Sala operacyjna 3, odcinek 4 – Tykająca bomba: tętniak mózgu. WIDEO

Tętniak powstaje przy tętnicy, jeśli jedna z jej warstw ulega osłabieniu. Wygląda jak worek do niej przyczepiony, a gdy pęknie, stanowi śmiertelne zagrożenie. Szczególnie niebezpieczny jest tętniak mózgu.

Sala operacyjna, sezon 3, odcinek 4. Tętniak mózgu – tykająca bomba

Sala operacyjna, sezon 3, odcinek 4. Tętniak mózgu – tykająca bomba
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:24:10
Zdjęcie z artykułu: Sala operacyjna 3, odcinek 4 – Tykająca bomba: tętniak mózgu. WIDEO
Urszula ma dwa tętniaki mózgu - czeka ją więc poważna operacja neurochirurgicznaźródło:materiały dystrybutora

Tykająca bomba - czyli dwa tętniaki mózgu u Urszuli

Urszula ma 65 lat.  Niedawno wykryto u niej dwa tętniaki mózgu. Uciążliwy ból szyi nie zwiastował tak poważnej diagnozy. Lekarz zlecił wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, ale nie dostrzegł żadnych niepokojących oznak. Zalecane zabiegi i leki nie przyniosły jednak poprawy. Ula postanowiła zasięgnąć porady kolejnego lekarza i dopiero ten zauważył na obrazie z rezonansu poważne zmiany - obecność dwóch tętniaków.

Ula po raz drugi w życiu usłyszała o tętniaku – kilka lat wcześniej jej córka Iza miała operację usunięcia guza mózgu. Zdarzyło się to po tym, jak zasłabła na obozie wakacyjnym. Początkowo wychowawcy podejrzewali, że utratę przytomności wywołały narkotyki. Jednak w szpitalu okazało się, że nastolatka ma tętniaka w fazie wymagającej pilnej operacji. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło – ku uciesze zarówno córki, jak i matki. Teraz to Ula czeka na zabieg. Niestety nie ma przy niej córki - Iza otrzymała pracę w Londynie i musi wyjechać pięć dni przed operacją mamy. Ula gorąco wierzy, że operacja powiedzie się. W końcu już jeden cud w jej życiu się wydarzył – Iza przeżyła operację. Pora na kolejny.

Co to jest tętniak mózgu?

Tętnice składają się z kilku warstw, a kiedy jedna z nich ulega osłabieniu, tworzą się struktury przypominające worek – tętniaki. Trudno je wykryć, najczęściej dopiero gdy powodują ucisk sąsiadujących z nimi narządów, mogą zostać zauważone. Szczególnie niebezpieczne są tętniaki tworzące się w mózgu.

Przyczyny powstawania tętniaków są różne: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, czynniki genetyczne czy zaburzenia tkanki łącznej. Z drugiej strony trudno mówić o jakiejkolwiek profilaktyce. Tętniak może zaatakować niepostrzeżenie, jest niemal jak bomba tykająca w naszym ciele.

Dlaczego tętniak mózgu jest niebezpieczny?

Tętniak mózgu nie daje żadnych objawów, dopiero jego pęknięcie powoduje nagły bardzo silny ból głowy, wymioty, sztywność karku czy utratę przytomności. Często przed pęknięciem tętniaka mają miejsce niewielkie wycieki krwi, które powodują swoiste bóle ostrzegawcze.

Pęknięcie tętniaka często występuje nagle, najczęściej chora osoba w ogóle nie jest świadoma, że jej życie może być zagrożone. Jeśli szybko nie zostanie jej udzielona pomoc - czyli operacja zamknięcia tętniaka - grozi jej śmierć, a wcześniej - poważne komplikacje neurologiczne.

Redakcja 16/03/2017

Zobacz też

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE. Najpopularniejsze i najbardziej typowe WRÓŻBY NA ADRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE. Najpopularniejsze i najbardziej typowe WRÓŻBY NA ADRZEJKI Wigilia dnia świętego Andrzeja, zwana popularnie Andrzejkami, to noc z 29 na 30 listopada. Tradycyjnie związana była z wróżbami matrymonialnymi odprawianymi przede wszystkim przez młode panny. Dziś jest to świetna okazja do spotkania i zabawy, jedyna noc, kiedy cień na ścianie może zdradzić przyszłość. Jak sobie wróżyć w Andrzejki? Jak fajnie zorganizować wieczór Wróżb Andrzejkowych ? WRÓŻBY ANDRZEJKOWE - jakie są najlepsze wróżby i zabawy? JAK WRÓŻYĆ? WRÓŻBY ANDRZEJKOWE - jakie są najlepsze wróżby i zabawy? JAK WRÓŻYĆ? Andrzejki to wieczór wróżb przypadający w nocy z 29 na 30 listopada. To także świetna okazja do zabawy przed czasem adwentu. Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i dotyczyły tylko niezamężnych dziewcząt. Dzisiaj andrzejki nie są już traktowane tak poważnie, a wróżą sobie wszyscy! Nadal zwykle najlepszą opcją zabawy na Andrzejki są wróżby. Jak wróżyć? Kim jest ROBERT KUPISZ, polski projektant i stylista fryzur? Kim jest ROBERT KUPISZ, polski projektant i stylista fryzur? Robertowi Kupiszowi nie można odmówić kreatywności. Stylista fryzur, który od niedawna pracuje również jako projektant mody, w swoim życiu zajmował się niemal wszystkim! Dowiedz się, co robił i z kim przyjaźni się Robert Kupisz. Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków? Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków? Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się dobrze. W pomnażaniu majątku biznesmenowi pomagała dotychczas dwójka dzieci. Była żona Grażyna Kulczyk pracuje od kilku lat na swoje konto. Co robi? Czym zajmuje się Dominika Kulczyk-Lubomirska? Kim jest Sebastian Kulczyk, a kim Joanna Przetakiewicz? I co dalej z majątkiem Jana Kulczyka?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!