Surogatki – matki bez granic. Co to znaczy być matką zastępczą?

XX stulecie przyniosło prawdziwą rewolucję w rodzicielstwie: technikę zapłodnienia in vitro. W XXI wieku medycyna idzie jeszcze dalej – umożliwia macierzyństwo zastępcze. Zarodki umieszcza się wówczas w macicy użyczonej lub wynajętej przez surogatkę, niekiedy żyjącą na drugim końcu świata. Dla wielu par to szansa na upragnione dziecko. Każdy medal ma jednak dwie strony.


Niektóre kraje, m.in. Francja, zakazują korzystania z usług surogatek. Intencją jest tu ochrony kobiet przed utowarowienia ich ciała. Inne państwa, jak Stany Zjednoczone czy Indie, pozwalają na to. Te dwa, tak przecież różne od siebie kraje, łączy pragmatyczne spojrzenie na sprawę. Z jednej strony jest bowiem heteroseksualna lub homoseksualnych para albo osoba samotna pragnąca mieć dziecko. Z drugiej – kobieta oferująca określoną usługę dla pieniędzy lub uznania.

Korzystanie z usług surogatki w USA i w Indiach wiele jednak różni. W Stanach Zjednoczonych matka zastępcza (surogatka) staje się częścią historii dziecka i włącza się w proces wychowania. W Indiach to tylko brzuch do wynajęcia, o którym zapomina się krótko po wykonaniu usługi. Indyjskie surogatki są też trzy razy tańsze niż amerykańskie. Co jeszcze różni te dwa światy?

Autorzy dokumentu „Surogatki - matki bez granic”, Philippe Levasseur i Loraine Canayer, wyruszają do USA i do Indii, by poznać problemy ludzi uczestniczącym w tym międzynarodowym rynku wzajemnych świadczeń. Czy mamy do czynienia z nową formę rodzicielstwa, czy raczej z komercjalizacją ciał niezamożnych kobiet? Jak rozwijać się będą dzieci przychodzące na świat w ten nietypowy sposób? Jakie więzy powinny łączyć dziecko i jego rodziców z matką zastępczą? Czy o surogacji należy, czy też nie należy informować dziecka?

Film powstawał w Stanach Zjednoczonych i Indiach przez dziewięć miesięcy – okres trwania ciąży u 26-letniej Amerykanki Chantel oraz u 25-letniej Hinduski Divyi.

Redakcja 23/06/2015

Zobacz też

Czego nie można fotografować na zagranicznych wakacjach? LISTA ZAKAZÓW Czego nie można fotografować na zagranicznych wakacjach? LISTA ZAKAZÓW Wakacje mają pozostawić miłe wrażenia i sporo zdjęć, które będziemy oglądać w zimowe wieczory. By zrobione zdjęcia były miłą pamiątką przypominającą zwiedzane obiekty i krajobrazy, poznajmy niektóre obyczaje dotyczące fotografowania obowiązujące w różnych krajach. NAJPIĘKNIEJSZA STORCZYKARNIA w Polsce – gdzie obejrzeć najstarsze storczyki w Polsce w wyjątkowej, współczesnej szklarni? NAJPIĘKNIEJSZA STORCZYKARNIA w Polsce – gdzie obejrzeć najstarsze storczyki w Polsce w wyjątkowej, współczesnej szklarni? Zamek w Łańcucie to jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce, obowiązkowy cel wycieczek. Będąc w Łańcucie nie przegap przepięknej szklarni o współczesnej formie architektonicznej z egzotycznymi roślinami i kawiarnią na dziedzińcu Czy kapłan może być ojcem? Czy ksiądz katolicki może mieć dzieci? Czy kapłan może być ojcem? Czy ksiądz katolicki może mieć dzieci? Kościół rzymskokatolicki zabrania duchownym zawierania małżeństw, nakazuje żyć w celibacie, a co za tym idzie zakazuje posiadania potomstwa. Ale ksiądz też człowiek i różnie z tym życiem w czystości u niego bywa. I gdy ksiądz spłodzi dziecię, to kościół też dość tolerancyjnie podchodzi do przypadku. Jak kościół reaguje na potomstwo księży? Jaki PREZENT DLA ARCHITEKTA? Lego Architecture to strzał w 10-tkę! Jaki PREZENT DLA ARCHITEKTA? Lego Architecture to strzał w 10-tkę! Architekt jest wybredny, architekt jest wymagający, architekt interesuje się... architekturą, architekt chciałby... budować ikony, architekt nie ma czasu na nic, co nie wiąże się z budowaniem, architekt lubi wyzwania, cokolwiek wymyślisz LEGO Architecture będzie najlepszym prezentem.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!