Sala operacyjna, sezon 1 odcinek 5. Uratujcie mój wzrok!

Jaskra - skutkiem tej choroby, jeśli nie jest nieleczona, staje się utrata wzroku. W kolejnym odcinku serialu „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię i dowiemy się, jak przebiega kanalopalstyka - nowatorska metoda operacyjna ratująca wzrok.

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:21:21


Jaskra - podstępny wróg

Jaskra to bardzo podstępna choroba. Rozwija się nie dając prawie żadnych objawów. Jednak, jeśli nie jest leczona, kończy się dla pacjenta utratą wzroku. Na jaskrę w Polsce i na całym świecie cierpi coraz więcej osób. Choroba staje się coraz powszechniejsza w związku ze starzeniem się społeczeństw. Na jaskrę choruje w Polsce około 800 tysięcy osób. Liczba te mogą być w rzeczywistości większa, jeśli dodać do niej osoby, u których choroba się rozwijaj, ale nie została jeszcze zdiagnozowana. W kolejnym odcinku serialu dokumentalnego „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię, u której lekarze stwierdzili jaskrę. Wkrótce zostanie u niej przeprowadzona kanalopalstyka - od niedawna przeprowadzany zabieg, podobnie jak starsze, mający na celu obniżenie ciśnienia w oku. Dowiemy się, na czym będzie polegała ta operacja i czym różni się ona od powszechnie stosowanej.

Zaćma - coraz częściej występujące schorzenie oczu

Drugą, obok jaskry chorobą, występującą coraz powszechniej, jest zaćma - schorzenie, które polega na zmętnieniu soczewki. Podobnie jak jaskra występuje ono w Polsce u około 800 tysięcy osób, nie licząc tych, u których choroba jeszcze nie została wykryta. Druga bohaterka programu poddana zostanie nieco bardziej skomplikowanej operacji. Podczas jednego zabiegu lekarze postarają się wyleczyć jej jaskrę i usunąć zaćmę. Obie pacjentki mają dużo szczęścia - choroby zostały u nich zdiagnozowane w fazie, w której istnieje wciąż duża szansa, że dzięki operacji uratują wzrok i zdolność normalnego funkcjonowania. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Sala operacyjna", poświęconego coraz częściej występującym w Polsce chorobom oczu - jaskrze i zaćmie.

 

Redakcja 01/04/2015

Zobacz też

Co denerwuje Polaka na wakacjach? Co nas drażni na urlopie? Co denerwuje Polaka na wakacjach? Co nas drażni na urlopie? Co nas denerwuje na urlopie? Wiadomo, że gdy wyjeżdżamy na długo oczekiwane wakacje, chciałoby się, żeby wszystko było idealnie. Ale tak się raczej nie zdarza. Wakacyjne nastroje psują czynniki wielkiego formatu, ale również i drobiazgi. Co nas najbardziej denerwuje podczas wakacji? Komputery, laptopy, tablety, smartfony – które urządzenia są najpopularniejsze na świecie? Komputery, laptopy, tablety, smartfony – które urządzenia są najpopularniejsze na świecie? O tym, że internet i bezprzewodowy przesył danych to wielkie dobrodziejstwo, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczy o tym tempo, z jakim ta technologia weszła w nasze życie, jak i rozwój urządzeń, które umożliwiają korzystanie z niej, o czym nawet nie wiedzą sami ich użytkownicy. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w krajach europejskich - ile wynosi? Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w krajach europejskich - ile wynosi? Jeżeli mamy w zamiarze prowadzić samochód, ale wcześniej piliśmy napoje alkoholowe nawet w drobnych ilościach, lepiej zrezygnujmy z siadania za kierownicę. W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, jednak w wielu krajach europejskich tolerancja na procenty to 0,0. Jak się ubrać na plażę - najgorsze pomysły na stroje Jak się ubrać na plażę - najgorsze pomysły na stroje Na plażę trzeba zacząć się ubierać już pod koniec poprzedniego sezonu wakacyjnego, a najpóźniej po zimowych feriach. Przygotowania prowadzone szybko, intensywnie i forsownie tuż przed wyjazdem na urlop mogą się skończyć katastrofą i nie uda się prezentacja plażowej kolekcji. Mówimy, jak się ubrać na plażę, by nie straszyć innych plażowiczów!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!