Sala operacyjna, sezon 1 odcinek 5. Uratujcie mój wzrok!

Jaskra - skutkiem tej choroby, jeśli nie jest nieleczona, staje się utrata wzroku. W kolejnym odcinku serialu „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię i dowiemy się, jak przebiega kanalopalstyka - nowatorska metoda operacyjna ratująca wzrok.

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu

Sala operacyjna sezon 1, odcinek 5. Jaskra i zaćma – podstępne choroby oczu
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:21:21


Jaskra - podstępny wróg

Jaskra to bardzo podstępna choroba. Rozwija się nie dając prawie żadnych objawów. Jednak, jeśli nie jest leczona, kończy się dla pacjenta utratą wzroku. Na jaskrę w Polsce i na całym świecie cierpi coraz więcej osób. Choroba staje się coraz powszechniejsza w związku ze starzeniem się społeczeństw. Na jaskrę choruje w Polsce około 800 tysięcy osób. Liczba te mogą być w rzeczywistości większa, jeśli dodać do niej osoby, u których choroba się rozwijaj, ale nie została jeszcze zdiagnozowana. W kolejnym odcinku serialu dokumentalnego „Sala operacyjna" poznamy panią Sylwię, u której lekarze stwierdzili jaskrę. Wkrótce zostanie u niej przeprowadzona kanalopalstyka - od niedawna przeprowadzany zabieg, podobnie jak starsze, mający na celu obniżenie ciśnienia w oku. Dowiemy się, na czym będzie polegała ta operacja i czym różni się ona od powszechnie stosowanej.

Zaćma - coraz częściej występujące schorzenie oczu

Drugą, obok jaskry chorobą, występującą coraz powszechniej, jest zaćma - schorzenie, które polega na zmętnieniu soczewki. Podobnie jak jaskra występuje ono w Polsce u około 800 tysięcy osób, nie licząc tych, u których choroba jeszcze nie została wykryta. Druga bohaterka programu poddana zostanie nieco bardziej skomplikowanej operacji. Podczas jednego zabiegu lekarze postarają się wyleczyć jej jaskrę i usunąć zaćmę. Obie pacjentki mają dużo szczęścia - choroby zostały u nich zdiagnozowane w fazie, w której istnieje wciąż duża szansa, że dzięki operacji uratują wzrok i zdolność normalnego funkcjonowania. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Sala operacyjna", poświęconego coraz częściej występującym w Polsce chorobom oczu - jaskrze i zaćmie.

 

Redakcja 01/04/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!