Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey?

Kardynał Wolsey, szara eminencja w świecie serialu „Dynastia Tudorów”, więcej zajmuje się polityką niż sprawami duchowymi. Henryka VIII nakłania przy tym do decyzji, które wkrótce przysporzą mu wrogów. Jaki był historyczny Tomasz Wolsey, bohater serialu emitowanego w Fokus TV?

O czym możemy się przekonać, oglądając w Fokus TV serial „Dynastia Tudorów”, król Henryk od początku miał dwóch doradców: Tomasza More’a i kardynała Tomasza Wolseya. More – autor książki „Utopia”, przedstawiającej wizję doskonałego społeczeństwa – nie chciał brać udziału w nieczystych politycznych gierkach. Wolsey na odwrót – był uosobieniem sprytu i manipulacji.

Wraz z rozwojem akcji serialu obaj ci bohaterowie zostają wciągnięci przez dynamiczne wydarzenia, nie mogąc zadowolić coraz bardziej niecierpliwego króla. Obaj służyli na dworze, nim Henryk włożył na głowę koronę. W chwili rozpoczęcia akcji serialu są więc poniekąd ponad nim. To się zmienia, gdy młody król zaczyna rosnąć w siłę i staje się coraz bardziej pewny siebie.

Sam Neill, aktor grający Wolseya, tak postrzega kreowaną przez siebie postać: „Henryk potrzebował dobrych doradców. Chciał spojrzeć na ten sam problem z dwóch różnych perspektyw, dlatego musiał mieć przy sobie kogoś z sumieniem jak Tomasz More i kogoś bez skrupułów, jak kardynał Wolsey”. Ale czy ten angielski duchowny przełomu XV i XVI stulecia rzeczywiście był człowiekiem aż tak przeżartym żądzą władzy?

Jaki naprawdę był kardynał Wolsey?

Tomasz Wolsey bez wątpienia był kolekcjonerem stanowisk, tytułów i honorów. Łatwo to zrozumieć – w parze z każdym z zaszczytów szła albo władza, albo bogactwo, albo splot jednego z drugim. Po objęciu urzędu legata papieskiego stał się personą ważniejszą niż sam arcybiskup Canterbury – prymas Anglii. Łącząc wpływy w świecie świeckim i kościelnym Wolsey gromadził coraz większy majątek, by w końcu stać się drugim po królu najbogatszym człowiekiem w kraju.

Nie to jednak sprawiło, że Henryk VIII z czasem utracił dawną sympatię do Wolseya. A co? Brak sukcesów chyba najważniejszej z zagranicznych misji kardynała. Wolsey miał za zadanie przekonać papieża Klemensa VII do stwierdzenia nieważności ślubu Henryka z pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską. Choć łasy na bogactwa duchowny zrobił wszystko, co było w jego mocy, zgody papieża na podobną kpinę z sakramentu małżeństwa nie uzyskał.
 

Redakcja 03/06/2015

Zobacz też

Sen o wodzie, woda we śnie – co oznacza? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Sen o wodzie, woda we śnie – co oznacza? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Co oznacza jak śni mi się woda? Są sny które dobrze wróżą i takie, które ostrzegają przed niespodziewanymi wydarzeniami w życiu. Warto pamiętać, co się w nocy śniło i spróbować interpretować, dlaczego akurat tej nocy śniło nam się coś wyjątkowo mocno. Sen o WODZIE na przykład jest snem prawie proroczym. I pozytywnym. NOWA GRA NA WAKACJE! Co to jest STREET HANDBALL i czy trzeba znać zasady gry w PIŁKĘ RĘCZNĄ by móc grać w STREET? NOWA GRA NA WAKACJE! Co to jest STREET HANDBALL i czy trzeba znać zasady gry w PIŁKĘ RĘCZNĄ by móc grać w STREET? Zasady gry w piłkę ręczną wydają się skomplikowane, a wysiłek fizyczny jaki zawodnicy wkładają w każdy mecz sprawia, że piłka ręczna postrzegana jest jako wymagająca dyscyplina dla wytrzymałych sportowców. To nieprawda. Istnieje łatwiejsza odmiana piłki ręcznej - STREET HANDBALL. Jak grać w STREET HANDBALL? Dlaczego nie powinniśmy narzekać na ŚCIEŻKI ROWEROWE? Opowieść osobista Dlaczego nie powinniśmy narzekać na ŚCIEŻKI ROWEROWE? Opowieść osobista O tym, że ścieżki rowerowe idealne nie są, wiemy wszyscy. Ale przecież nic nie jest idealne. Może powinniśmy się cieszyć, że w ogóle je mamy? Czy jednak mamy prawo domagać się więcej? A może te nieidealne ścieżki mają nas czegoś nauczyć? Jaki basen ogrodowy dla dzieci? Co się sprawdzi dla malucha? Jaki basen ogrodowy dla dzieci? Co się sprawdzi dla malucha? Basen w ogrodzie to dla dziecka wspaniały sposób na zabawę. Nie przejmuj się, jeśli nie stać cię lub nie możesz pozwolić sobie na budowę tradycyjnego basenu. Dla małego dziecka i tak najlepiej sprawdzi się basen dmuchany. Jaki basen dla malucha ustawić w ogrodzie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!