Śmierć człowieka lodu – mroczna tajemnica Otziego. Czy przodek Europejczyków z epoki miedzi padł ofiarą skrytobójcy?

Otzi przeleżał w lodzie 5 tysięcy lat. Jego zamrożone w lodowcu alpejskim ciało jest najstarszą jak dotąd odkrytą, zachowaną w całości mumią. Przodek Europejczyków z epoki miedzi zginął gwałtowną śmiercią. Co ją spowodowało? Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na to pytanie.Co do śmierci Otziego pod uwagę brane są trzy hipotezy – zabójstwo na tle politycznym, potyczki między plemionami lub mord rytualny. Wyjaśnieniem przyczyn zgonu zlodowaciałego przodka Europejczyków mogłoby powiedzieć nam wiele o relacjach panujących w epoce miedzi – okresie przejściowym między epokami kamienia i brązu.

Kilka lat po odnalezieniu Otziego w 1991 roku naukowcy dokonali interesującego odkrycia. Zdjęcie rentgenowskie ujawniło, że w jego klatce piersiowej tkwi krzemienny grot. Czy zatem człowiek lodu został napadnięty i ugodzony w plecy z ręki zabójcy? Badania czaszki i mózgu z wykorzystaniem tomografii komputerowej, wykonane w 2007 roku, wykazały, że na krótko przed śmiercią Otzi doznał poważnego urazu głowy. Uraz ten i szereg ran znajdujących się na na ciele człowieka lodu ran sugerowałyby scenariusz zupełnie inny niż zabójstwo. Być może Otzi nie został podstępnie zgładzony lecz zginął śmiercią wojownika, w walce z przedstawicielami wrogiego klanu? Starcia mogły toczyć się o bardzo cenny wówczas surowiec, jakim była miedź, lub o kontrolę nad drogami prowadzącymi przez Alpy. Ale czy tak rzeczywiście było?

Specjalista w zakresie badania mumii dr Johan Reinhard wysunął zupełnie inną hipotezę dotyczącą śmierci Człowieka Lodu: fakt odnalezienia ciała w przełęczy wskazuje na to, że mógł być on ofiarą mordu rytualnego. Czy rzeczywiście tak było? Kilkanaście lat po odkryciu mumii Człowieka Lodu spór o to, w jaki sposób zginął wciąż trwa i staje się coraz bardziej zagorzały. Epoka miedzi uważana była niegdyś za okres spokoju i bujnego rozwoju cywilizacji. Mroczna tajemnica, jaką kryje Człowiek Lodu może przyczynić się do zburzenia tej sielankowej wizji.

Redakcja 26/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!