Tuż przed tragedią: najgorsza akcja FBI. Sekta z Waco i próba jej unicestwienia

Kolejny odcinek programu „Tuż przed tragedią" przedstawia prawdopodobnie najgorszą akcję FBI. Uchodzi za nią oblężenie sekty z Waco na farmie w Teksasie. Próba zatrzymania lidera Gałęzi Dawidowej - apokaliptycznej grupy religijnej zakończyła się śmiercią około 80 osób. W tym odcinku programu Tuż przed tragedią poznamy przebieg zdarzeń i analizę dramatu, jaki rozegrał się na farmie w Teksasie. Zapraszamy!

Sekta z Waco - oblężenie farmy w Teksasie, na której zabarykadowali się członkowie tej kontrowersyjnej grupy religijnej trwało ponad 50 dni i zakończyło się masakrą. Śmierć z rąk komandosów FBI poniosło ponad 80 osób, w tym kobiety i dzieci. FBI na długo zapamięta tę wyjątkowo nieudaną akcję. Doszło do strzelaniny, pożaru, agenci zastosowali gaz. Dramat rozegrał się podczas ataku na budynek, w którym zabarykadowali się członkowie sekty zwanej Gałęzią Dawidową. Wyznawcy sekty głosili bliski koniec świata, a przy okazji trudnili się podobno nielegalną produkcją narkotyków i alkoholu... Nic więc dziwnego, że w końcu znaleźli się na celowniku FBI. W lutym 1993 roku podjęto próbę zaaresztowania lidera sekty, Jej przywódcą był David Koresh - człowiek, który uważał się za Mesjasza. A poza tym był mistrzem w manipulacji, przemawianiu i robieniu prania mózgu...

Gdy Koresh w obronie własnej zabarykadował się na farmie wraz z około setką swoich wyznawców, rozpoczęło się oblężenie prowadzone przez FBI. Akcja zakończyła się całkowitym fiaskiem i blamażem służb specjalnych. W jej trakcie wybuchł pożar, okazało się także, że wyznawcy Gałęzi Dawidowej byli bardziej przywiązani do swojej wiary i bardziej zdeterminowani niż mogło się wydawać. W wyniku nieudanej operacji śmierć poniosło ponad 80 osób. A może po prostu ta akcja była źle przygotowana i fatalnie przeprowadzona? O jej całkowitym fiasku mogło zadecydować to, że członkowie Gałęzi Dawidowej wierzyli w zbliżającą się wielkimi krokami apokalipsę. Skoro zatem koniec świata ma nadejść lada dzień, nie ma sensu bać się śmierci! Ale równie dobrze o blamażu agentów FBI mogła zdecydować ich indolencja, zbytnia pewność siebie, zła organizacja i złe przygotowanie operacji, nieumiejętność adekwatnej reakcji w zmieniających się okolicznościach?

W programie Tuż przed tragedią przedstawiona zostanie rekonstrukcja zdarzeń, twórcy podejmą także próbę odpowiedzi na pytanie, co wpłynęło na taki a nie inny obrót spraw i czy tragedii, do której doszło, można było zapobiec.

Dowiedz się więcej o serii „Tuż przed tragedią"

 

Redakcja 21/03/2015

Zobacz też

BMW Art Car Collection co to jest? [VIDEO] BMW Art Car Collection co to jest? [VIDEO] BMW Art Car Collection, to prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji i sztuki współczesnej. Sześć unikatowych aut marki BMW można oglądąć w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Najpiękniejsze modele sportowych aut pomalowane przez światowej sławy artystów, to warto zobaczyć! Mówimy, gdzie i kiedy zobaczyć samochody. Jak korzystać z karty kredytowej? Jak korzystać z karty kredytowej? Karta kredytowa to wygodne i ułatwiające życie rozwiązanie, ale używając jej trzeba bardzo uważać. Inaczej łatwo możemy wpaść w pułapkę zadłużenia, a banki każą sobie słono płacić za nieterminowe spłaty zaległości. Niepowstrzymani – tajski gwiazdor muzyki pop, trzej światowej sławy free runnerzy i jedna misja Niepowstrzymani – tajski gwiazdor muzyki pop, trzej światowej sławy free runnerzy i jedna misja Co to jest free running? To jeden ze sportów ekstremalnych, w którym zawodnicy pokonują różnego przeszkody, wykonując przy tym efektowne tricki. Trzej mistrzowie tego ekstremalnego sportu podejmują się realizacji niezwykłego wyzwania. Free running pojawi się gdzieś, gdzie jeszcze nigdy go nie było. Drobne gesty, wielkie sprawy. Jak dbać o środowisko naturalne? Drobne gesty, wielkie sprawy. Jak dbać o środowisko naturalne? Odcinek otwierający drugi sezon serii „Drobne gesty, wielkie sprawy" poświęcony jest energii, a w szczególności alternatywnym metodom jej pozyskiwania. Poznamy ludzi, którzy rozwijają nowoczesne metody produkcji energii, z wykorzystaniem słońca, wiatru czy odchodów. Poznamy też praktyczne metody pozyskiwania energii, które można zastosować we własnym domu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!