Szkło Lacobel - co to jest i do czego go można używać?

Lacobel to szkło dekoracyjne znajdujące wiele zastosowań we wnętrzach, zwłaszcza w kuchniach. Czym się różni od zwykłego szkła? Tym, że może występować w dowolnie wybranym kolorze, dopasowując się do każdej aranżacji. Oprócz dekoracyjności ma zalety praktyczne: świetnie zastępuje tradycyjne płytki.

Szkło Lacobel: czym jest, gdzie można je stosować?

Szkło Lacobel powstaje przez polakierowanie jednej strony tafli zwykłego szkła. Tafla Lacobelu ma zwykle 250 cm długości i 4 mm grubości, a jej koszt to około 250 zł/m2. Dłuższe odcinki muszą być łączone lub wykonane na zamówienie.

Szkło Lacobel bardzo często znajduje zastosowanie w kuchniach, zastępując tradycyjne płytki pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Nie dość że jest dekoracyjne i praktyczne (łatwiejsze do czyszczenia niż płytki), to nadaje kuchni nowoczesny, estetyczny wygląd.

W podstawowej wersji szkło nie jest hartowane, więc nie powinno się go umieszczać w pobliżu źródeł wysokiej temperatury, ale można zamówić również wersję hartowaną, którą bez obaw można zamontować w pobliżu kuchenki. Wersja hartowana jest droższa (600 zł/m2), ale zapewnia trwałość i bezpieczeństwo.

Pomysłów na zastosowanie tego szkła jest wiele: poza kuchnią dobrze sprawdza się w łazienkach (np. na ścianie przy prysznicu), ale też w pokojach, gdzie pojawia się np. w drzwiach do szaf wnękowych.

Jeszcze jedna ciekawostka: na Lacobelu można uzyskiwać dowolne wzory, które powstają w procesie piaskowania. Na polakierowane szkło nakleja się folię, w której wycięte są wzory lub grafika. W miejscach nieosłoniętych folią lakier zostaje usunięty, a szkło odzyskuje transparentność. Taki wzór jest w miejscach polakierowanych barwny i nietransparentny, a w części wypiaskowanej -  prześwitujący.  Żeby wzmocnić efekt, można go dodatkowo podkreślić światłem, np. stosując tylnie oświetlenie LED.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/08/2013

Zobacz też

Katastrofy lotnicze – poszkodowani w wypadkach, eksperci i specjaliści w programie poświęconym największym tragediom w przestworzach Katastrofy lotnicze – poszkodowani w wypadkach, eksperci i specjaliści w programie poświęconym największym tragediom w przestworzach Katastrofy lotnicze – zapewne nie da się całkowicie ich wyeliminować. Można jednak minimalizować ich ryzyko, zwiększać bezpieczeństwo pasażerów i wyciągać wnioski z tragedii, do których doszło w przestworzach. FOKUS TV zaprasza na program poświęcony wypadkom lotniczym, ich przyczynom, przebiegowi i następstwom. Czy można zwiedzić Pałac Prezydencki? Czy można zwiedzić Pałac Prezydencki? Od 1989 roku Pałac Prezydencki pełni funkcję siedziby głowy państwa. Choć jest miejscem codziennej pracy prezydenta RP i oficjalnych uroczystości, każdy może do niego wejść, by obejrzeć historyczne wnętrza. Zwiedzanie obwarowane jest jednak kilkoma warunkami. Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji? Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji? Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się wychował, kształcił, gdzie pracował? Za co siedział w więzieniu? Bronisław Komorowski – najważniejsze fakty z życia. Krótka biografia Bronisława Komorowskiego Megafabryki: jak powstaje Swiss Army Knife, czyli szwajcarski nóż oficerski? Megafabryki: jak powstaje Swiss Army Knife, czyli szwajcarski nóż oficerski? Swiss Army Knife to kultowy szwajcarski nóż oficerski. Wielofunkcyjny i wielozadaniowy. Uratował już niejedno życie i pomógł niejednemu jego właścicielowi w trudnej sytuacji. Chcecie zobaczyć gdzie i w jaki sposób jest produkowany? Zobacz, jak produkowany jest kultowy scyzoryk Victorinox!

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!