Statek pełen skarbów - dokument o morskim jedwabnym szlaku

Film dokumentalny pt. „Statek pełen skarbów” to zapis odkrycia dokonanego pod koniec XX wieku związanego z tzw. morskim szlakiem jedwabnym, który w IX wieku stanowił ważną alternatywę dla transportu lądowego.
Zdjęcie z artykułu: Statek pełen skarbów - dokument o morskim jedwabnym szlaku
Statek pełen skarbów - dokument o morskim jedwabnym szlakuźródło:NGC Network International, LLC

Jedwabny szlak to prawdopodobnie najważniejszy szlak handlowy w historii ludzkości. Przez setki lat stanowił podstawę wymiany gospodarczej z Chinami i dostarczał naszej cywilizacji produkty uważane za luksusowe. Pod koniec panowania chińskiej dynastii Tang w IX wieku trasa ta stała się jednak zbyt niebezpieczna. Przestępcy, którzy utrzymywali się z rabunków transportów, wzmocnili się na tyle, że konieczne stało się znalezienie alternatywnej drogi. Historycy potwierdzili, że powstał szlak, który nazywano morskim szlakiem jedwabnym. Informacji jednak było zdecydowanie za mało.

Wszystko zmieniło odkrycie z 1998 roku. Niemiecki nurek i poszukiwacz skarbów odnalazł pod warstwą koralowca u wybrzeży Indonezji chiński statek z IX wieku niemal w całości wypełniony kosztownościami. Na pokładzie znalazły się olbrzymie ilości złota, srebra i niezwykle cenionej wówczas chińskiej ceramiki. Wszystko wskazywało na to, że jest to jeden ze statków, które transportowały materiały z Chin na Bliski Wschód i do Europy morskim szlakiem jedwabnym.

Statek pełen skarbów” to dokument produkcji National Geographic odsłaniający nie tylko tajemnice nieodkrytej części historii, ale również ukazujący jak trudne obecnie prowadzenie jest badań na terenie Azji. Przez wywiady z archeologami i ekspertami do spraw ceramiki poznajemy nowe fakty z nieznanej dotąd historii Chin, ale też poznajemy historię tego konkretnego statku. Co właściwie sprawiło, że zatonął?

Redakcja 29/02/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!