Szkło Lacobel - co to jest i do czego go można używać?

Lacobel to szkło dekoracyjne znajdujące wiele zastosowań we wnętrzach, zwłaszcza w kuchniach. Czym się różni od zwykłego szkła? Tym, że może występować w dowolnie wybranym kolorze, dopasowując się do każdej aranżacji. Oprócz dekoracyjności ma zalety praktyczne: świetnie zastępuje tradycyjne płytki.

Szkło Lacobel: czym jest, gdzie można je stosować?

Szkło Lacobel powstaje przez polakierowanie jednej strony tafli zwykłego szkła. Tafla Lacobelu ma zwykle 250 cm długości i 4 mm grubości, a jej koszt to około 250 zł/m2. Dłuższe odcinki muszą być łączone lub wykonane na zamówienie.

Szkło Lacobel bardzo często znajduje zastosowanie w kuchniach, zastępując tradycyjne płytki pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Nie dość że jest dekoracyjne i praktyczne (łatwiejsze do czyszczenia niż płytki), to nadaje kuchni nowoczesny, estetyczny wygląd.

W podstawowej wersji szkło nie jest hartowane, więc nie powinno się go umieszczać w pobliżu źródeł wysokiej temperatury, ale można zamówić również wersję hartowaną, którą bez obaw można zamontować w pobliżu kuchenki. Wersja hartowana jest droższa (600 zł/m2), ale zapewnia trwałość i bezpieczeństwo.

Pomysłów na zastosowanie tego szkła jest wiele: poza kuchnią dobrze sprawdza się w łazienkach (np. na ścianie przy prysznicu), ale też w pokojach, gdzie pojawia się np. w drzwiach do szaf wnękowych.

Jeszcze jedna ciekawostka: na Lacobelu można uzyskiwać dowolne wzory, które powstają w procesie piaskowania. Na polakierowane szkło nakleja się folię, w której wycięte są wzory lub grafika. W miejscach nieosłoniętych folią lakier zostaje usunięty, a szkło odzyskuje transparentność. Taki wzór jest w miejscach polakierowanych barwny i nietransparentny, a w części wypiaskowanej -  prześwitujący.  Żeby wzmocnić efekt, można go dodatkowo podkreślić światłem, np. stosując tylnie oświetlenie LED.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!