Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?

Zima – najbardziej uciążliwy okres dla kierowców. Ileż to razy musieliśmy wyjść wcześniej do pracy tylko po to, by usunąć zalegający na dachu naszego auta śnieg oraz by zeskrobać lód z szyb? Nikt tego nie lubi, jednak przedstawimy kilka skutecznych sposobów, by w kolejny mroźny poranek nie mieć problemu z zamarzniętą szybą samochodową.

Na lodowym szlaku 1, odc. 3

Na lodowym szlaku 1, odc. 3
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:42:30
Zdjęcie z artykułu: Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?
Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?źródło:Thinkstockphotos.com/trendobjects

Najpopularniejszym sposobem na zamarznięte szyby samochodu jest oczywiście skrobaczka, w którą wyposażony powinien być każdy samochód. Skrobanie oszronionych czy oblodzonych szyb zabiera jednak czas, a w dodatku naraża nas na zmarznięcie, zaś szyby na porysowanie. Choć więc pewnie większość kierowców pozostanie przy tradycyjnej skrobaczce, warto pamiętać, że istnieją wygodniejsze metody odmrażania szyb samochodu – i to nie tylko

Odmrażacze do szyb w sprayu: także do zamarzniętych zamków

Jednym ze skutecznych sposobów są odmrażacze do szyb w sprayu, które można kupić w supermarketach i na stacjach benzynowych. Wystarczy spryskać nimi szyby i chwilę odczekać. Po krótkim czasie oczekiwania odmrażacz do szyb powinien rozpuścić warstwę szronu i lodu na tyle, żebyśmy mogli bez wysiłku zdjąć resztki lodu gumową częścią skrobaczki. Preparaty tego typu bardzo dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach (do - 60 st. C.). Odmrażacze do szyb są szczególnie pomocne, gdy warstwa lodu na szybie jest gruba i nie można zeskrobać jej zwykłą skrobaczką. Zapobiegają również ponownemu oblodzeniu czy oszronieniu szyb auta. Dobrze sprawdzają się również w przypadku zamarzniętych zamków

Domowe sposoby odmrażania szyb: ocet winny

Oprócz tradycyjnych metod na zamarznięte szyby są również te nietypowe. Otóż na zalegający lód na szybach samochodu może pomóc... ocet winny! Żeby z niego skorzystać, należy odnaleźć butelkę ze spryskiwaczem, a następnie nalać do niej mieszaninę octu winnego i wody w stosunku pół na pół. Metoda ta powinna zadziałać podobnie jak odmrażacz do szyb w sprayu. Zapach octu winnego może być nieco uciążliwy, ale ważne, że metoda jest skuteczna.

Sprawdzony środek na szron i lód na szybach: denaturat

Kolejnym środkiem, dzięki któremu możemy szybko pozbyć się lodu czy szronu z szyb samochodu, jest denaturat. Mało kto o tym wie, ale płyn zawarty w tradycyjnym spryskiwaczu zawiera właśnie denaturat. Zapobiega on zamarzaniu płynu, jednak jest go stanowczo zbyt mało, żeby szybko i skutecznie rozmrozić szybę poprzez spryskiwanie jej. Możemy dolać około pół szklanki denaturatu do zbiornika z płynem spryskiwacza, odczekać chwilę, a potem spryskać szybę. Denaturat będzie reagował z wodą, rozpuszczając lód. Możemy też skorzystać z butelki ze spryskiwaczem. W ten sposób szybko odmrozimy wszystkie okna – a nie tylko przednią szybę samochodu.

Webasto, czyli ogrzewanie samochodowe

Ostatnim i jednocześnie najdroższym sposobem szybkiego odmrażania szyb w samochodzie jest webasto. Jest to system ogrzewania montowany pierwotnie w ciężarówkach. Do wytwarzania ciepła nie potrzebuje pracy silnika, jednak korzysta z paliwa pobieranego z baku samochodu. Dzięki niemu kierowcy ciężarówek i samochodów dostawczych mogą nocować w swoich samochodach nawet w zimie. Pomysł ogrzewania samochodowego został zaadaptowany do samochodów osobowych. Nowe systemy webasto można uruchamiać np. pilotem z naszego balkonu, tak aby po wypiciu porannej kawy zejść na dół i wsiąść do ogrzanego już samochodu. Pamiętajmy jednak, że sama instalacja jest kosztowna, a do tego zużywa nietanią obecnie benzynę.

.. Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?

Redakcja 22/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!