Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn?

Anna Boleyn, która stała się jedną z bohaterek „Dynastii Tudorów”, swą wielką karierę zaczęła jako dama dworu Katarzyny Aragońskiej. Jej też, pierwszej żonie Henryka VIII, zdołała odebrać zarówno męża, jak i koronę. W serialu emitowanym przez Fokus TV bohaterka nie cofa się przed niczym, by spełnić swe największe marzenie – zostać królową. Czy właśnie taka była historyczna Anna Boleyn?

 

Aktorka Natalie Dormer wcielająca się w postać Anny Boleyn w serialu „Dynastia Tudorów” w Fokus TV nie ocenia swej bohaterki tak jednoznacznie. „Anna w wielu aspektach przypominała swojego ojca, Tomasza Boleyna. Podobnie jak on, miała smykałkę do polityki. To właśnie ojciec wprowadził ja na dwór i przedstawił Henrykowi, a ona musiała szybko odnaleźć się w nowej sytuacji i sprawić, żeby wydarzenia rozgrywały się na jej korzyść. Wiedziała, że jeśli zawiedzie, może się to bardzo źle skończyć – nie tylko dla niej samej, również dla całej jej rodziny”. Tak też się stało, gdy miejsce Anny w sercu i dynastycznych planach Henryka VIII zajęła Jane Seymour.

Anna Boleyn z serialu „Dynastia Tudorów”. Jaka była naprawdę?

Zapewne właśnie obawy o własną pozycję w sercu Henryka i na dworze angielskim podsycały wybuchowy charakter Anny Boleyn. Już po koronacji młoda królowa zasłynęła jako osoba o bardzo trudnym usposobieniu oraz wyjątkowo ostrym języku. Samego króla podobno gorszyły groźby i życzenia śmierci, jakie Anna kierowała do pokonanej już Katarzyny. Sama skończyła jeszcze tragiczniej niż jej poprzedniczka w królewskiej komnacie – na podstawie sfabrykowanych dowodów oskarżona m.in. o kazirodztwo i zdradę stanu, odarta już nie tylko z tytułu królowej, ale i z resztek godności.


Natalie Dormer uważa przy tym, że Anna Boleyn niesłusznie jest określana mianem femme fatale. „Grając Annę, starałam się wydobyć z niej ludzkie cechy. Nie była aniołem, ale też nie była postacią pokroju Lady Makbet. Była po prostu młodą dziewczyną, w której zakochał się król” – zaznacza. Istotnie, gdyby nie słabość Henryka VIII dla młodej i pięknej Anny Boleyn, na nic by się zdały ani jej marzenia, ani ambicje Tomasza Boleyna.

Tomasz Boleyn z serialu „Dynastia Tudorów”. Kim był ojciec Anny Boleyn?

Wspomniany Tomasz Boleyn, angielski szlachcic żyjący na przełomie XV i XVI wieku, zasłynął jako ambitny polityk oraz sprawny dyplomata. Związek króla Henryka VIII z córką Boleyna miał być dla niego przypieczętowaniem znakomitej kariery, dla całego rodu zaś drogą do wysokiej, być może dominującej pozycji wśród arystokratycznych rodzin angielskich. Z tego powodu Tomasz Boleyn nie wahał się kolejno podsuwać Henrykowi swych dwóch córek – najpierw Marii, a później Anny Boleyn.

Nick Dunning, aktor, który wciela się w postać Tomasza Boleyna w serialu „Dynastia Tudorów”, swojego bohatera charakteryzuje jako klasycznego oportunistę. „Tomasz wiedział, że król kochał kobiety. Dlatego podsunął mu swoje córki. Dziś możemy go surowo oceniać, ale myślę, że Tomasz tak właśnie rozumiał dbałość o rodzinę. Robił to, co uważał za najlepsze dla swoich najbliższych – tyle tylko, że w rzeczywistości były to działania bardzo egoistyczne”.

Redakcja 03/06/2015

Podobne

Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów: Henryk VIII. Król, który miał 6 żon i założył nowy kościół Dynastia Tudorów to serial, który prezentuje dzieje Henryka VIII, jego licznych żon, a także dzieci, które kolejno odziedziczyły po nim koronę. W serialu rolę Henryka VIII odtwarza Jonathan Rhys Meyers, który szczerze polubił postać króla. Jaki był naprawdę Henryk VIII? Czy był mordercą żon i schizmatykiem, czy oświeconym władcą dbałym o swoje interesy dynastyczne? Dowiedz się tego oglądając Dynastię Tudorów. Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim była Anna Boleyn? Anna Boleyn, która stała się jedną z bohaterek „Dynastii Tudorów”, swą wielką karierę zaczęła jako dama dworu Katarzyny Aragońskiej. Jej też, pierwszej żonie Henryka VIII, zdołała odebrać zarówno męża, jak i koronę. W serialu emitowanym przez Fokus TV bohaterka nie cofa się przed niczym, by spełnić swe największe marzenie – zostać królową. Czy właśnie taka była historyczna Anna Boleyn? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey? Kardynał Wolsey, szara eminencja w świecie serialu „Dynastia Tudorów”, więcej zajmuje się polityką niż sprawami duchowymi. Henryka VIII nakłania przy tym do decyzji, które wkrótce przysporzą mu wrogów. Jaki był historyczny Tomasz Wolsey, bohater serialu emitowanego w Fokus TV? Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Dynastia Tudorów. Katarzyna Aragońska: królowa, która nie dała następcy Henrykowi VIII Katarzyna Aragońska to pierwsza z licznych żon Henryka VIII. Od niej zaczęła historia „walki” Henryka VIII o następcę tronu, która zaowocowała licznymi małżeństwami władcy, skandalami i odłączeniem się Kościoła Anglikańskiego od katolicyzmu. Katarzyna Aragońska, postać dramatyczna, ocaliła jednak życie – co nie zawsze dane było kolejnym żonom Henryka VIII.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!