Sahara Express - jak przewieźć rudy metali przez całą gorącą Saharę? Niesamowity dokument w FOKUS TV

Sahara Express to program dokumentalny, który ukazuje widzom jedną z najbardziej niesamowitych i nieprzewidywalnych tras kolejowych na świecie. Jak przewieźć tony rud metali przez morze szalejącego piasku?

700 kilometrów trakcji kolejowej rozgrzanej do niebywałych temperatur przez saharyjskie słońce, 6 składów na dobę napędzanych przez cztery lokomotywy ciągnące składy o długości przekraczającej 2,5 kilometra. To wszystko w koszmarnym upale i morzu piasku, który notorycznie zasypuje tory i utrudnia dalszą podróż. Sahara Express to niesamowity dokument ukazujący jak przebiega podróż towarowymi składami, które przewożą drogocenne rudy metali przeznaczone do europejskich hut.

Ponieważ kolej ta korzysta tylko z jednego toru, przewóz w tak ekstremalnych warunkach, mimo wszystko musi być idealnie skoordynowany by pociągi spotykały się na kilku punktach mijania. Temperatura sięga 75 stopni, a w pobliżu nie brakuje wydm, które mogą utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić transport. Jak radzą sobie z tym odpowiedzialni za przewóz?
 

Redakcja 09/05/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!