Saszko Biłyj – Ołeksandr Muzyczko, lider Prawego Sektora. Dlaczego zginał?

Nieznani sprawcy porwali i rozstrzelali lidera nacjonalistycznego ukraińskiego Prawego Sektora Ołeksandra Muzyczko, znanego jako Saszko Biłyj. Kim był i dlaczego zginął?

Kim był Saszko Biłyj – Ołeksandr Muzyczko?

Ołeksandr Muzyczko urodził się w 1962 r. w Kraju Permskim na Uralu, ale po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy otrzymał ukraińskie obywatelstwo. Wkrótce też utworzył w Równem pierwszą nacjonalistyczną organizację ukraińską – Związek Niepodległej Młodzieży Ukraińskiej; z czasem został członkiem skrajnie nacjonalistycznej partii UNA, a następnie wstąpił do jej oddziałów paramilitarnych UNSO.

>>> Najpierw Krym teraz Estonia? Rosyjskie władze martwią się o rosyjskojęzycznych obywateli Estonii [KLIKNIJ!]

W czasie pierwszej wojny czeczeńskiej Ołeksandr Muzyczko dowodził oddziałem UNSO walczącym pod komendą Szamila Basajewa, był też osobistym ochroniarzem prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa. Wtedy otrzymał znak wywoławczy „Biały”.

Po śmierci Dudajewa Saszko Biłyj powrócił na Ukrainę. Wielokrotnie oskarżany był za przestępstwa pospolite, jak pobicia, powodwowanie poważnych obrażeń ciała i wymuszenia. W 1997 urządził w Kijowie zamach na innego członka UNA-UNSO, Olega Bisa. Mimo zeznań świadków i tę sprawę zamknięto.

Ołeksandra Muzyczkę skazano dopiero w 2003 r. za porwanie dla okupu i torturowanie drobnego biznesmena, dokonane w 1999. Wymierzono mu karę 3,5 roku więzienia.

Kto zabił Ołeksandra Muzyczkę?

Ołeksandr Muzyczko został zastrzelony 25 marca 2014 w Równem.

W mediach pojawiają się przypuszczenia, że wyrok na Białego Saszkę wydali i wykonali prorosyjscy bojówkarze. Dlaczego? Ołeksandr Muzyczko oskarżany był m.in. o to, że w Czeczenii torturował rosyjskich jeńców. Na początku marca 2014 r. Komitet Śledczy Rosji w związku z tym wszczął przeciwko Muzyczce postępowanie karne. Zarzut dotyczył aktów bandytyzmu, brutalnego wymuszania zeznań i morderstwo co najmniej 20 żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Muzyczko ścigany był międzynarodowym listem gończym.

Pojawiają się jednak również głosy, że Saszko Biłyj padł ofiarą wewnętrznych rozgrywek w ultranacjonalistycznym Prawym Sektorze.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!