Tuż przed tragedią: najgorsza akcja FBI. Sekta z Waco i próba jej unicestwienia

Kolejny odcinek programu „Tuż przed tragedią" przedstawia prawdopodobnie najgorszą akcję FBI. Uchodzi za nią oblężenie sekty z Waco na farmie w Teksasie. Próba zatrzymania lidera Gałęzi Dawidowej - apokaliptycznej grupy religijnej zakończyła się śmiercią około 80 osób. W tym odcinku programu Tuż przed tragedią poznamy przebieg zdarzeń i analizę dramatu, jaki rozegrał się na farmie w Teksasie. Zapraszamy!

Sekta z Waco - oblężenie farmy w Teksasie, na której zabarykadowali się członkowie tej kontrowersyjnej grupy religijnej trwało ponad 50 dni i zakończyło się masakrą. Śmierć z rąk komandosów FBI poniosło ponad 80 osób, w tym kobiety i dzieci. FBI na długo zapamięta tę wyjątkowo nieudaną akcję. Doszło do strzelaniny, pożaru, agenci zastosowali gaz. Dramat rozegrał się podczas ataku na budynek, w którym zabarykadowali się członkowie sekty zwanej Gałęzią Dawidową. Wyznawcy sekty głosili bliski koniec świata, a przy okazji trudnili się podobno nielegalną produkcją narkotyków i alkoholu... Nic więc dziwnego, że w końcu znaleźli się na celowniku FBI. W lutym 1993 roku podjęto próbę zaaresztowania lidera sekty, Jej przywódcą był David Koresh - człowiek, który uważał się za Mesjasza. A poza tym był mistrzem w manipulacji, przemawianiu i robieniu prania mózgu...

Gdy Koresh w obronie własnej zabarykadował się na farmie wraz z około setką swoich wyznawców, rozpoczęło się oblężenie prowadzone przez FBI. Akcja zakończyła się całkowitym fiaskiem i blamażem służb specjalnych. W jej trakcie wybuchł pożar, okazało się także, że wyznawcy Gałęzi Dawidowej byli bardziej przywiązani do swojej wiary i bardziej zdeterminowani niż mogło się wydawać. W wyniku nieudanej operacji śmierć poniosło ponad 80 osób. A może po prostu ta akcja była źle przygotowana i fatalnie przeprowadzona? O jej całkowitym fiasku mogło zadecydować to, że członkowie Gałęzi Dawidowej wierzyli w zbliżającą się wielkimi krokami apokalipsę. Skoro zatem koniec świata ma nadejść lada dzień, nie ma sensu bać się śmierci! Ale równie dobrze o blamażu agentów FBI mogła zdecydować ich indolencja, zbytnia pewność siebie, zła organizacja i złe przygotowanie operacji, nieumiejętność adekwatnej reakcji w zmieniających się okolicznościach?

W programie Tuż przed tragedią przedstawiona zostanie rekonstrukcja zdarzeń, twórcy podejmą także próbę odpowiedzi na pytanie, co wpłynęło na taki a nie inny obrót spraw i czy tragedii, do której doszło, można było zapobiec.

Dowiedz się więcej o serii „Tuż przed tragedią"

 

Redakcja 21/03/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!