Sala operacyjna 2 sezon, odcinek 12 - Guz jelita grubego. Opis odcinka. Objawy nowotworu, rokowania, leczenie

Pan Jacek, emerytowany inżynier, zgłosił do szpitala na ostry dyżur z powodu krwotoku z przewodu pokarmowego. Po badaniach okazało się, że ma guza jelita grubego i wymaga natychmiastowej operacji. Ale to nie koniec jego problemów - zanim chirurdzy przystąpią do operacji - czeka go jeszcze zabieg kardiologiczny.

Sala operacyjna sezon 2, odcinek 12. Guz jelita grubego

Sala operacyjna sezon 2, odcinek 12. Guz jelita grubego
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:23:34
Zdjęcie z artykułu: Sala operacyjna 2 sezon, odcinek 12 - Guz jelita grubego. Opis odcinka. Objawy nowotworu, rokowania, leczenie
Sala operacyjna - w tym odcinku poznamy historię pacjenta z rakiem jelita grubego i komplikacjami kardiologicznymiźródło:photos.com

W tym odcinku Sali operacyjnej poznamy historię pana Jacka. Trafia on do szpitala z powodu krwawienia z przewodu pokarmowego, co okazuje się objawem nowotworu jelita grubego. Rak wymaga operacji,ale pojawiają się komplikacje, związane z jego układem krwionośnym  Nad łóżkiem pana Jacka czuwa jego troskliwa żona Wiesława, która sama cierpi na chorobę nowotworową. Jak to się stało, że mimo choroby nowotworowej w domu, pan Jacek nic nie wiedział o tym, że cierpi na raka jelita? To możliwe, bo nowotwór jelit nie należy do najłatwiejszych do wykrycia.

Rak jelita grubego - jakie są jego objawy, jakie leczenie?

Nowotwór jelita grubego rozwija się powoli i długo nie daje objawów. Późne wykrycie daje małe szanse na wyleczenie, wczesne – stosunkowo duże. Rak może się umiejscowić na każdym odcinku jelita grubego, ale najczęściej pojawia się w okrężnicy i odbytnicy. W większości przypadków rozwija się z polipów (łagodnych gruczolaków) powstających na ścianie jelita. Najistotniejsza jest profilaktyka raka jelita grubego, bo przemiana gruczolaka w nowotwór złośliwy trwa około 10 lat. Nowotwór jelita grubego jest chorobą występującą często, niestety nie ma ewidentnych, typowych objawów. Dotyka przede wszystkim osoby po 50. roku życia, otyłe, stosujące dietę bogatą w czerwone mięso, z podobnymi przypadkami w wywiadzie rodzinnym.

Do niepokojących objawów świadczących, że mamy do czynienia z rakiem jelita grubego należą:

  • zmiana dotychczasowego rytmu wypróżnień, 
  • krew w stolcu, 
  • krwawienie z odbytnicy, 
  • chudnięcie, 
  • zmęczenie, 
  • anemia.

W Polsce raka jelita grubego wykrywa się kolonoskopią, sprawdza się też obecność krwi utajonej w kale. Leczenie to przede wszystkim chirurgiczne usunięcie nowotworowo zmienionego odcinka jelita. Zależnie od stanu pacjenta, obecności lub nie przerzutów stosuje się naświetlania lub chemioterapię. Terapie są coraz doskonalsze, więc rokowania dla chorych są coraz lepsze. W przypadku pana Jacka operację usunięcia guza laparoskopowo ma wykonać  jeden z najlepszych chirurgów w Polsce, prof. Krzysztof Paśnik. Niestety, żeby bezpiecznie przeprowadzić operację u pana Jacka  trzeba wykonać jeszcze jeden bardzo poważny zabieg – poszerzyć tętnice.

Zabieg poszerzenia tętnic - na czym polega?

Poszerzanie tętnic to zabieg określany fachowo jako angioplastyka wieńcowa, zwana też balonikowaniem, polega na poszerzeniu zwężonych lub udrożnieniu zamkniętych tętnic serca za pomocą specjalnych malutkich baloników. Zabieg angioplastyki wieńcowej wykonuje się najczęściej:

- po zawale

- w leczeniu choroby niedokrwiennej serca

- w wypadku dławicy piersiowej.

Ten zabieg polega między innymi na wszczepieniu na stałe tak zwanego stentu. Jest to metalowy, sprężynujący odcinek zapobiegający zwężeniu tętnicy. Przed zabiegiem:

- oznacza się grupę krwi oraz wykonuje się morfologię, badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej

- na ogół na tydzień przed zabiegiem zaczyna się przyjmować aspirynę i ticlopidynę lub klopidogrel

- angioplastyka wieńcowa wymaga czasem odstawienia pewnych leków, o czym decyduje lekarz

- zabieg wykonywany jest na czczo (u dorosłych bez znieczulenia ogólnego), w pozycji leżącej.

Etapy zabiegu:

1. znieczulenie miejscowe

2. wprowadzenie igły metalowej do tętnicy udowej, ramiennej lub promieniowej

3. zastąpienie igły metalowej wąska koszulką naczyniową z tworzywa sztucznego

4. wprowadzenie przez koszulkę cienkich wężyków (cewników) do tętnicy, a następnie dalej, przez aortę, wprowadzenia ich do właściwej tętnicy wieńcowej – tej, która ma zostać poszerzona (umiejscowienie cewników jest sprawdzane z użyciem rentgena)

5. wprowadzenie balonika przez cewnik i ustawienie go we właściwym (zwężonym) miejscu

6. wpompowanie do balonika płynu (pod bardzo niskim ciśnieniem), co trwa kilkanaście sekund lub minut (czasem wymaga to kilkakrotnych prób)

7. wstrzyknięcie kontrastu (koronografia), dal oceny efektu zabiegu

8. wszczepienie stentu

9. pozostawienie koszulki na kilka godzin, dla zapobiegnięcia zapadnięciu tętnicy (koszulkę usuwa się natychmiast po zabiegu wykonanym na tętnicy promieniowej)

10. usunięcie koszulki.

Jak pan Jacek zniesie zabieg poszerzania tętnic? Jak przebiegnie u niego zabieg usunięcia nowotworu jelita grubego? Zobacz w środę!

 

Serial medyczny Sala operacyjna na antenie FOKUS TV oraz na www.fokus.tv/player w środy o godzinie 22:00


 

Ewa Jabłońska 22/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!