Sanktuarium na górze Świętego Krzyża. Dlaczego warto je odwiedzić?

Święty Krzyż pełnił niegdyś dla polskich katolików rolę taką, jak dzisiaj Częstochowa. Warto więc wybrać się w Góry Świętokorzyskie

Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu

To najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Górze Świętego Krzyża (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację opactwa Bolesławowi Chrobremu, natomiast według danych historycznych, klasztor założył w I poł. XII wieku Bolesław Krzywousty. Na Łysej Górze oddawano niegdyś cześć bóstwom pogańskim.

Pierwszy kościół, według najstarszej monografii tego miejsca, wzniosła tu Dąbrówka w okresie chrztu Polski, a więc w X wieku. Skąd na Święty Krzyż przybyli Benedyktyni, nie jest jasne do dzisiaj. Nie wiadomo też w jakich okolicznościach uzyskano znajdujące się tu pięć cząstek drewna Krzyża Pańskiego. To za sprawą tej relikwii klasztor stał się celem licznych pielgrzymek. Święty Krzyż pełnił niegdyś dla polskich katolików rolę taką, jak dzisiaj Częstochowa. Pielgrzymował tu zarówno prosty lud, jak i możni tego świata: królowie i książęta. Opiekę nad opactwem rozciągali kolejni polscy władcy: Bolesław Wstydliwy, Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki nadali mu liczne przywileje. Władysław Jagiełło modlił się tu przed bitwą pod Grunwaldem. W 1819 r. dobra zakonne zostały skonfiskowane, a relikwie przeniesione do Nowej Słupi. Miejsce zostało sprofanowane, najpierw przez więzienie, a potem przez hitlerowski obóz jeniecki.
W 1936 roku sanktuarium na Świętym Krzyżu powierzono Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej, a relikwie ponownie wróciły do klasztoru. Ponad 70 lat gospodarowania Oblatów na Świętym Krzyżu ponownie rozsławiło sanktuarium. Zakonnicy sprawują tu sakramenty i służą wsparciem duchowym. Od kwietnia do października w każdy trzeci piątek miesiąca odbywają się w sanktuarium nocne czuwania przy relikwiach Krzyża Świętego.

Informacje dla pielgrzyma

W pobliże sanktuarium można dojechać samochodem lub autobusami PKS lub prywatnymi busami z Kielc- 36 km, ze Starachowic – 25 km lub Ostrowca Świętokrzyskiego – 26 km. Wjazd na górę Świętego Krzyża jest możliwy (od strony Huty Szklanej) tylko w niedziele i uroczystości jedynie na mszę świętą o godzinie: 8.00, 9.30 i 11.00. Pobyt musi się zakończyć o 13.00. W pozostałych godzinach oraz w inne dni samochód trzeba zostawić na (płatnym) parkingu i udać się do sanktuarium pieszo, drogą asfaltową, lub wjechać kolejką. Można też dojść do sanktuarium pieszo: 2 km niebieskim szlakiem turystycznym („Drogą Królewską”), od strony Nowej Słupi.

Wysoki standard zapewnia położony w pobliskiej Szklanej Hucie "Jodłowy Dwór”. Można też wybrać Centrum Edukacyjne w Wólce Milanowskiej, lub tanie pokoje w Nowej Słupi. Tam działa również schronisko młodzieżowe. Okolica słynie z gospodarstw agroturystycznych, chętnie goszczących pielgrzymów.

Jeśli chcesz zobaczyć wystawienie relikwii Świętego Krzyża:
Odbywa się na zakończenie pielgrzymek, w okresie Wielkiego Postu po każdej mszy świętej w niedzielę o 11.00, a w pozostałych okresach po nabożeństwie drogi Krzyżowej.

  • Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej 26-004 Bieliny, tel. 41 317 70 21 lub 41 317 82 78 
  • Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach, ul. Ściegiennego 2, tel. 41 348 00 60 , 41 361 80 57 
  • Miejski Ośrodek Informacji Turystycznej w Kielcach, Pl. Niepodległości 1, tel. 41 345 86 81, 41 367 64 36 
  • Świętokrzyski Oddział PTTK w Kielcach, ul. Sienkiewicza 29, tel. 41 344 77 43
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!