Ślimaki w ogrodzie: jak wytępić? Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jakie rośliny posadzić?

Pełzające po ogrodzie ślimaki, które chętnie jedzą kiełkujące młode rośliny i rozwijające się listki, to postrach każdego ogrodnika. Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?

Ślimaki nie będą atakowały naszego ogrodu, jeśli posadzimy w nim rośliny, które nie są na liście ich przysmaków. Sprawdź, czego nie lubią ślimaki oraz jakie rośliny są szczególnie przez nie lubiane.

Co szczególnie lubią jeść ślimaki?

Spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem wśród ślimaków cieszą się: aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie, funkie. Spośród roślin sadowniczych ślimaki najchętniej wybierają: maliny, truskawki, poziomki, natomiast z warzyw: kapustę głowiastą, kapustę pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe, marchew.

Jak odstraszyć ślimaki? Rośliny, których ślimaki nie lubią

Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską, macierzankę lub majeranek. Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.

Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami?

Ślimaki z muszlą można łatwo zebrać z roślin i wypuścić z dala od ogrodu. Ślimaki nagie (pomrowce) w dzień są ukryte w cienistych miejscach. Jeżeli chcemy wyłapywać je i niszczyć, musimy zwabiać je w jedno miejsce. W tym celu wykłada się na mokrą glebę wilgotne szmaty, deski, papę, liście łopianu lub rabarbaru, pod którymi kryją się w ciągu dnia.

Można wykładać przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków. Jako roślinę-pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę, który przywabia ślimaki. Można też w ziemi umieścić plastikowe kubeczki lub talerzyki wypełnione piwem. Ślimaki, które bardzo lubią piwo, po prostu wpadają do tych pułapek.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

OCET - ekologiczny środek czyszczący. Do czego można go wykorzystać? OCET - ekologiczny środek czyszczący. Do czego można go wykorzystać? Ten popularny artykuł spożywczy jest zarazem skutecznym środkiem czyszczącym. Znakomicie usuwa kamień z czajnika i muszli klozetowej, brud z szafek kuchennych. Nadaje piękny połysk szybom i szklankom. W przeciwiństwie do niektórych środków chemicznych nie podrażania skóry i dróg oddechowych. Nieproszeni goście w ogrodzie. Jak się pozbyć kretów, kotów, ślimaków? Nieproszeni goście w ogrodzie. Jak się pozbyć kretów, kotów, ślimaków? Zdarza się, że nasz wymarzony ogród nie wygląda tak, jak tego byśmy chcieli, choć włożyliśmy w jego pielęgnację wiele wysiłku. Trawnik nie przypomina zielonego, gładkiego kobierca, rabatki są rozkopane, kwiaty marnieją w oczach. Winni są temu nieproszeni goście w ogrodzie. Mówimy, jak się ich pozbyć SAVOIR VIVRE. JAK PRZEDSTAWIAĆ sobie nieznające się osoby? SAVOIR VIVRE. JAK PRZEDSTAWIAĆ sobie nieznające się osoby? Sytuacje, kiedy trzeba sobie przedstawić osoby, które się nie znają, zdarzają się i w pracy, i w życiu towarzyskim. Warto wiedzieć, jak to robić z klasą, aby nie popełnić gafy. Czy referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego to dobry pomysł? Czy referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego to dobry pomysł? To nieprawda, że Polacy nie chcą pracować po sześćdziesiątce - większość z tych, którzy przechodzą na emeryturę, pracuje dalej, tylko na czarno. Trzeba ludzi przekonać, że warto pracować dłużej, bo to będzie korzystne dla nich samych. To referendum nie ma sensu ani szans na realizację. Zamiast podniecać się tym pomysłem, lepiej pomyśleć, co zrobić, by była praca dla 60-latków.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!