Serial Dynastia Tudorów. Kim był kardynał Wolsey?

Kardynał Wolsey, szara eminencja w świecie serialu „Dynastia Tudorów”, więcej zajmuje się polityką niż sprawami duchowymi. Henryka VIII nakłania przy tym do decyzji, które wkrótce przysporzą mu wrogów. Jaki był historyczny Tomasz Wolsey, bohater serialu emitowanego w Fokus TV?

O czym możemy się przekonać, oglądając w Fokus TV serial „Dynastia Tudorów”, król Henryk od początku miał dwóch doradców: Tomasza More’a i kardynała Tomasza Wolseya. More – autor książki „Utopia”, przedstawiającej wizję doskonałego społeczeństwa – nie chciał brać udziału w nieczystych politycznych gierkach. Wolsey na odwrót – był uosobieniem sprytu i manipulacji.

Wraz z rozwojem akcji serialu obaj ci bohaterowie zostają wciągnięci przez dynamiczne wydarzenia, nie mogąc zadowolić coraz bardziej niecierpliwego króla. Obaj służyli na dworze, nim Henryk włożył na głowę koronę. W chwili rozpoczęcia akcji serialu są więc poniekąd ponad nim. To się zmienia, gdy młody król zaczyna rosnąć w siłę i staje się coraz bardziej pewny siebie.

Sam Neill, aktor grający Wolseya, tak postrzega kreowaną przez siebie postać: „Henryk potrzebował dobrych doradców. Chciał spojrzeć na ten sam problem z dwóch różnych perspektyw, dlatego musiał mieć przy sobie kogoś z sumieniem jak Tomasz More i kogoś bez skrupułów, jak kardynał Wolsey”. Ale czy ten angielski duchowny przełomu XV i XVI stulecia rzeczywiście był człowiekiem aż tak przeżartym żądzą władzy?

Jaki naprawdę był kardynał Wolsey?

Tomasz Wolsey bez wątpienia był kolekcjonerem stanowisk, tytułów i honorów. Łatwo to zrozumieć – w parze z każdym z zaszczytów szła albo władza, albo bogactwo, albo splot jednego z drugim. Po objęciu urzędu legata papieskiego stał się personą ważniejszą niż sam arcybiskup Canterbury – prymas Anglii. Łącząc wpływy w świecie świeckim i kościelnym Wolsey gromadził coraz większy majątek, by w końcu stać się drugim po królu najbogatszym człowiekiem w kraju.

Nie to jednak sprawiło, że Henryk VIII z czasem utracił dawną sympatię do Wolseya. A co? Brak sukcesów chyba najważniejszej z zagranicznych misji kardynała. Wolsey miał za zadanie przekonać papieża Klemensa VII do stwierdzenia nieważności ślubu Henryka z pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską. Choć łasy na bogactwa duchowny zrobił wszystko, co było w jego mocy, zgody papieża na podobną kpinę z sakramentu małżeństwa nie uzyskał.
 

Redakcja 03/06/2015

Zobacz też

Horoskop na kwiecień 2013. Horoskop miesięczny - kwiecień 2013 Horoskop na kwiecień 2013. Horoskop miesięczny - kwiecień 2013 Horoskop na kwiecień 2013. Kwiecień to czas dużych zmian i porządków - nie tylko w domu, ale i całym życiu. Sprawdź, co jest Ci zapisane w gwiazdach. Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku; wodnika, panny, raka, kozioroźca, barana, byka, ryby. Chcesz wiedzieć, co wydarzy się w twoim życiu w kwietniu 2013? Czy możesz spodziewać się dobrych zmian, strzału amora czy podwyżki w kwietniu 2013? Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Planujesz budowę domu, a ziemia której jesteś właścicielem to działka rolna? Podpowiemy Ci, w jaki sposób odrolnić grunt. Pamiętaj jednak o tym, że to proces, który wymaga wielu formalności. Także, przystępując do przekształcenia działki rolnej w budowlaną, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego i nie stracić stabilności finansowej? Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego i nie stracić stabilności finansowej? Choć Polska na tle UE prezentuje się nie najgorzej, Polacy odczuwają skutki kryzysu finansowego. Wystarczy wymienić chociażby wysokie bezrobocie czy rosnące ceny żywności i opłat eksploatacyjnych. Co zrobić, gdy zarabiamy mniej, a wokół kryzys? Jak poprawić swoją ekonomiczną sytuację? Mówimy, jak sobie radzić w czasie kryzysu finansowego. Kredyt wsteczny. Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont lub zakończoną budowę? Kredyt wsteczny. Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont lub zakończoną budowę? Wzięcie kredytu remontowego już po wykonaniu prac jest możliwe. W niektórych przypadkach bank może udzielić kredytu wstecznego.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!