyspy Wielkanocnej. Wspólnie z ekipą filmową odwiedzimy także płaskowyż Nazca. Czy twórcom filmu uda się podważyć dotychczasowe egiptologiczne przekonania?

 

Redakcja 08/01/2016

Zobacz też

Burza magnetyczna. Dlaczego zmiany pola magnetycznego Ziemi grożą nam katastrofą? Burza magnetyczna. Dlaczego zmiany pola magnetycznego Ziemi grożą nam katastrofą? Burza magnetyczna albo geomagnetyczna to nagłe i silne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Poprzedzają ją nie grzmoty, a rozbłyski Słońca związane z tzw. koronalnym wyrzutem masy. Skutki burzy magnetycznej mogą być naprawdę katastrofalne – od zakłóceń odbioru radia, przez awarię łączności komórkowej, po trwałe zniszczenie sieci elektrycznej na obszarze nawet całego kontynentu. Utracony świat Aleksandra Wielkiego. Jak wyglądało jego imperium? ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Utracony świat Aleksandra Wielkiego. Jak wyglądało jego imperium? ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Znany podróżnik i fotoreporter David Adams wyrusza na niezwykłą wyprawę, aby odkryć najdalsze zakątki imperium Aleksandra Wielkiego. Ryzykuje życie, by zbadać, co naprawdę wydarzyło się na tym terenie, a wpłynęło na przyszłość całego świata. Gdzie wydobyto lazuryt wykorzystany do ozdobnej maski pogrzebowej Tutenchamona? I czy Aleksander Macedoński wyruszył w wyprawę po złote runo niczym Jazon i Argonauci? Najbardziej niebezpieczne miasta świata: Rio, Caracas, Miami, Sao Paulo... WIDEO, OPISY ODCINKÓW Najbardziej niebezpieczne miasta świata: Rio, Caracas, Miami, Sao Paulo... WIDEO, OPISY ODCINKÓW Autorzy programu przedstawiają obraz największych metropolii świata, w których morderstwa, gwałty, porwania oraz walki gangów to zatrważająca rzeczywistość. Twórcy odpowiedzą na pytanie, jak na co dzień żyją mieszkańcy Rio de Janeiro, Caracas, Johannesburga, Miami i Sao Paulo, miejsc sparaliżowanych strachem, i czego mogą się spodziewać przybywający do nich turyści. W programie również zostanie zaprezentowany system walki z przestępcami, którą podejmują lokalne władze. Łowcy ciężarówek 2. Co w nowym sezonie? ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Łowcy ciężarówek 2. Co w nowym sezonie? ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Po amerykańskich drogach codziennie jeżdżą miliony ciężarówek. Przewożą cenne towary z miejsca na miejsce. Co zrobić, gdy pojazd zostanie skradziony? Z pomocą przyjdą poszukiwacze zaginionych samochodów ciężarowych, przyczep i ładunków. Śmiałkowie przemierzą tysiące kilometrów, aby odnaleźć zguby. Gdy im się uda, czeka ich nagroda.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!