Surogatki – matki bez granic. Co to znaczy być matką zastępczą?

XX stulecie przyniosło prawdziwą rewolucję w rodzicielstwie: technikę zapłodnienia in vitro. W XXI wieku medycyna idzie jeszcze dalej – umożliwia macierzyństwo zastępcze. Zarodki umieszcza się wówczas w macicy użyczonej lub wynajętej przez surogatkę, niekiedy żyjącą na drugim końcu świata. Dla wielu par to szansa na upragnione dziecko. Każdy medal ma jednak dwie strony.


Niektóre kraje, m.in. Francja, zakazują korzystania z usług surogatek. Intencją jest tu ochrony kobiet przed utowarowienia ich ciała. Inne państwa, jak Stany Zjednoczone czy Indie, pozwalają na to. Te dwa, tak przecież różne od siebie kraje, łączy pragmatyczne spojrzenie na sprawę. Z jednej strony jest bowiem heteroseksualna lub homoseksualnych para albo osoba samotna pragnąca mieć dziecko. Z drugiej – kobieta oferująca określoną usługę dla pieniędzy lub uznania.

Korzystanie z usług surogatki w USA i w Indiach wiele jednak różni. W Stanach Zjednoczonych matka zastępcza (surogatka) staje się częścią historii dziecka i włącza się w proces wychowania. W Indiach to tylko brzuch do wynajęcia, o którym zapomina się krótko po wykonaniu usługi. Indyjskie surogatki są też trzy razy tańsze niż amerykańskie. Co jeszcze różni te dwa światy?

Autorzy dokumentu „Surogatki - matki bez granic”, Philippe Levasseur i Loraine Canayer, wyruszają do USA i do Indii, by poznać problemy ludzi uczestniczącym w tym międzynarodowym rynku wzajemnych świadczeń. Czy mamy do czynienia z nową formę rodzicielstwa, czy raczej z komercjalizacją ciał niezamożnych kobiet? Jak rozwijać się będą dzieci przychodzące na świat w ten nietypowy sposób? Jakie więzy powinny łączyć dziecko i jego rodziców z matką zastępczą? Czy o surogacji należy, czy też nie należy informować dziecka?

Film powstawał w Stanach Zjednoczonych i Indiach przez dziewięć miesięcy – okres trwania ciąży u 26-letniej Amerykanki Chantel oraz u 25-letniej Hinduski Divyi.

Redakcja 23/06/2015

Zobacz też

Czy wiesz, KIEDY ZATONĄŁ TITANIC? Kiedy przypada setna rocznica katastrofy Titanica? Czy wiesz, KIEDY ZATONĄŁ TITANIC? Kiedy przypada setna rocznica katastrofy Titanica? Titanic, obsługujący linię Sothampton – Nowy Jork, wypłynął w rejs 11 kwietnia w 1912 roku, i zatonął, w wyniku zderzenia z górą lodową, 15 kwietnia. Statek marzenie pociągnał na dno mnóstwo ofiar - z płynących nim ponad 2 tys. pasażerów uratowało się jedynie 700 osób. 100 rocznica katastrofy Titanica w 1912 roku przypada 15 kwietnia 2012 roku. Jak powstała i czym jest siatkarska Liga Mistrzów? Jak powstała i czym jest siatkarska Liga Mistrzów? Zalążek rozgrywek siatkarskich, które dziś znamy pod nazwą Liga Mistrzów, zrodził się już w 1959 roku. Inicjatorami tej idei byli polscy działacze i dziennikarze zajmujący się siatkówką. Chodziło o wyróżnienie najlepszych zespołów Starego Kontynentu i danie im szansy walki o prestiżowe trofeum. Co można, CZEGO NIE WOLNO wnieść na stadion? Wykaz przedmiotów ZAKAZANYCH. Przewodnik dla kibiców Co można, CZEGO NIE WOLNO wnieść na stadion? Wykaz przedmiotów ZAKAZANYCH. Przewodnik dla kibiców To, że na stadion nie można wnosić broni czy materiałów pirotechnicznych, jest oczywiste i zrozumiałe. Ale nie wejdziesz na mecz także wtedy, gdy chcesz wnieść kamerę, megafon albo... dużą ilość papieru. Lista rzeczy, których nie można wnosić na stadion jest bardzo długa. Są na niej: materiały pirotechniczne i łatwopalne (sztuczne ognie, race, petardy, świece dymne), pojemniki na napoje (dzbanki, kubki, butelki szklane i plastikowe), alkohol i narkotyki, substancje w aerozolu, łatwopalne i żrące, materiały propagandowe i reklamowe, materiały o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym, religijnym, duże i nieporęczne przedmioty (kaski, pudła, krzesła, drabiny, walizki), sprzęt do "robienia hałasu" (syreny, megafony, wuwuzele), profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć czy filmowania, flagi większe niż 2 na 1,5 metra. Dozwolone są za to np. zapalniczki, a także maszty do flag.   Czy ktoś, kto kradnie marzenia, jest złodziejem? Czy ktoś, kto kradnie marzenia, jest złodziejem? Są ludzie, którzy nie mogą znieść, że masz marzenia, pragnienia, ambicje. Są złodziejami, których cieszy tylko kradzież marzeń i ich nieszczenie...  

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!