Rzadkie choroby. Niespotykane schorzenia genetyczne krwi, kości, mięśni i skóry. DRASTYCZNE ZDJĘCIA

Serial poświęcony jest rzadko występującym jednostkom chorobowym i nietypowym przypadkom medycznym. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technik animacyjnych twórcy programu zabierają widzów w podróż do wnętrza ludzkiego organizmu. Pokazują fizjologię krwi, kości, mięśni i skóry osób, których dotknęły niespotykane choroby genetyczne.

Wśród zaprezentowanych przypadków znajdzie się m.in. samoistna łamliwość kości (Osteogenesis Imperfecta). Choroba pojawia się raz na 30 tys. urodzeń. Objawia się tym, że kości chorego są bardzo giętkie i często ulegają złamaniom, nawet podczas snu. Przy chorobie występuje najczęściej bardzo niski wzrost, poniżej 100 cm.

Innym zaprezentowanym w programie schorzeniem jest postępujące kostniejące zapalenie mięśni (Fibrodysplasia Ossificans Progressiva). W przebiegu choroby dochodzi do skostnienia tkanki łącznej i mięśniowej, co prowadzi do unieruchomienia chorego. Statystycznie choroba występuje raz na 2 mln osób. 

Poznamy także osoby, których systemy naczyniowe stanowią całkowite zaprzeczenie opisów znajdujących się w podręcznikach medycznych. Zobaczymy mechanizmy chorób, w których mięśnie zanikają lub zwalczają się wzajemnie. Odkryjemy, co tworzy i niszczy tkankę skóry na przykładzie chorób, w których skóra nie przylega do ciała lub... w ogóle się nie złuszcza i staje się coraz grubsza.          

 

Redakcja 11/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!