Tajemnice miecza Wikingów. Miecz Ulfberht – zabójcza broń skandynawskich wojowników

Wikingowie używali mieczy znacznie wyprzedzających ich czasy. Wykuwano je ze stali tyglowej, która rozpowszechniła się w Europie dopiero kilka wieków później. Amerykański kowal Ric Furrer podejmuje się wykonania repliki broni, za pomocą której skandynawscy najeźdźcy siali postrach w ówczesnej Europie.
Tysiąc lat temu nieliczni członkowie elit świata Wikingów używali mieczy znacznie wyprzedzających swoje czasy. Wykuwano je ze stali tyglowej. Była to broń doskonałej jakości, dzięki której wojownicy z północy z łatwością pokonywali przeciwników, budząc przerażenie wśród mieszkańców ówczesnej Europy.

Jak Wikingowie zdobywali stal tyglową? Wiele wskazuje na to, że przywozili ją z Bliskiego Wschodu lub z Azji Środkowej, być może z terenów współczesnego Iranu. Miecze tego typu były tak wysoko cenione, że próbowano je podrabiać, wykorzystując materiały gorszej jakości. Badacze dysponują kilkoma przykładami takich falsyfikatów. Równie zagadkowa jest nazwa mieczy. Na ich klingach widnieje inskrypcja Ulfberht. Czy to imię płatnerza? A może nazwa warsztatu? Te pytania nadal pozostają bez odpowiedzi.

W programie „Tajemnice miecza Wikingów" amerykański kowal Ric Furrer podejmuje się zadania wykonania repliki jednego z takich mieczy. Czy uda mu się stworzyć broń, jakością dorównującą tej, którą posługiwali się Wikingowie?
 

Redakcja 27/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!