Sala operacyjna, sezon 1 odcinek 5. Uratujcie mój wzrok!

Jaskra - skutkiem tej choroby, jeśli nie jest nieleczona, staje się utrata wzroku. W kolejnym odcinku serialu „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię i dowiemy się, jak przebiega kanalopalstyka - nowatorska metoda operacyjna ratująca wzrok.

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:21:21


Jaskra - podstępny wróg

Jaskra to bardzo podstępna choroba. Rozwija się nie dając prawie żadnych objawów. Jednak, jeśli nie jest leczona, kończy się dla pacjenta utratą wzroku. Na jaskrę w Polsce i na całym świecie cierpi coraz więcej osób. Choroba staje się coraz powszechniejsza w związku ze starzeniem się społeczeństw. Na jaskrę choruje w Polsce około 800 tysięcy osób. Liczba te mogą być w rzeczywistości większa, jeśli dodać do niej osoby, u których choroba się rozwijaj, ale nie została jeszcze zdiagnozowana. W kolejnym odcinku serialu dokumentalnego „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię, u której lekarze stwierdzili jaskrę. Wkrótce zostanie u niej przeprowadzona kanalopalstyka - od niedawna przeprowadzany zabieg, podobnie jak starsze, mający na celu obniżenie ciśnienia w oku. Dowiemy się, na czym będzie polegała ta operacja i czym różni się ona od powszechnie stosowanej.

Zaćma - coraz częściej występujące schorzenie oczu

Drugą, obok jaskry chorobą, występującą coraz powszechniej, jest zaćma - schorzenie, które polega na zmętnieniu soczewki. Podobnie jak jaskra występuje ono w Polsce u około 800 tysięcy osób, nie licząc tych, u których choroba jeszcze nie została wykryta. Druga bohaterka programu poddana zostanie nieco bardziej skomplikowanej operacji. Podczas jednego zabiegu lekarze postarają się wyleczyć jej jaskrę i usunąć zaćmę. Obie pacjentki mają dużo szczęścia - choroby zostały u nich zdiagnozowane w fazie, w której istnieje wciąż duża szansa, że dzięki operacji uratują wzrok i zdolność normalnego funkcjonowania. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Sala operacyjna", poświęconego coraz częściej występującym w Polsce chorobom oczu - jaskrze i zaćmie.

 

Redakcja 01/04/2015

Zobacz też

Wielkanoc w USA – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w USA – jak się ją obchodzi? Dla Amerykanów Święta Wielkanocne nie są tak ważne jak dla Polaków. Wielkanoc obchodzi się skromniej, z mniejszym patosem, a świąteczny czas trwa tak naprawdę tylko jeden dzień. Mówimy, jak wygląda Wielkanoc w USA. Biologiczne podłoże homoseksualizmu - czy wiesz, że homoseksualizm jest wrodzony? Biologiczne podłoże homoseksualizmu - czy wiesz, że homoseksualizm jest wrodzony? Homoseksualizm nie jest chorobą, zaburzeniem psychicznym, ani wadą. Nie można się go nabawić ani nabyć celowo. Geny odpowiedzialne za budowę i funkcjonowanie części mózgu decydującej o orientacji seksualnej tkwią w ludzkim DNA. Dowiedz się więcej o biologicznym podłożu homoseksualizmu. Mięsny jeż z "Pamiętników z wakacji". JAK PODERWAĆ na mięso dziewczynę, kobietę? Mięsny jeż z "Pamiętników z wakacji". JAK PODERWAĆ na mięso dziewczynę, kobietę? Hitem Internetu stał się kolejny fragment serialu "Pamiętniki z wakacji"! Stało się tak w związku z zaprezentowanym tam daniem o wdzięcznej nazwie "Mięsny jeż" i związaną z nim krótką przyśpiewką. W kilka dni fragment obejrzały setki tysięcy osób. Mówimy, jak można przygotować hitowe danie! PRZEPIS na MIĘSNEGO JEŻA. Co to jest OŚ CZASU (Timeline) na Facebooku? Jak wyłączyć Timeline na Facebooku? Co to jest OŚ CZASU (Timeline) na Facebooku? Jak wyłączyć Timeline na Facebooku? Ponad połowa Polaków deklaruje, że zagląda do portali społecznościowych, a 40% z nich korzysta z Facebooka. Łatwy w obsłudze, dobrze wyglądający i praktyczny - takie cechy przypisuje się portalowi stworzonemu przez Marka Zuckerberga. Jednak niedługo może się to zmienić. Za sprawą Osi Czasu (z ang. Timeline). Dlaczego? Co to jest Timeline? Czy wszyscy będą musieli z niego korzystać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!