Syrena: prawdziwa historia - czy legenda kryje w sobie ziarno prawdy?

Sirenomelia, znana powszechnie jako zespół syreny, to wada wrodzona o strasznych konsekwencjach. U dotkniętych nią dzieci widać zrośnięte nogi. Nie widać natomiast częstych w tym przypadku braku narządów płciowych oraz nerek. Na ile medycyna jest w stanie pomóc chorym?

W filmie dokumentalnym pt. „Syrenka” poznajemy ośmioletnią Shiloh Pepin, która choruje na jedną z najrzadszych chorób – sirenomelię znaną też jako „zespół syreny”.  Jest to wada wrodzona polegająca na całkowitym lub częściowym zrośnięciu nóg. Co gorsza, dotknięte nią dzieci rodzą się też bez nerek czy narządów płciowych. Ten poruszający dokument pokazuje niezwykłą walkę rodziców o szczęście i normalne życie dla ich chorego dziecka.

Lekarze od początku ostrzegali, że Shiloh ma małe szanse na przeżycie. Dziewczynka jednak wykazała się niezwykłą wolą walki – przeszła w swoim życiu wiele operacji, lata dializ oraz przeszczep nerki. Liczne choroby uniemożliwiały jednak operację rozdzielenia jej nóg. Taka szansa pojawiła się dopiero teraz.

Dokument pt. „Syrenka” ukazuje moment, w którym rodzice Shiloh muszą podjąć bardzo trudną decyzję. Boją się skutków operacji, która niesie ze sobą nawet ryzyko śmierci. Sama Shiloh jest szczęśliwym i dzielnym dzieckiem, nie wstydzi się swojego wyglądu. Ojciec dziewczynki akceptuje ją taką jaka jest, matka jednak martwi się o to, co stanie się z Shiloh, gdy zacznie dorastać.

 

Redakcja 24/02/2016

Zobacz też

Czy Pluton znowu będzie planetą? Na czym polega spór o Plutona? Czy Pluton znowu będzie planetą? Na czym polega spór o Plutona? Pluton, odkryta w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha planeta, w sierpniu 2006 roku została pozbawiona tego miana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. W ten sposób w Układzie Słonecznym pozostało tylko 8 planet. Milczenie w imię Boga – ostatnia odsłona cyklu „Kościół dzisiaj" na antenie FOKUS TV Milczenie w imię Boga – ostatnia odsłona cyklu „Kościół dzisiaj" na antenie FOKUS TV Spadająca liczba powołań, coraz liczniejsze odejścia praktykujących wyznawców, pedofila we kościele – to tylko nieliczne z najbardziej palących problemów, nękających dziś kościół katolicki. W cztery kolejne niedziele listopada na antenie FOKUS TV pojawiają się kolejne filmy z cyklu poświęconego współczesności tej wielowiekowej instytucji. 23 listopada wyemitujemy ostatni dokument z naszego cyklu – „Milczenie w imię Boga". Jak usunąć plamy z białych butów? Jak usunąć plamy z białych butów? Białe buty idealnie czyste są tylko w dniu zakupu. Wraz z użytkowaniem pojawiają się na nich różnego rodzaju zabrudzenia. A nawet jak miesiącami leżą w szafie, to mogą zszarzeć lub zżółknąć. Ale są sposoby na zwalczenie nieestetycznych plam Co oznacza ręka w symbolice chrześcijańskiej? Co oznacza ręka w symbolice chrześcijańskiej? W średniowieczu rękę Bożą wykorzystywano jako symbol stwórczej siły Bożej. Symbol "Ręki" wywodzi się z kręgów żydowskich i tekstów starego testamentu. Ręka tam jest "potężna", "wszechmocna", zwycięska. Pierwsza ręka pojawia się na obrazie z Niniwy z 1100 roku p.n.e. i przechowywana w londyńskim muzeum.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!