SAMOCHÓD SŁUŻBOWY. Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź, czego nie lubią pracodawcy

Najlepsze auto na świecie? Oczywiście, auto służbowe. W tym krótkim dowcipie jest trochę prawdy, bolesnej zresztą dla pracodawców. Użytkownicy służbówek wiedzą doskonale, że w przypadku tych aut mogą wiele, a właściwe nie muszą nic. Zwłaszcza jeśli chodzi o nakłady finansowe. Czy rzeczywiście?

Auto służbowe to niekiedy najczęstsze zarzewie konfliktu między pracodawcą, a pracownikiem. Nierzadko samochód służbowy traktowany jest przez pracowników po macoszemu, tak jesli chodzi o czystość, ale także o kontrolę stanu technicznego. Mimo, że prywatnym autom ci sami ludzie są w stanie dać wiele czułości, w przypadku aut służbowych nie mają już tyle serca. Co najbardziej drazni pracodawców?

Samochód służbowy - sprawy do załatwienia

Najczęstszym przewinieniem pracowników jest załatwianie prywatnych spraw za pomocą auta służbowego w godzinach pracy. Jeśli do tego następuje jeszcze zaniedbanie trasy zawodowej, nasz szef może być ostro wkurzony. Bywa także, że rozliczenia dotyczące przejechanych kilometrów również nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, jeśli pracodawca precyzyjnie przeliczy poszczególne punkty służbowe na trasie i porówna do liczby przejechanych kilometrów. Bardzo wielu handlowców ma z tego powodu nie lada kłopot. Zdarzają się nawet przypadki weekendowych wypadów nad morze, lub w góry, zwłaszcza na początku kariery, kiedy pracownicy myślą, że auto służbowe może być również wykorzystane bez pardonu na prywatny użytek. 

Samochód służbowy - nadmierna prędkość

Okazuje się, że notoryczne przekraczanie prędkości przez obrandowane auta również jest sporym problemem. Na brawurowej, niezgodnej z przepisami jeździe cierpi bowiem wizerunek firmy, ktora figuruje na samochodzie. Pracodawcy skarżą się również na zaniedbania natury estetycznej. Auta służbowe bywają nieumyte, brudne w środku i zaniedbane pod względem technicznym, co w oczywisty sposób również wpływa na postrzeganie firmy przez innych. Niektóre firmy wprowadzają dodatkowe klauzule, wkazując, w kilku punktach zakres odpowiedzialności za służbowe auto, tak by kadrze nie przyszło na myśl słynne powiedzenie, że jak coś należy do wszystkich, to tak naprawdę jest niczyje.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!