SUDETY ŚRODKOWE. Góry Sowie - co warto zobaczyć?

Góry Sowie to pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim niedaleko Wałbrzycha. 

Góry Sowie to góry średniej wielkości. Najwyższy szczyt (Wielka Sowa) wznosi się na wysokość 1015 m. n.p.m. Większość szczytów mieści się w granicach 600–1000 m. n.p.m.

Góry w większości porośnięte są lasem świerkowym, zdarzają się też fragmenty porośnięte bukami i cisami.

Atutem Gór Sowich jest różnorodna rzeźba terenu. Charakterystyczne są długie doliny wzdłuż górskich potoków oraz skałki gnejsowe i wapienne. Piękny krajobraz można podziwiać z wielu punktów widokowych, z których najatrakcyjniejsze to: Wielka Sowa, Kalenica, Polana Jungowska. Ale jest też wiele innych. 

Kolejną atrakcją Gór Sowich jest ciekawa fauna. Oprócz typowych dla Polskich gór gatunków możemy tu spotkać np. korsykańskiego muflona, który został tu osiedlony.

Jest też coś dla poszukiwaczy skarbów: od czasu do czasu można trafić na szmaragdy.

Nie tylko jednak przyroda zachęca do odwiedzenia Gór Sowich. Można tu zobaczyć niezwykłe zabytki, z których legendarną sławą cieszą się sztolnie hitlerowskie w Walimiu i Głuszycy, olbrzymie tunele i sale podziemne.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 09/07/2012

Zobacz też

ILE zarabiają PREZESI w spółkach SKARBU PAŃSTWA? Dlaczego ustawa kominowa nie ogranicza zarobków prezesów? ILE zarabiają PREZESI w spółkach SKARBU PAŃSTWA? Dlaczego ustawa kominowa nie ogranicza zarobków prezesów? Król Hiszpanii Juan Carlos obniżył swoje wynagrodzenie oraz wynagrodzenia innych członków rodziny, w tym syna Księcia Filipa, o 7,1%. W związku z kryzysem o tyle bowiem obniżono w Hiszpanii pensje urzędnikom i innym pracownikom sfery budżetowej. Również w Polsce Donald Tusk zapowiada, że nadchodzą ciężkie czasy. Tymczasem dane o zarobkach prezesów polskich spółek Skarbu Państwa (m.in. PGNiG, PZU, PKO BP) przyprawiają o zawrót głowy, mimo że obowiązująca obecnie ustawa kominowa ogranicza wysokość zarobków prezesów takich spółek do wysokości sześciokrotnej średniej krajowej. Dlaczego tak się dzieje? PIANO MEDIA. JAKĄ CENĘ ZAPŁACISZ ZA RZETELNE PORADY, INFORMACJE i BRAK REKLAM? PIANO MEDIA. JAKĄ CENĘ ZAPŁACISZ ZA RZETELNE PORADY, INFORMACJE i BRAK REKLAM? W Mowimyjak.pl radzimy w każdym temacie. Informacje i porady każdego dnia przygotowujemy z myślą o potrzebach naszych użytkowników. Publikujemy tylko sprawdzone, rzetelne artykuły. Dziś decydujemy się na krok do przodu i realizując światowy trend, postanawiamy wynagrodzić naszych najbardziej lojalnych użytkowników. Projekt Mowimyjak.pl jest dostępny na platformie Piano Media bez reklam. Zarejestruj się już dziś. JAK ODNIEŚĆ SUKCES? Czy warto być konsekwentnym? JAK ODNIEŚĆ SUKCES? Czy warto być konsekwentnym? Ambitni ludzie, którzy chcą coś osiągnąć, często popadają w zwątpienie. A to dlatego, że to czemu się oddają długo nie przynosi owoców. Szczególnej frustracji podlegają osoby, które w tym co robią nie chcą iść na skróty. LETNIE REJSY PO WIŚLE. Jak obejrzeć Warszawę z perspektywy Wisły? Skąd i dokąd płyną statki i tramwaje wodne w stolicy? LETNIE REJSY PO WIŚLE. Jak obejrzeć Warszawę z perspektywy Wisły? Skąd i dokąd płyną statki i tramwaje wodne w stolicy? Warszawa coraz bardziej zżyta jest z rzeką. Latem wybrać się można na wycieczkę statkiem po Wiśle zwiedzając centrum miasta albo zaplanować całodzienną wyprawę nad Zalew Zegrzyński. Codziennie regularnie kursuje tramwaj wodny, a w weekendy statek wycieczkowy do Serocka.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!