Ślub kościelny. Kursy przedmałżeńskie: ile trwają? Gdzie się zapisać? Co to są nauki przedmałżeńskie?

Kurs przedmałżeński to nauki niezbędne dla wszystkich tych par, które zdecydowały się na ślub kościelny. Na czym dokładnie polegają nauki przedmałżeńskie? Podpowiadamy, gdzie się na nie zapisać oraz ile trwają takie kursy.

Na czym polega kurs przedmałżeński? 

Kursy przedmałżeńskie, lub inaczej nauki przedmałżeńskie, to seria wykładów czy też dyskusji, które poruszają ważne kwestie dotyczące ślubu i życia w związku małżeńskim. Na takich kursach przede wszystkim dowiemy się, jakie są przeszkody do zawarcia małżeństwa, dlaczego związki się rozpadają, jakie są obowiązki i prawa małżonków oraz jak przebiega scenariusz liturgii tego sakramentu.

Na takich spotkaniach często pojawiają się specjaliści z zewnątrz, tacy jak psychologowie albo mediatorzy. Czasem wymaga się też wizyty w poradni małżeńskiej. Po zakończeniu nauk otrzymuje się odpowiednie zaświadczenie.

Ile trwa kurs przedmałżeński?

Czas trwania nauk przedmałżeńskich to przeważnie od jednego do trzech miesięcy w zależności od danej parafii. Zazwyczaj odbywają się dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Istnieje również możliwość odbycia weekendowych kursów ( trwają zwykle osiem godzin i odbywają się tylko dwa razy). 

Gdzie możemy się zapisać na nauki przedmałżeńskie? Ile kosztują?

Nauki przedmałżeńskie odbywają się w większości parafii. Wszelkich informacji na ten temat udziela proboszcz parafii.

Istnieje pełna dowolność w kwestii tego, gdzie chcemy odbyć takie kursy. Koszty do 200 zł (za kursy weekendowe). W niektórych parafiach nauki te odbywają się za darmo. Również znajomi, którzy są już po kursie przedmałżeńskim, mogą być dobrym i sprawdzonym źródłem informacji odnośnie do najlepszych kursów. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!