Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?

Zima – najbardziej uciążliwy okres dla kierowców. Ileż to razy musieliśmy wyjść wcześniej do pracy tylko po to, by usunąć zalegający na dachu naszego auta śnieg oraz by zeskrobać lód z szyb? Nikt tego nie lubi, jednak przedstawimy kilka skutecznych sposobów, by w kolejny mroźny poranek nie mieć problemu z zamarzniętą szybą samochodową.
Zdjęcie z artykułu: Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?
Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?źródło:Thinkstockphotos.com/trendobjects

Najpopularniejszym sposobem na zamarznięte szyby samochodu jest oczywiście skrobaczka, w którą wyposażony powinien być każdy samochód. Skrobanie oszronionych czy oblodzonych szyb zabiera jednak czas, a w dodatku naraża nas na zmarznięcie, zaś szyby na porysowanie. Choć więc pewnie większość kierowców pozostanie przy tradycyjnej skrobaczce, warto pamiętać, że istnieją wygodniejsze metody odmrażania szyb samochodu – i to nie tylko

Odmrażacze do szyb w sprayu: także do zamarzniętych zamków

Jednym ze skutecznych sposobów są odmrażacze do szyb w sprayu, które można kupić w supermarketach i na stacjach benzynowych. Wystarczy spryskać nimi szyby i chwilę odczekać. Po krótkim czasie oczekiwania odmrażacz do szyb powinien rozpuścić warstwę szronu i lodu na tyle, żebyśmy mogli bez wysiłku zdjąć resztki lodu gumową częścią skrobaczki. Preparaty tego typu bardzo dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach (do - 60 st. C.). Odmrażacze do szyb są szczególnie pomocne, gdy warstwa lodu na szybie jest gruba i nie można zeskrobać jej zwykłą skrobaczką. Zapobiegają również ponownemu oblodzeniu czy oszronieniu szyb auta. Dobrze sprawdzają się również w przypadku zamarzniętych zamków

Domowe sposoby odmrażania szyb: ocet winny

Oprócz tradycyjnych metod na zamarznięte szyby są również te nietypowe. Otóż na zalegający lód na szybach samochodu może pomóc... ocet winny! Żeby z niego skorzystać, należy odnaleźć butelkę ze spryskiwaczem, a następnie nalać do niej mieszaninę octu winnego i wody w stosunku pół na pół. Metoda ta powinna zadziałać podobnie jak odmrażacz do szyb w sprayu. Zapach octu winnego może być nieco uciążliwy, ale ważne, że metoda jest skuteczna.

Sprawdzony środek na szron i lód na szybach: denaturat

Kolejnym środkiem, dzięki któremu możemy szybko pozbyć się lodu czy szronu z szyb samochodu, jest denaturat. Mało kto o tym wie, ale płyn zawarty w tradycyjnym spryskiwaczu zawiera właśnie denaturat. Zapobiega on zamarzaniu płynu, jednak jest go stanowczo zbyt mało, żeby szybko i skutecznie rozmrozić szybę poprzez spryskiwanie jej. Możemy dolać około pół szklanki denaturatu do zbiornika z płynem spryskiwacza, odczekać chwilę, a potem spryskać szybę. Denaturat będzie reagował z wodą, rozpuszczając lód. Możemy też skorzystać z butelki ze spryskiwaczem. W ten sposób szybko odmrozimy wszystkie okna – a nie tylko przednią szybę samochodu.

Webasto, czyli ogrzewanie samochodowe

Ostatnim i jednocześnie najdroższym sposobem szybkiego odmrażania szyb w samochodzie jest webasto. Jest to system ogrzewania montowany pierwotnie w ciężarówkach. Do wytwarzania ciepła nie potrzebuje pracy silnika, jednak korzysta z paliwa pobieranego z baku samochodu. Dzięki niemu kierowcy ciężarówek i samochodów dostawczych mogą nocować w swoich samochodach nawet w zimie. Pomysł ogrzewania samochodowego został zaadaptowany do samochodów osobowych. Nowe systemy webasto można uruchamiać np. pilotem z naszego balkonu, tak aby po wypiciu porannej kawy zejść na dół i wsiąść do ogrzanego już samochodu. Pamiętajmy jednak, że sama instalacja jest kosztowna, a do tego zużywa nietanią obecnie benzynę.

.. Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?

Redakcja 24/11/2015

Podobne

Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce Halloween. Jedni zaakceptowali zabawę odbywającą się w wigilię polskiego Święta Zmarłych, innych to oburza. Czy jest powód do negowania Halloween? Skąd właściwie pochodzi to święto? Co oznacza jego nazwa? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Jakie zwierzęta żyją na obszarze Skandynawii? Wieloryby, łosie, niedźwiedzie i oczywiście renifery. Wśród zwierząt Skandynawii znajdziemy i te, które dobrze znamy z polskich lasów, i te zupełnie dla nas egzotyczne. Ich wszystkie tajemnice można poznać dzięki niezwykłemu serialowi dokumentalnemu "Dzika Skandynawia" w Fokus TV! Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny - opis filmu Ostatnia zima wojny to fabularny film produkcji holendersko - belgijskiej, w reżyserii Martina Koolhovena, którego scenariusz oparty został na powieści Jana Terlouwa, opublikowanej pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w Holandii, w mroźne styczniowe dni 1945 roku. To poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o końcu dziecięcych złudzeń i bolesnym wkroczeniu w dorosłość w czasie dramatycznych przełomów, kiedy każda ludzka decyzja może mieć wielkie znaczenie. Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Che Guevara ma zamiar zniszczyć USA. CIA wysyła agenta Felixa Rodrigueza  do Boliwii, aby złapał go i dostarczył żywego do USA. Na podstawie nowych dokumentów kolejnym odcinku Odtajnionych akcji CIA ujawniamy prawdziwą historię tajnej misji CIA, mającej na celu dopaść najsłynniejszego na świecie rewolucjonistę.

Zobacz też

Napoleon - marsz na Rosję. Przegrana Napoleona pod Moskwą - przyczyny Napoleon - marsz na Rosję. Przegrana Napoleona pod Moskwą - przyczyny Napoleon - jak wiedzieli do współcześni? Co sądzili o nim jego żołnierze? Jak postrzegali go władcy europejskich mocarstw? Zapraszamy na dwuodcinkowy film, w którym przedstawimy rosyjską kampanię wielkiego wodza przez pryzmat ówczesnych gazet, żołnierskich listów i korespondencji między głowami państw. Zamach w Bombaju w 2008 roku. Jak do niego doszło? FOKUS TV zaprasza na program Tuż przed tragedią Zamach w Bombaju w 2008 roku. Jak do niego doszło? FOKUS TV zaprasza na program Tuż przed tragedią Zamach w Bombaju, który miał miejsce w 2008 roku kosztował życie 166 niewinnych osób. Zaatakowanych zostało wówczas kilka najważniejszych obiektów w stolicy Indii, m.in. luksusowy hotel Taj Mahal Palace. Jak doszło do tego aktu terroryzmu? Dlaczego nie zdołano mu zapobiec? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Tuż przed tragedią". Armia Czerwona i jej tajna broń. FOKUS TV zaprasza na program Karny batalion Armia Czerwona i jej tajna broń. FOKUS TV zaprasza na program Karny batalion Armia Czerwona i jedna z mniej znanych kart z jej historii z czasów II wojny światowej - dzieje jednostki złożonej z przestępców politycznych i dezerterów w walce z najeźdźcą. FOKUS TV zaprasza na program „Karny batalion"! Megafabryki: jak wygląda fabryka, w której budują roller coaster gigant? Megafabryki: jak wygląda fabryka, w której budują roller coaster gigant? Roller coaster gigant, niesamowite scyzoryki, kultowe bentleye i motocykle ducati, boeing 747... Chcecie dowiedzieć się, jak powstają te mechaniczne cacka? Zapraszamy na program „Megafabryki", w którym wraz z ekipą filmową wybierzemy się na niesamowite wycieczki po najsłynniejszych fabrykach świata!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!