Tajemnice piramid. Jak powstawała piramida Cheopsa?

Tajemnice piramid to film poświęcony piramidom egipskim - szczególnie piramidzie Cheopsa. Niektórzy twierdzą, że zbudowali ją przybysze z obcych planet i rzeczywiście, trudno się dziwić, że ktoś wysunął tak daleko idącą hipotezę. Trzeba bowiem przyznać, że stopień zaawansowania wiedzy architektonicznej, budowlanej i logistycznej, który pozwolił na stworzenie tak gigantycznej i skomplikowanej budowli w niektórych punktach przewyższa ten, którym dysponujemy dziś...

Tajemnice piramid to film poświęcony przede wszystkim piramidzie Cheopsa, która powstała grubo ponad 45 wieków temu, około roku 2560 p.n.e., we wczesnej epoce brązu. Zbudowano ją w czasach, gdy znakomita większość mieszkańców Ziemi chodziła jeszcze w skórach, zanim wynaleziono żelazo czy koło. Robotnicy mogli mieć do dyspozycji narzędzia z miedzi i kamienia oraz liny. Ale to nie jedyne zaskakujące fakty, które wiążą się z tą tajemniczą konstrukcją...

Piramida Cheopsa zwana też Wielką Piramidą to największa i jedna z najbardziej tajemniczych konstrukcji architektonicznych na Ziemi i jedyny z siedmiu starożytnych cudów świata, który zachował się do dziś. Jednak na naszą wiedzę o tym, w jaki sposób i po co powstała ta niesamowita budowla składają się dziś wciąż tylko domysły i słabo potwierdzone hipotezy.

Budowla składa się z ponad 2 milionów wielkich skalnych bloków. Sięga na wysokość dzisiejszego 42. piętra. Ma gigantyczną masę ponad 6 milionów ton.

Co wiemy o jej powstawaniu? Została ułożona z grubo ponad 2 milionów wielkich bloków z kamienia wapiennego, z czego najcięższe ważą po 15 ton. Bryły te nie są, jak sobie to zazwyczaj wyobrażamy, regularnymi sześcianami. Każda z nich ma inny kształt, ponieważ Wielka Piramida ma nie cztery, jak zazwyczaj sądzimy, ale 8 ścian - każda z czterech głównych powierzchni jest lekko złamana. Aby uzyskać taki efekt należało z niezwykłą precyzją nadać każdemu z bloków inny kształt. To najprawdopodobniej właśnie dzięki temu piramida przetrwała kilka silnych trzęsień ziemi i w nienaruszonym stanie pozostaje do dziś.

Wewnątrz konstrukcji znajdują się trzy komory. Do ich budowy użyto 130 bloków z czerwonego granitu, ważących od 12 do 70 ton. Przetransportowano je na odległość 800 km z kamieniołomu w Asuanie - prowincji na południu Egiptu.

Dokładność, z jaką wyciosano i wypolerowano każdą z 2,3 milionów brył składających się na piramidę i dopasowano je do siebie wprawia w zdumienie. Choć kładziono je bez zaprawy murarskiej nie da się między nie wcisnąć nawet żyletki. Górna komora ma idealny pion i poziom - odchylenie wynosi zaledwie pół milimetra, co ma się nijak do dzisiejszych, o wiele gorszych standardów budowlanych. Usytuowana na osi północ południe piramida, została także starannie zorientowana. Północ wskazuje z dokładnością do pięciu setnych stopnia. Dzisiejsi inżynierowie dopiero od niedawna są w stanie osiągnąć tak wielką precyzję.

Chcecie wiedzieć więcej? Twórcy programu „Tajemnice piramid" podejmują śledztwo, które może podważyć obowiązujące dziś w egiptologii tabu. Czy to rzeczywiście możliwe, by tak wielką konstrukcję zbudowano w 20 lat? Czy rzeczywiście robotnicy mieli do dyspozycji tylko proste narzędzia?

W programie piramida w Gizie zostaje porównana do podobnych budowli, które powstały przed naszą erą: piramid w środkowych Chinach, w okolicy miasta Xi’an w prowincji Shaanxi, gdzie budowano piramidy z gliny, piramid w Teotihuacán w Meksyku, posągów Wyspy Wielkanocnej. Wspólnie z ekipą filmową odwiedzimy także płaskowyż Nazca. Czy twórcom filmu uda się podważyć dotychczasowe egiptologiczne przekonania?

 

Redakcja 08/01/2016

Zobacz też

Jak zmienić datę spłaty raty kredytu? Jak zmienić datę spłaty raty kredytu? Czy można zmienić dzień spłaty raty kredytu? Kredyty zaciągamy na wiele lat. W momencie podpisywania umowy nie jesteśmy w stanie przewidzieć zmian w naszym życiu i z czasem musimy zmienić parametry kredytu, gdy np. pracodawca nie płaci nam wynagrodzenia w terminie. Co trzeba zrobić, aby zmienić dzień spłaty raty? Kiedy odpowiadasz za długi podatkowe małżonka? Kiedy odpowiadasz za długi podatkowe małżonka? Decydując się na prowadzenie wspólnego gospodarstwa warto liczyć się z faktem, że bardzo często trzeba będzie wspólnie odpowiadać za zobowiązania finansowe. Spłacanie długów podatkowych małżonka nie jest wcale rzadką sytuacją. Dowiedz się, w jakich przypadkach odpowiadasz za długi podatkowe małżonka. TABLET czy NETBOOK - co wybrać? Jakie są różnice między tabletem a netbookiem? TABLET czy NETBOOK - co wybrać? Jakie są różnice między tabletem a netbookiem? Co warto wybrać: tablet czy netbook? Które urządzenie lepiej sprawdzi się w podróży? To zależy od tego, co zamierzasz robić w czasie wyjazdu - pracować czy przede wszystkim odpoczywać, tylko od czasu do czasu odbierając maile. Sprawdź, jakie są możliwości tabletów i netbooków. Podróż z pupilem. Czy zwierzę musi mieć paszport? Podróż z pupilem. Czy zwierzę musi mieć paszport? Pamiętajmy – chcąc wyjechać ze swoim zwierzakiem za granicę, musimy przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym celu należy zaznajomić się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego wybieramy się z naszym pupilem. Kiedy zwierzęciu na podróż wystarczy książeczka zdrowia, a kiedy potrzebny jest paszport?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!