Słoń kawałek po kawałku – obiad ze słonia. Największe zwierzę świata i niecodzienne przedsięwzięcie badawcze w Afryce

Martwe ciało wielkiego słonia, setki chętnych, żeby pożywić się jego mięsem i ekipa naukowców, którzy przez kilka tygodni obserwować będą, co dzieje się ze zdechłym zwierzęciem. Tak w skrócie opisać można pasjonujący eksperyment, którego rejestracją jest program przyrodniczy „Słoń kawałek po kawałku". Jak zwierzęcym biesiadnikom smakować będzie obiad ze słonia i czego w jego trakcie dowiedzą się badacze przyrody?


Przeciętny afrykański słoń – największe zwierzę na Ziemi - waży około 4 tony. To w przeliczeniu około pięć milionów kalorii. Łatwo sobie wyobrazić, jak wielką ilość pożywienia stanowi ciało tego zwierzęcia po jego śmierci. Ale czy na pewno wiemy, co dzieje się ze słoniem, gdy zwierzę to zdechnie? W Kenii, w Parku Narodowym Tsavo toczy się jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie naukowe. Badacze przyrody obserwują, co dokładnie, dzień po dniu, dzieje się ze słoniem po jego śmierci.

Uczestnikom eksperymentu towarzyszy ekipa filmowa, która rejestruje cały proces. Którym zwierzętom jako pierwszym uda się dotrzeć do padłego słonia? Które zdołają pokonać barierę jego twardej skóry i dostać się do świeżego pokarmu? Kto pożywi się świeżym mięsem, a kto zadowoli się popsutą padliną? Jaką ilość mięsa są w stanie podczas jednego posiłku zjeść najwięksi uczestnicy tej uczty? Jaką rolę w tej świetnie zorganizowanej maszynie do recyklingu odegrają owady i mikroorganizmy? Czy zwierzęta będą walczyć ze sobą o każdy kęs, czy zgodnie podzielą się posiłkiem? Czy wśród biesiadników znajdą się i tacy, którzy zadbają, żeby zaopatrzyć się na zapas? Czy wszystkie części ciała padłego olbrzyma zostaną wykorzystane?...

W ciągu kilku tygodni ciało słonia zniknie, a miejsce, gdzie leżało, porośnie bujna trawa Jego śmierć da początek nowemu życiu.

Redakcja 30/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!