Sala operacyjna 3, odcinek 4 – Tykająca bomba: tętniak mózgu. WIDEO

Tętniak powstaje przy tętnicy, jeśli jedna z jej warstw ulega osłabieniu. Wygląda jak worek do niej przyczepiony, a gdy pęknie, stanowi śmiertelne zagrożenie. Szczególnie niebezpieczny jest tętniak mózgu.

Sala operacyjna, sezon 3, odcinek 4. Tętniak mózgu – tykająca bomba

Sala operacyjna, sezon 3, odcinek 4. Tętniak mózgu – tykająca bomba
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:24:10
Zdjęcie z artykułu: Sala operacyjna 3, odcinek 4 – Tykająca bomba: tętniak mózgu. WIDEO
Urszula ma dwa tętniaki mózgu - czeka ją więc poważna operacja neurochirurgicznaźródło:materiały dystrybutora

Tykająca bomba - czyli dwa tętniaki mózgu u Urszuli

Urszula ma 65 lat.  Niedawno wykryto u niej dwa tętniaki mózgu. Uciążliwy ból szyi nie zwiastował tak poważnej diagnozy. Lekarz zlecił wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, ale nie dostrzegł żadnych niepokojących oznak. Zalecane zabiegi i leki nie przyniosły jednak poprawy. Ula postanowiła zasięgnąć porady kolejnego lekarza i dopiero ten zauważył na obrazie z rezonansu poważne zmiany - obecność dwóch tętniaków.

Ula po raz drugi w życiu usłyszała o tętniaku – kilka lat wcześniej jej córka Iza miała operację usunięcia guza mózgu. Zdarzyło się to po tym, jak zasłabła na obozie wakacyjnym. Początkowo wychowawcy podejrzewali, że utratę przytomności wywołały narkotyki. Jednak w szpitalu okazało się, że nastolatka ma tętniaka w fazie wymagającej pilnej operacji. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło – ku uciesze zarówno córki, jak i matki. Teraz to Ula czeka na zabieg. Niestety nie ma przy niej córki - Iza otrzymała pracę w Londynie i musi wyjechać pięć dni przed operacją mamy. Ula gorąco wierzy, że operacja powiedzie się. W końcu już jeden cud w jej życiu się wydarzył – Iza przeżyła operację. Pora na kolejny.

Co to jest tętniak mózgu?

Tętnice składają się z kilku warstw, a kiedy jedna z nich ulega osłabieniu, tworzą się struktury przypominające worek – tętniaki. Trudno je wykryć, najczęściej dopiero gdy powodują ucisk sąsiadujących z nimi narządów, mogą zostać zauważone. Szczególnie niebezpieczne są tętniaki tworzące się w mózgu.

Przyczyny powstawania tętniaków są różne: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, czynniki genetyczne czy zaburzenia tkanki łącznej. Z drugiej strony trudno mówić o jakiejkolwiek profilaktyce. Tętniak może zaatakować niepostrzeżenie, jest niemal jak bomba tykająca w naszym ciele.

Dlaczego tętniak mózgu jest niebezpieczny?

Tętniak mózgu nie daje żadnych objawów, dopiero jego pęknięcie powoduje nagły bardzo silny ból głowy, wymioty, sztywność karku czy utratę przytomności. Często przed pęknięciem tętniaka mają miejsce niewielkie wycieki krwi, które powodują swoiste bóle ostrzegawcze.

Pęknięcie tętniaka często występuje nagle, najczęściej chora osoba w ogóle nie jest świadoma, że jej życie może być zagrożone. Jeśli szybko nie zostanie jej udzielona pomoc - czyli operacja zamknięcia tętniaka - grozi jej śmierć, a wcześniej - poważne komplikacje neurologiczne.

Redakcja 16/03/2017

Zobacz też

Handlarze historią, odcinek 5. – Najcięższy sprzęt. Garażowa wyprzedaż broni. WIDEO Handlarze historią, odcinek 5. – Najcięższy sprzęt. Garażowa wyprzedaż broni. WIDEO W programie Handlarze historią śledzimy losy Bruce'a Cromptona i jego ekipy. Na codzień zajmują się oni wyszukiwaniem historycznych militariów z okresu II Wojny Światowej, odnawianiem ich i odsprzedawaniem z zyskiem. Co tym razem sprzedadzą? Idiota za granicą - dokąd pojedzie? Odcinek 1 - Chiny! Idiota za granicą - dokąd pojedzie? Odcinek 1 - Chiny! Ricky Gervais i Stephen Merchant wysłają niechętnego podróżom Karla Pilkington na wycieczkę,by zobaczył Wielki Mur Chiński. Po drodze Karl będzie musiał doświadczyć tradycyjnego masażu ogniem, pzonać zasady starożytnej sztuki kung fu, a także odkryć niepokojący fakty o przyszłości i zdrowiu podczas wizyty u chińskiej wróżki... Dzika Skandynawia, odc 1. Odrodzenie. Co oznacza zmiana pór roku w Skandynawii? Dzika Skandynawia, odc 1. Odrodzenie. Co oznacza zmiana pór roku w Skandynawii? Trudny klimat Skandynawii oznacza, że nowo narodzone zwierzęta i świeżo wzeszłe rośliny muszą rozwijać się szybko. Sezon letni, choć bogaty, jest bardzo krótki. Jeśli tegoroczne młode nie wyrosną dostatecznie, długa i brutalna zima zastanie je nieprzygotowane do jej przetrwania. Jakie trudności napotykają zwierzęta w surowym północnym klimacie? Diabeł jakiego znamy - o czym jest ten film? Diabeł jakiego znamy - o czym jest ten film? Od Biblii przez rock and roll aż do YouTube’a – diabeł fascynuje ludzi od zawsze i jest obecny nie tylko na średniowiecznych obrazach, ale i we współczesnej popkulturze. Dokument opowieo wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o szatanie, ale baliście się zapytać. Skąd bierze się zainteresowanie Księciem Ciemności? Czy obraz Antychrysta jest bardziej ekscytujący dla ludzi niż obraz samego Boga?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!