Ślimaki w ogrodzie: jak wytępić? Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jakie rośliny posadzić?

Pełzające po ogrodzie ślimaki, które chętnie jedzą kiełkujące młode rośliny i rozwijające się listki, to postrach każdego ogrodnika. Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?

Ślimaki nie będą atakowały naszego ogrodu, jeśli posadzimy w nim rośliny, które nie są na liście ich przysmaków. Sprawdź, czego nie lubią ślimaki oraz jakie rośliny są szczególnie przez nie lubiane.

Co szczególnie lubią jeść ślimaki?

Spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem wśród ślimaków cieszą się: aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie, funkie. Spośród roślin sadowniczych ślimaki najchętniej wybierają: maliny, truskawki, poziomki, natomiast z warzyw: kapustę głowiastą, kapustę pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe, marchew.

Jak odstraszyć ślimaki? Rośliny, których ślimaki nie lubią

Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską, macierzankę lub majeranek. Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.

Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami?

Ślimaki z muszlą można łatwo zebrać z roślin i wypuścić z dala od ogrodu. Ślimaki nagie (pomrowce) w dzień są ukryte w cienistych miejscach. Jeżeli chcemy wyłapywać je i niszczyć, musimy zwabiać je w jedno miejsce. W tym celu wykłada się na mokrą glebę wilgotne szmaty, deski, papę, liście łopianu lub rabarbaru, pod którymi kryją się w ciągu dnia.

Można wykładać przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków. Jako roślinę-pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę, który przywabia ślimaki. Można też w ziemi umieścić plastikowe kubeczki lub talerzyki wypełnione piwem. Ślimaki, które bardzo lubią piwo, po prostu wpadają do tych pułapek.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/05/2013

Zobacz też

Prepersi – gotowi na wszystko. Co w nowym serialu dokumentalnym FOKUS TV? Prepersi – gotowi na wszystko. Co w nowym serialu dokumentalnym FOKUS TV? Wojny, katastrofy, epidemie, chaos polityczno-społeczny. O takich zagrożeniach zazwyczaj nie myśli się na co dzień. Jednak są ludzie, dla których umiejętność przygotowania się na najgorsze stała się sensem życia. Łatwiej jest im odpowiedzieć na pytanie: „Jak zabezpieczyłeś rodzinę na wypadek wybuchu wojny?”, niż opisać plany na najbliższe wakacje. Nieczysta gra sieciówek. Brudne sekrety świata mody. WIDEO Nieczysta gra sieciówek. Brudne sekrety świata mody. WIDEO Popularna sieć sklepów odzieżowych H&M raz na zawsze zmieniła rynek, oferując w przystępnych cenach modne ubrania dobrej jakości. Jak jednak wyglądają kulisy biznesów prowadzonych przez właścicieli? Komu i czemu szefowie międzynarodowej marki zawdzięczają ogromne fortuny? Era przetrwania, odc. 3 - co się wydarzy? Era przetrwania, odc. 3 - co się wydarzy? Era przetrwania to reality show, w którym uczestnicy  przez kilka tygodni żyją z dala od cywilizacji w warunkach przypominających te panujące w epoce kamienia łupanego. Jak sobie poradzą z brakiem jedzenia, chłodem, bez prądu i internetu? Nagie miasto, odc. 3.: Sydney. Jakie sekrety kryją gmachy i ulice metropolii nad zatoką? Nagie miasto, odc. 3.: Sydney. Jakie sekrety kryją gmachy i ulice metropolii nad zatoką? Sydney niemalże pęka w szwach – jest domem dla jednej piątek populacji Australii, a liczba jego mieszkańców wciąż rośnie. Uwięzione pomiędzy Górami Błękitnymi a oceanem, rozkwita na najsuchszym zamieszkałym kontynencie na Ziemi, otaczając jedną z największych na Ziemi naturalnych zatok. Jak to możliwe, że Sydney rozwinęło się w tak niegościnnym miejscu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!