Sekrety katakumb w Palermo – badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty we włoskim mieście

W niedzielę, 2 listopada, o godzinie 20:50 FOKUS TV zaprasza widzów na pierwszy z filmów dokumentalnych otwierający cykl poświęcony współczesnemu kościołowi katolickiemu. W inaugurującym serię dokumencie „Sekrety katakumb w Palermo” badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty w jednym z włoskich miast. Wśród zmarłych jest m.in. słynna „Śpiąca Królewna" - dziewczynka, pochowana w 1920 roku, której zwłoki zachowały się w idealnym stanie.
Jaki sekret kryją katakumby klasztoru kapucynów w jednym z włoskich miast? W podziemiach budowli świątynnej w Palermo znajdują sie dość niezwykłe zbiory - ponad tysiąc zmumifikowanych ciał. Wśród nich znajduje się słynna „Śpiąca Królewna” – zmarła w 1920 roku 2-letnia Rosalia Lombardo, której starannie zakonserwowane ciało z nieznanych przyczyn nie poddało się niszczycielskiemu działaniu czasu.

Czyje ciała znajdują się w tajemniczych podziemiach? Skąd wzięły się tam zwłoki? Jak to możliwe, że większość z nich do dnia dzisiejszego zachowała się w tak dobrym stanie? Wraz z twórcami filmu „Sekrety katakumb w Palermo” złożymy wizytę w podziemnym świecie mumii. Zaproszeni do programu naukowcy podejmą próbę poddania analizie zwłok i udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że ciała zachowały się w tak dobrym stanie.

Film „Sekrety katakumb w Palermo” będzie pierwszą odsłoną cyklu, którego kolejne odcinki FOKUS TV emitować będzie w listopadowe niedziele, zawsze o godzinie 20:50. Złożą się na niego cztery zróżnicowane pod względem tematycznym filmy dokumentalne, które przybliżą widzom historię kościoła katolickiego oraz jego współczesne problemy.

Redakcja 02/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!