Sposoby na meszki. Co na meszki? Jak się pozbyć meszek?

Meszki potrafią zepsuć wypoczynek w plenerze. Czy istnieje zatem skuteczny sposób na meszki? Na pewno nie powinniśmy ich lekceważyć, gdyż ukąszenia meszek mogą wywołać np. silną reakcję alergiczną. Jak sobie poradzić z meszkami? Sprawdzone sposoby na meszki!

Meszki są najsilniejsze, jeśli „działają” w grupie, a ukąszenia meszek potrafią być naprawdę dotkliwe. Ich trująca ślina jest szczególnie niebezpieczna dla alergików, ale nawet dla osób niemających skłonności do alergii nie są one przyjemne. A zatem jak pozbyć się meszek i jakie stosować środki, by zwalczanie owadów było skuteczne?

Meszki lubią wilgoć

Miesiące, w których meszki są najbardziej aktywne, to maj i czerwiec, chociaż w wakacje również nie ma co liczyć na „wolne” od tych owadów. Meszki potrzebują krwi, by przedłużyć gatunek – człowiek jest gryziony jedynie przez samice. Są one bardzo czujne i wrażliwe na dwutlenek węgla, w związku z tym bezbłędnie wyczuwają naszą obecność. Ich ulubione tereny to zbiorniki wodne, łąki, tereny podmokłe, a także miejsca, gdzie jest dużo zieleni. Najlepiej jest więc unikać takich miejsc, a jeśli to niemożliwe, chronić ciało pod ubraniem. Jednak w gorące letnie dni taka ochrona przed meszkami może okazać się co najmniej nieznośna...

Aromatyczny sposób na meszki

Meszki można odstraszyć, stosując olejki zapachowe, najlepiej waniliowy, lawendowy czy miętowy. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ich stosowaniem, głównie ze względu na możliwe wystąpienie alergii. Meszki będą się trzymały od nas z daleka tak długo, jak długo zapach będzie działał, jednak trzeba zaznaczyć, że działanie olejków nie jest zbyt długotrwałe.

Meszki – zwalczanie chemiczne

Który preparat na meszki jest najskuteczniejszy? Na rynku dostępne są środki na owady (meszki, kleszcze, komary) w postaci sprayów, kremów czy płynów. Zanim zastosujemy konkretny środek na owady, powinniśmy zapoznać się z treścią ulotki, na której zawarte są informacje o bezpiecznym stosowaniu. Bądźmy szczególnie ostrożni, chroniąc przed meszkami nasze dzieci.

Świece zapachowe i wkłady – dobry sposób na meszki

Relaksując się w ogrodzie czy na tarasie warto wykorzystać świece zapachowe – nie tylko przyjemnie pachną, lecz także odpędzają uciążliwych gości, takich jak meszki czy komary. W mieszkaniu z kolei sprawdzą się specjalne wkłady do kontaktu. Warto też zainwestować w moskitiery, dzięki którym w mieszkaniu będzie świeże powietrze, a owady (nie tylko meszki) będą miały utrudniony dostęp.

Meszki a witaminy

Kolejny sposób na meszki to zażywanie witamin z grupy B. Tu jednak należy zachować ostrożność – regularne zażywanie witamin może prowadzić do groźnego przedawkowania, należy więc ten sposób walki z owadami skonsultować z lekarzem.

Meszki – owady niebezpieczne

Ukąszenia meszek mogą być niebezpieczne ze względu na wspomnianą już reakcję alergiczną. Należy pamiętać, że alergia może objawić się w każdej chwili, nawet jeśli jeszcze rok wcześniej nie byliśmy uczuleni. Ugryzienia meszek są szczególnie groźne, jeśli objawiają się opuchlizną krtani czy dusznościami. W tej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Warto też zawsze mieć przy sobie wapno i preparat przyspieszający gojenie ran po ukąszeniach owadów.

Redakcja 24/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!