Sierra Leone – zmowa milczenia. Tragiczne losy obrzezanych dziewczynek oraz chłopców żołnierzy

Dokument, który przełamuje dwa największe tabu Sierra Leone: zbrodniczy rytuał obrzezania dziewczynek oraz tragiczne losy dzieci żołnierzy - najmłodszych uczestników wojny domowej. Reżyser pokazuje swój kraj bez osłonek, sięgając po najbardziej szokujące archiwalne nagrania.


Większość Europejczyków myśli o Sierra Leone wyłącznie w kontekście epidemii eboli, jaka nawiedziła ten kraj. Dla reżysera filmu to ukochana ojczyzna. Opuścił ją jako dziecko, emigrując z rodzicami do USA. Teraz wraca w ojczyste strony, aby zobaczyć, jak bardzo zmieniła je wyniszczająca wojna domowa, nie bez powodu nazywana najbardziej barbarzyńskim konfliktem tego rodzaju w dziejach świata.

Wojna ta kosztowała życie 100 tys. poległych i niezliczone rzesze ofiar głodu i chorób. Przyniosła także kilkaset tysięcy inwalidów. Ponadto zmusiła pół miliona ludzi do ucieczki z kraju, a kolejnych 700 tys. do poszukiwań bezpieczniejszego miejsca na terenie Sierra Leone. W samym konflikcie zaś w mierze większej niż w innych XX-wiecznych konfliktach zbrojnych udział brali dziecięcy żołnierze, chłopcy w wieku od 8 do 16 lat, zmuszone przez dorosłych do noszenia broni i zabijania.

Reżyser, który po latach powraca do Sierra Leone, widzi ubóstwo, rabunkową eksploatację zasobów naturalnych kraju przez zagraniczne korporacje, a także niezmiennie trwający okrutny rytuał obrzezania małych dziewczynek. W swoim dokumencie rozmawia m.in. z kobietą prowadzącą krucjatę przeciwko okaleczaniu narządów płciowych u dziewczynek – a także z byłymi żołnierzami, którzy wciąż walczą z traumą po tym, jak w wieku kilku lat byli zmuszani byli do zabijania w bratobójczej walce.

 

Redakcja 09/10/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!