Studia bez matury. Jak studiować bez zdanej matury? Które uczelnie przyjmują studentów bez matury?

Powinęła Ci się noga na egzaminie maturalnym? Bez obaw! Coraz więcej uczelni wyższych oferuje studia bez zdanej matury. Dowiedz się, na czym to polega i na jakich uczelniach można studiować bez matury.

Uczelnie niepubliczne walczą o każdego studenta. Coraz więcej uczelni uruchamia w swoim programie tzw. rok zerowy dla studentów, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości. Na czym to polega? Uczelnie uruchamiają rok zerowy, na którym uczniowie studiują w roli wolnego słuchacza. Program studiów jest taki sam jak na pierwszym roku danego kierunku, jednak oddzielne grupy i rozszerzony program zapewniają lepsze przygotowanie i wymagają większego wkładu pracy. Dodatkowo wolny słuchacz ma możliwość korzystania ze wszystkich zajęć programowych uczelni oraz biblioteki, nie otrzyma jednak legitymacji studenckiej.

Studia na roku zerowym trwają dwa semestry, a po ukończeniu roku, zaliczeniu przedmiotów i egzaminu dojrzałości - student zostaje automatycznie wpisany na drugi rok studiów. Studiowanie na roku zerowym umożliwia aktywne kształcenie się i pracę przez cały rok, a co najważniejsze sprawi, że przyszły student nie zostanie w tyle za rówieśnikami. 

Studia bez matury. Niż demograficzny

Podobne oferty uczelni wyższych są efektem niżu demograficznego w Polsce. Z powodu braku chętnych na studia z roku na rok uczelnie prześcigają się w pomysłach na pozyskanie nowych studentów. Alternatywą do roku zerowego mogą być również studia za granicą, np. w USA możliwe jest podjęcie studiów wykazując jedynie zdanie egzaminu TOEFL, rekomendowanego przez Uniwersytet Harvarda. Pamiętajmy jednak, że status wolnego słuchacza zapewnia nam rok studiów na tzw. roku zerowym, pełnoprawnym studentem zostaje się dopiero po dostarczeniu świadectwa maturalnego.

Taką formę edukacji oferują już m.in. Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie, Wyższa Szkoła Techniczno-Przyrodnicza w Poznaniu, czy Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Redakcja 01/06/2016

Zobacz też

Jerzy Zelnik: rodzina, kariera, sprawa współpracy z SB Jerzy Zelnik: rodzina, kariera, sprawa współpracy z SB Jerzy Zelnik to słynny polski aktor filmowy i teatralny. W dziejach kultury polskiej zapisał się już jako dwudziestolatek główną rolą w filmie „Faraon” Jerzego Kawalerowicza. Mniej pomyślnie potoczyło się jego życie osobiste. W ostatnim czasie zaś cieniem na postaci wiekowego już autora położyła się sprawa z odległej przeszłości – kwestia rzekomej współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Tani prezent na Dzień Kobiet. Co wybrać? Tani prezent na Dzień Kobiet. Co wybrać? Prezent na Dzień Kobiet nie musi być drogi. Powinien być natomiast oryginalny. Co warto wybrać? Oprócz – bo raczej nie zamiast – kwiatów swojej żonie, narzeczonej, dziewczynie lub mamie warto kupić książkę, ładną filiżankę albo coś z biżuterii. Nic kosztownego! Oto pomysły na prezenty na Dzień Kobiet do 50 zł. Tuż przed tragedią: opis serii Tuż przed tragedią: opis serii Gdy katastrofa nie jest efektem działania sił przyrody - zazwyczaj można ją było przewidzieć. Czemu więc dochodzi do takich tragedii jak katastrofa promu Columbia, zderzenie pociągów, wybuch gazu? Twórcy programu Tuż przed tragedią badają katastrofy, które się wydarzyły nie tylo po to by ustalić ich przyczyny, ale przede wszystkim po to by w przyszłości udało się uniknąć podobnych zdarzeń. Zamieszkać w dziczy: opis serii. Cabin Kings w akcji w leśnych ostępach! Zamieszkać w dziczy: opis serii. Cabin Kings w akcji w leśnych ostępach! Chata na pustkowiu, domek za grosze, to twoje marzenie? W Ameryce ten sen może się ziścić, bo tam działają Cabin Kings. Z niczego potrafią wyczarować chatę jak marzenie. W serialu Zamieszkać w dziczy zobaczymy niektóre z ich dokonań.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!