Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?

Zima – najbardziej uciążliwy okres dla kierowców. Ileż to razy musieliśmy wyjść wcześniej do pracy tylko po to, by usunąć zalegający na dachu naszego auta śnieg oraz by zeskrobać lód z szyb? Nikt tego nie lubi, jednak przedstawimy kilka skutecznych sposobów, by w kolejny mroźny poranek nie mieć problemu z zamarzniętą szybą samochodową.
Zdjęcie z artykułu: Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?
Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?źródło:Thinkstockphotos.com/trendobjects

Najpopularniejszym sposobem na zamarznięte szyby samochodu jest oczywiście skrobaczka, w którą wyposażony powinien być każdy samochód. Skrobanie oszronionych czy oblodzonych szyb zabiera jednak czas, a w dodatku naraża nas na zmarznięcie, zaś szyby na porysowanie. Choć więc pewnie większość kierowców pozostanie przy tradycyjnej skrobaczce, warto pamiętać, że istnieją wygodniejsze metody odmrażania szyb samochodu – i to nie tylko

Odmrażacze do szyb w sprayu: także do zamarzniętych zamków

Jednym ze skutecznych sposobów są odmrażacze do szyb w sprayu, które można kupić w supermarketach i na stacjach benzynowych. Wystarczy spryskać nimi szyby i chwilę odczekać. Po krótkim czasie oczekiwania odmrażacz do szyb powinien rozpuścić warstwę szronu i lodu na tyle, żebyśmy mogli bez wysiłku zdjąć resztki lodu gumową częścią skrobaczki. Preparaty tego typu bardzo dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach (do - 60 st. C.). Odmrażacze do szyb są szczególnie pomocne, gdy warstwa lodu na szybie jest gruba i nie można zeskrobać jej zwykłą skrobaczką. Zapobiegają również ponownemu oblodzeniu czy oszronieniu szyb auta. Dobrze sprawdzają się również w przypadku zamarzniętych zamków

Domowe sposoby odmrażania szyb: ocet winny

Oprócz tradycyjnych metod na zamarznięte szyby są również te nietypowe. Otóż na zalegający lód na szybach samochodu może pomóc... ocet winny! Żeby z niego skorzystać, należy odnaleźć butelkę ze spryskiwaczem, a następnie nalać do niej mieszaninę octu winnego i wody w stosunku pół na pół. Metoda ta powinna zadziałać podobnie jak odmrażacz do szyb w sprayu. Zapach octu winnego może być nieco uciążliwy, ale ważne, że metoda jest skuteczna.

Sprawdzony środek na szron i lód na szybach: denaturat

Kolejnym środkiem, dzięki któremu możemy szybko pozbyć się lodu czy szronu z szyb samochodu, jest denaturat. Mało kto o tym wie, ale płyn zawarty w tradycyjnym spryskiwaczu zawiera właśnie denaturat. Zapobiega on zamarzaniu płynu, jednak jest go stanowczo zbyt mało, żeby szybko i skutecznie rozmrozić szybę poprzez spryskiwanie jej. Możemy dolać około pół szklanki denaturatu do zbiornika z płynem spryskiwacza, odczekać chwilę, a potem spryskać szybę. Denaturat będzie reagował z wodą, rozpuszczając lód. Możemy też skorzystać z butelki ze spryskiwaczem. W ten sposób szybko odmrozimy wszystkie okna – a nie tylko przednią szybę samochodu.

Webasto, czyli ogrzewanie samochodowe

Ostatnim i jednocześnie najdroższym sposobem szybkiego odmrażania szyb w samochodzie jest webasto. Jest to system ogrzewania montowany pierwotnie w ciężarówkach. Do wytwarzania ciepła nie potrzebuje pracy silnika, jednak korzysta z paliwa pobieranego z baku samochodu. Dzięki niemu kierowcy ciężarówek i samochodów dostawczych mogą nocować w swoich samochodach nawet w zimie. Pomysł ogrzewania samochodowego został zaadaptowany do samochodów osobowych. Nowe systemy webasto można uruchamiać np. pilotem z naszego balkonu, tak aby po wypiciu porannej kawy zejść na dół i wsiąść do ogrzanego już samochodu. Pamiętajmy jednak, że sama instalacja jest kosztowna, a do tego zużywa nietanią obecnie benzynę.

Redakcja 24/11/2015

Podobne

Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce Halloween. Jedni zaakceptowali zabawę odbywającą się w wigilię polskiego Święta Zmarłych, innych to oburza. Czy jest powód do negowania Halloween? Skąd właściwie pochodzi to święto? Co oznacza jego nazwa? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Borgiowie - jak potoczą się dalsze losy jednego z najsłynniejszych rodów w historii Europy? Trwa Jubileuszowy Rok 1500. Z tej okazji do Rzymu napływają tysiące wiernych. I świetnie się składa, bo swoimi donacjami wypełnią wojenny skarbiec Cezara Borgii. Pieniądze są papieskiemu synowi pilnie potrzebne. Chce jak najszybciej zjednoczyć prowincje państwa papieskiego. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów" - emisja tylko na VOD. Marzyłam o Afryce - czy Kenia okaże się krainą marzeń? Marzyłam o Afryce - czy Kenia okaże się krainą marzeń? Marzyłam o Afryce to film oparty na biograficznej opowieści włoskiej pisarki Kuki Gallmann o jej życiu na kenijskiej farmie. Film pokazujący jak fascynujące marzenie zmienia się w rzeczywistość, często bolesną, ale otoczoną pięknem afrykańskiej dzikiej przyrody. Dzieje Kuki mogą poruszać, ale też stanowić inspirację, jak w obliczu tragedii dalej wieść pełne sensu życie. Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Che Guevara ma zamiar zniszczyć USA. CIA wysyła agenta Felixa Rodrigueza  do Boliwii, aby złapał go i dostarczył żywego do USA. Na podstawie nowych dokumentów kolejnym odcinku Odtajnionych akcji CIA ujawniamy prawdziwą historię tajnej misji CIA, mającej na celu dopaść najsłynniejszego na świecie rewolucjonistę.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!