Studia bez matury. Jak studiować bez zdanej matury? Które uczelnie przyjmują studentów bez matury?

Powinęła Ci się noga na egzaminie maturalnym? Bez obaw! Coraz więcej uczelni wyższych oferuje studia bez zdanej matury. Dowiedz się, na czym to polega i na jakich uczelniach można studiować bez matury.

Uczelnie niepubliczne walczą o każdego studenta. Coraz więcej uczelni uruchamia w swoim programie tzw. rok zerowy dla studentów, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości. Na czym to polega? Uczelnie uruchamiają rok zerowy, na którym uczniowie studiują w roli wolnego słuchacza. Program studiów jest taki sam jak na pierwszym roku danego kierunku, jednak oddzielne grupy i rozszerzony program zapewniają lepsze przygotowanie i wymagają większego wkładu pracy. Dodatkowo wolny słuchacz ma możliwość korzystania ze wszystkich zajęć programowych uczelni oraz biblioteki, nie otrzyma jednak legitymacji studenckiej.

Studia na roku zerowym trwają dwa semestry, a po ukończeniu roku, zaliczeniu przedmiotów i egzaminu dojrzałości - student zostaje automatycznie wpisany na drugi rok studiów. Studiowanie na roku zerowym umożliwia aktywne kształcenie się i pracę przez cały rok, a co najważniejsze sprawi, że przyszły student nie zostanie w tyle za rówieśnikami. 

Studia bez matury. Niż demograficzny

Podobne oferty uczelni wyższych są efektem niżu demograficznego w Polsce. Z powodu braku chętnych na studia z roku na rok uczelnie prześcigają się w pomysłach na pozyskanie nowych studentów. Alternatywą do roku zerowego mogą być również studia za granicą, np. w USA możliwe jest podjęcie studiów wykazując jedynie zdanie egzaminu TOEFL, rekomendowanego przez Uniwersytet Harvarda. Pamiętajmy jednak, że status wolnego słuchacza zapewnia nam rok studiów na tzw. roku zerowym, pełnoprawnym studentem zostaje się dopiero po dostarczeniu świadectwa maturalnego.

Taką formę edukacji oferują już m.in. Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie, Wyższa Szkoła Techniczno-Przyrodnicza w Poznaniu, czy Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Redakcja 15/06/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!