Ślimaki w ogrodzie: jak wytępić? Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jakie rośliny posadzić?

Pełzające po ogrodzie ślimaki, które chętnie jedzą kiełkujące młode rośliny i rozwijające się listki, to postrach każdego ogrodnika. Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami? Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?

Ślimaki nie będą atakowały naszego ogrodu, jeśli posadzimy w nim rośliny, które nie są na liście ich przysmaków. Sprawdź, czego nie lubią ślimaki oraz jakie rośliny są szczególnie przez nie lubiane.

Co szczególnie lubią jeść ślimaki?

Spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem wśród ślimaków cieszą się: aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie, funkie. Spośród roślin sadowniczych ślimaki najchętniej wybierają: maliny, truskawki, poziomki, natomiast z warzyw: kapustę głowiastą, kapustę pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe, marchew.

Jak odstraszyć ślimaki? Rośliny, których ślimaki nie lubią

Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską, macierzankę lub majeranek. Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.

Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami?

Ślimaki z muszlą można łatwo zebrać z roślin i wypuścić z dala od ogrodu. Ślimaki nagie (pomrowce) w dzień są ukryte w cienistych miejscach. Jeżeli chcemy wyłapywać je i niszczyć, musimy zwabiać je w jedno miejsce. W tym celu wykłada się na mokrą glebę wilgotne szmaty, deski, papę, liście łopianu lub rabarbaru, pod którymi kryją się w ciągu dnia.

Można wykładać przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków. Jako roślinę-pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę, który przywabia ślimaki. Można też w ziemi umieścić plastikowe kubeczki lub talerzyki wypełnione piwem. Ślimaki, które bardzo lubią piwo, po prostu wpadają do tych pułapek.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/05/2013

Zobacz też

Raj dla kobiet – seksturystki na Bali. Dokument o mężczyznach, którzy spełniają marzenia pań Raj dla kobiet – seksturystki na Bali. Dokument o mężczyznach, którzy spełniają marzenia pań Seksturystyka dla kobiet – temat tabu? W poszukiwaniu spełnienia w egzotycznych krajach przodują dziś biali mężczyźni z bogatych krajów Zachodu. Ale w tym samym celu za granicę wyjeżdżają także i kobiety. FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny „Raj dla kobiet", którego tematem jest kobieca seksturystyka rozwijająca się w jednym z najbardziej znanych centrów tego zjawiska – na indonezyjskiej wyspie Bali. Wygodne szafy – jak je zaaranżować? [3 SPRAWDZONE RADY] Wygodne szafy – jak je zaaranżować? [3 SPRAWDZONE RADY] Garderoby są modne i wygodne, ale w niektórych mieszkaniach nie ma na nie miejsca lub przestrzeń – choć duża – nie pozwala na ich zaaranżowanie. Czasem więc lepiej postawić na szafy i schowki. Kiedy takie rozwiązanie jest lepsze? Jak zachęcić dziecko do biegania? Bieganie z dzieckiem Jak zachęcić dziecko do biegania? Bieganie z dzieckiem Bieganie z dzieckiem może być bardzo ciekawą i zdrową formą wspólnego spędzania czasu. Tylko jak zachęcić dziecko do biegania, jeśli jest leniwe i nie chce oderwać się od komputera? Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu, ale czasami trzeba umiejętnie je do tego zachęcić. Jak osuszyć auto? Wilgoć w samochodzie [SPRAWDZONE RADY] Jak osuszyć auto? Wilgoć w samochodzie [SPRAWDZONE RADY] Wilgoć w samochodzie może sprawić wiele problemów. Podpowiadamy, jak osuszyć samochód, gdy zbierze się w nim zbyt dużo wody. Ona zawsze znajdzie sobie jakieś przejścia, którymi dostanie się do środka. Naszym zadaniem jest się jak najszybciej się jej pozbyć.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!