Skutki in vitro. Jak działa na ludzi metoda in vitro?

Ksiądz Marek Dziewiecki uważa, że in vitro prowadzi do ciąży wysokiego ryzyka, bo 75-80% dzieci umiera. A ksiądz Lemański na swoim blogu szuka kompromisu w sprawie in vitro. Akcja Lemańskiego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem abp Henryka Hosera. Jakie są skutki in vitro? Co kościół mówi o in vitro?

Słowa księdza Lemańskiego na temat in vitro wzbudziły ostrą rekację zespołu do spraw bioetycznych episkopatu, pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, który podkreśla w oświadczeniu, że "opinie, które wyraża ks. Wojciech Lemański, wyróżniające się jego zdaniem empatią i delikatnością wobec osób korzystających lub poczętych z in vitro, charakteryzują się ignorancją i niekompetencją w zakresie zarówno danych biomedycznych, jak i nauczania Kościoła katolickiego, w tym istoty małżeństwa i rodziny".

>>>Jak leczyć bezpłodność po katolicku?

Eksperci episkopatu zaznaczyli, że "Kościół sprzeciwia się metodzie in vitro z tego powodu, że jest ona niegodziwa i sprzeczna z dobrem człowieka - traktuje go przedmiotowo, podporządkowuje pragnieniom innych, a także dlatego, że niszczy istotę i intymność aktu małżeńskiego".

Kościół o zapładnianiu metodą in vitro

Katolicy wierzą, że w momencie zapłodnienia powstaje nie tylko tkanka ludzka, ale człowiek, który składa się z ciała i duszy. Zapłodnione zatem metoda in vitro ludzkie komórki męskie i żeńskie, to ludzie z duszą. In vitro niszczy też relacje międzyludzkie. Rodzice, którzy tak bardzo chcą mieć swoje dziecko, są w stanie poświęcić inne swoje dzieci za cenę tylko tego jednego.  Jeśli z powodu bezpłodności małżonkowie nie mogą mieć dzieci, to mogą podzielić się swoją miłością z dziećmi poprzez adopcję. W Polsce ciągle jest jeszcze sporo dzieci, które czekają na zastępczych rodziców, którzy pokochają je jak własne potomstwo.

Dekret zespołu abp. Henryka Hosera

Episkopat w bioetycznym dekrecie szczegółowo wyjaśnia, dlaczego Kościół jest przeciwny procedurze in vitro. Jednym z powodów jest to, że in vitro prowadzi do ciąży wysokiego ryzyka, bo przy pierwszej próbie 75-80% dzieci umiera. A gdy przy którejś próbie dziecko się urodzi, to pozostaje zamrożone jego rodzeństwo. Ks. Dziewiecki podkreśla, że dojrzała miłość nie polega na realizowaniu tylko swoich potrzeb. Ważne jest, by najważniejszym motywem współżycia było okazywanie sobie miłości, a nie reagowanie jedynie na popęd czy niespokojne szukanie przyjemności za wszelką cenę. Biblia w wielu miejscach podkreśla, że dzieci są znakiem Bożego błogosławieństwa i warunkiem rozwoju społeczeństwa.

Wiele małżeństw, które nie mogą mieć dzieci szukają sposobów, aby mieć tylko swoje dziecko. A czasem może na swą bezpłodność moze warto popatrzeć, przez inny pryzmat. Może bezpłodność z czegoś wynika. Moze to twoja rodzina powinna zaadoptowac dziecko? Może to właśnie Ty przyczynisz się, że pokochasz porzucone dziecko tak jak swoje i nauczysz się wzajemnej miłości. Pomyśl ile przy tym zaoszczędzisz na lekarzach, ponizających badaniach, wyrzutach sumienia na starość.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!