Sala operacyjna, sezon 1 odcinek 5. Uratujcie mój wzrok!

Jaskra - skutkiem tej choroby, jeśli nie jest nieleczona, staje się utrata wzroku. W kolejnym odcinku serialu „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię i dowiemy się, jak przebiega kanalopalstyka - nowatorska metoda operacyjna ratująca wzrok.

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:21:21


Jaskra - podstępny wróg

Jaskra to bardzo podstępna choroba. Rozwija się nie dając prawie żadnych objawów. Jednak, jeśli nie jest leczona, kończy się dla pacjenta utratą wzroku. Na jaskrę w Polsce i na całym świecie cierpi coraz więcej osób. Choroba staje się coraz powszechniejsza w związku ze starzeniem się społeczeństw. Na jaskrę choruje w Polsce około 800 tysięcy osób. Liczba te mogą być w rzeczywistości większa, jeśli dodać do niej osoby, u których choroba się rozwijaj, ale nie została jeszcze zdiagnozowana. W kolejnym odcinku serialu dokumentalnego „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię, u której lekarze stwierdzili jaskrę. Wkrótce zostanie u niej przeprowadzona kanalopalstyka - od niedawna przeprowadzany zabieg, podobnie jak starsze, mający na celu obniżenie ciśnienia w oku. Dowiemy się, na czym będzie polegała ta operacja i czym różni się ona od powszechnie stosowanej.

Zaćma - coraz częściej występujące schorzenie oczu

Drugą, obok jaskry chorobą, występującą coraz powszechniej, jest zaćma - schorzenie, które polega na zmętnieniu soczewki. Podobnie jak jaskra występuje ono w Polsce u około 800 tysięcy osób, nie licząc tych, u których choroba jeszcze nie została wykryta. Druga bohaterka programu poddana zostanie nieco bardziej skomplikowanej operacji. Podczas jednego zabiegu lekarze postarają się wyleczyć jej jaskrę i usunąć zaćmę. Obie pacjentki mają dużo szczęścia - choroby zostały u nich zdiagnozowane w fazie, w której istnieje wciąż duża szansa, że dzięki operacji uratują wzrok i zdolność normalnego funkcjonowania. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Sala operacyjna", poświęconego coraz częściej występującym w Polsce chorobom oczu - jaskrze i zaćmie.

 

Redakcja 01/04/2015

Zobacz też

14 lipca Francja obchodzi święto Dzień Bastylii. Kiedy obchodzone jest Święto Bastylii we Francji? 14 lipca Francja obchodzi święto Dzień Bastylii. Kiedy obchodzone jest Święto Bastylii we Francji? Dzień 14 lipca do dziś jest we Francji świętem narodowym i jest co roku hucznie obchodzony. W tym dniu Francuzi obchodzą Święto Bastylii. Mówimy czym jest Bastylia i dlaczego jest tak ważna dla Francuzów? Co to jest Bastylia i jakie ważne wydarzenia są z nią związane? Haye – Chisora. Kim jest Dereck Chisora? Haye – Chisora. Kim jest Dereck Chisora? Zbliżający się pojedynek Davida Haye’a i Derecka Chisory to walka gości, którzy mają zdecydowanie na pieńku. Mimo, że Chisora nie jest faworytem, to on elektryzuje tyle samo fanów, co Haye. Kim jest i co osiągnął Chisora? Jakie DOKUMENTY musi mieć DZIECKO w podróży zagranicznej? Kiedy potrzebny jest PASZPORT, a kiedy wystarczy DOWÓD OSOBISTY? Jakie DOKUMENTY musi mieć DZIECKO w podróży zagranicznej? Kiedy potrzebny jest PASZPORT, a kiedy wystarczy DOWÓD OSOBISTY? Dzieci, które przed 26 czerwca 2012 r. przekraczały granicę na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, teraz muszą posiadać własny dokument podróży. Wpisy te straciły ważność. Rodzaj wymaganego dokumentu zależy od kierunku podróży. Mówimy, kiedy podczas wyjazdu za granicę z dzieckiem niezbędny jest paszport, a kiedy wystarczy dowód osobisty. Wyjaśniamy też, co trzeba dołączyć do wniosku o dowód i o paszport dla dziecka, ile wynoszą opłaty i jak długo są ważne oba dokumenty. Futbol amerykański w Polsce. Od kiedy istnieje? Czy da się na nim zarobić? Futbol amerykański w Polsce. Od kiedy istnieje? Czy da się na nim zarobić? Nazwa futbolu amerykańskiego nie jest przypadkowa. To właśnie w USA ta dyscyplina sportu bije rekordy popularności. W Polsce futbol amerykański dopiero raczkuje, a zawodnicy płacą za to aby móc grać. Jaka jest historia polskiego futbolu amerykańskiego?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!