Samochód służbowy: kiedy przez utratę prawa jazdy możesz stracić pracę?

Kiedy auto jest naszym podstawowym narzędziem pracy, jak np. w przypadku przedstawiciela handlowego, kuriera, kierowcy czy dostawcy, musimy szczególnie mieć się na baczności i przestrzegać przepisów drogowych. Utrata prawa jazdy za przewinienia drogowe może się dla nas skończyc zwolnieniem z pracy - i to nawet dyscyplinarnym!

Brawurowa jazda służbowym samochodem może mieć poważne konsekwencje, z dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy na czele. Według artykułu 52 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia i z winy pracownika w przypadku popełnienia przez pracownika (w czasie trwania umowy o pracę) przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. W przypadku pracownika, którego praca wymaga codziennej jazdy samochodem, może to być utrata prawa jazdy.

Należy pamiętać, że zatrzymanie prawa jazdy w ramach postępowania karnego to nie to samo, co utrata uprawnień do pracy jako kierowca. Pracodawca może na ten czas zlecić pracownikowi inne obowiązki, nie wymagające prowadzenia auta. Ale już wyrok sądu lub decyzja administracyjna, powodujące czasowe lub stałe zatrzymanie/odebranie prawa jazdy, daje pracodawcy podstawy dla zwolnienia dyscyplinarnego.

Podejmując decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym, szef ukaranego zatrzymaniem prawa jazdy musi wziąć pod uwagę to, że ma na nią czas wyłącznie przez miesiąc od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Musi też podać informację o tym, z jakiego powodu zwalnia pracownika. Przyczyna musi być określona precyzyjnie, przez wskazanie konkretnego zdarzenia, jego czasu i miejsca.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!