Święto Dziękczynienia - co to za święto? Kiedy jest obchodzone?

Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada. W tym dniu amerykanie spotykają się ze swoimi rodzinami na uroczystym obiedzie. Mówimy o Święcie Dziękczynienia, jego historii i zwyczajach z nim związanych.

Pierwszy Thanksgiving Day miał miejsce w Plymouth, w stanie Massachusetts w 1621 roku. Uczestniczyli w nich przybyli z Anglii na statku "Mayflower" pielgrzymi oraz Indianie z plemienia Wampanoag, którzy pomogli przeżyć przybyszom pierwszą srogą zimę. Wielka uczta trwała trzy tygodnie. Indianie dostarczyli na nią kilka jeleni, kaczki oraz gęsi. Brakowało natomiast ziemniaków, ciasta z dyni oraz indyków, które obecne są w menu współczesnych Amerykanów obchodzących Święto Dziękczynienia.

W 1863 roku Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym. Dzień po Thanksgiving Day odbywa się nieoficjalne święto zakupów nazywane potocznie Czarnym Piątkiem.

Od lat 40-tych XX wieku panujący prezydent Stanów Zjednoczonych oficjalnie ułaskawia dwa indyki, które nie mogą zostać zabite i zjedzone. W niektórych miastach (Detroit, Nowy Jork) organizowane są wielkie parady, które ściągają setki turystów. W innych mają miejsce ważne rozgrywki sportowe.

W Kanadzie, Święto Dziękczynienia odbywa się w drugi poniedziałek października.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 26/11/2013

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!