Święto Dziękczynienia - co to za święto? Kiedy jest obchodzone?

Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada. W tym dniu amerykanie spotykają się ze swoimi rodzinami na uroczystym obiedzie. Mówimy o Święcie Dziękczynienia, jego historii i zwyczajach z nim związanych.

Pierwszy Thanksgiving Day miał miejsce w Plymouth, w stanie Massachusetts w 1621 roku. Uczestniczyli w nich przybyli z Anglii na statku "Mayflower" pielgrzymi oraz Indianie z plemienia Wampanoag, którzy pomogli przeżyć przybyszom pierwszą srogą zimę. Wielka uczta trwała trzy tygodnie. Indianie dostarczyli na nią kilka jeleni, kaczki oraz gęsi. Brakowało natomiast ziemniaków, ciasta z dyni oraz indyków, które obecne są w menu współczesnych Amerykanów obchodzących Święto Dziękczynienia.

W 1863 roku Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym. Dzień po Thanksgiving Day odbywa się nieoficjalne święto zakupów nazywane potocznie Czarnym Piątkiem.

Od lat 40-tych XX wieku panujący prezydent Stanów Zjednoczonych oficjalnie ułaskawia dwa indyki, które nie mogą zostać zabite i zjedzone. W niektórych miastach (Detroit, Nowy Jork) organizowane są wielkie parady, które ściągają setki turystów. W innych mają miejsce ważne rozgrywki sportowe.

W Kanadzie, Święto Dziękczynienia odbywa się w drugi poniedziałek października.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 26/11/2013

Zobacz też

Stanisław Papczyński, nowy polski święty: rodzina, życie, działalność Stanisław Papczyński, nowy polski święty: rodzina, życie, działalność Stanisław Papczyński to nowy polski święty. Był znakomitym kaznodzieją i spowiednikiem króla Jana III, ale dziś pamiętamy o nim przede wszystkim jako o założycielu Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego zakonu męskiego o polskich korzeniach. Choć żył i działał w XVII wieku, Kościół pamięta go i ceni także dziś. Dlaczego? Stadiony Euro 2016: Stade Velodrome – Marsylia Stadiony Euro 2016: Stade Velodrome – Marsylia Podczas Euro 2016 na Stade Velodrome w Marsylii rozegranych zostanie sześć meczów, w tym przynajmniej jeden Polski. Biało-czerwoni zagrają tu z Ukrainą. Stadion Był areną meczów piłkarskich MŚ 1938 i 1998 oraz ME 1960 i 1984, a także Pucharu Świata w rugby 2007, ale także MŚ 1972 w kolarstwie torowym. Pałac w Nieborowie – muzeum wnętrz w dawnej siedzibie Radziwiłłów. ZDJĘCIA, WIDEO Pałac w Nieborowie – muzeum wnętrz w dawnej siedzibie Radziwiłłów. ZDJĘCIA, WIDEO Pałac i park w Nieborowie to znakomity cel podróży w pogodny weekend. Dawna rezydencja rodziny Radziwiłłów wyszła z II wojny światowej obronną ręką. Oszczędzona przez Niemców i sowietów, została zamieniona w zachwycające muzeum wnętrz. Nieborów to jednak propozycja także dla miłośników sztuki ogrodowej – podziwiać tu można regularny ogród francuski, a opodal także park w stylu angielskim. Stadiony Euro 2016: Stade Pierre Mauroy – Lille Stadiony Euro 2016: Stade Pierre Mauroy – Lille Podczas Euro 2016 na Stade Pierre Mauroy w Lille rozegranych zostanie sześć meczów. Obiekt ten to jedna z największych inwestycji sportowych w Europie. To stadion innowacyjny pod wieloma względami.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!