Ryszard Petru: kariera i rodzina: rodzice, żona, dzieci. WIDEO

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w maju 2015 roku założył stowarzyszenie NowoczesnaPL. U progu 2017 roku zrobiło się o nim głośno w związku z posądzeniem o romans z Joanną Schmidt z tego samego ugrupowania. Jak wyglądała jego dotychczasowa kariera i życie rodzinne?

Romans w Nowoczesnej? Podobnych przypadków było więcej

Romans w Nowoczesnej? Podobnych przypadków było więcej
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:02:41

Ryszard Petru, lider stowarzyszenia .Nowoczesna PL, na kongresie założycielskim tego ugrupowania zapowiadał, że chce wprowadzić na polskiej scenie politycznej znaczące zmiany. Obecnie jako poseł na Sejm RP angażuje się w działalność opozycyjną, również pod sztandarem Komitetu Obrony Demokracji.

Ryszard Petru – rodzice, rodzina: żona, dzieci

Ryszard Petru urodził się w 1972 roku we Wrocławiu. Na Ziemie Odzyskane podobnie jak wielu Polaków rodzina Ryszarda Petru przeniosła się po II wojnie światowej ze wschodnich rejonów II RP; przyjechała do Wrocławia, lecz osiadła w Jeleniej Górze. Dziadek Ryszarda Petru prowadził w tym mieści warsztat samochodowy.

.. Bomba mezonowa i rodzice Ryszarda Petru. Między prawdą a sensacją

Rodzice Ryszarda Petru, Zygmunt Petru i Danuta Potoczna-Petru, wybrali kariery naukowe – oboje są fizykami. Ojciec Ryszarda Petru jest wykładowcą uniwersyteckim, a matka Petru pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Ostatnio ich nazwiska pojawiły się w doniesieniach medialnych w kontekście bomby mezonowej, mitycznej broni, jaką rzekomo mieli się zajmować podczas kilkuletniej pracy w ośrodku badań jądrowych w Dubnej pod Moskwą.

Nie zgadzają się jednak daty. Prace nad bombą mezonową, zresztą niemożliwą do skonstruowania, trwały przez kilka lat między rokiem 1960 a 1970. Tymczasem Zygmunt i Danuta Petru, a później także ich synowie (Ryszard Petru ma brata, Jerzego Petru, obecnie ekonomistę) na stałe przebywali w Związku Radzieckim u progu lat 80., wcześniej zaś bywali w Dubnej na krótkich pobytach studyjnych. Dr Zygmunt Petru zresztą nigdy nie był fizykiem jądrowym – zajmował się teorią ciała stałego.

Ryszard Petru założył własną rodzinę. Żona Ryszarda Petru, Małgorzata Petru, z którą wziął ślub w 1997 roku, dała mu dwoje dzieci – córki: Katarzynę Petru i Magdalenę Petru. Choć u progu 2017 roku pojawiły się pogłoski o rzekomym romansie Ryszarda Petru z Joanną Schmidt z .Nowoczesnej (wraz z koleżanką z partii Petru miał jakoby lecieć na romantycznego sylwestra na Maderze), pogłoski te nie znalazły potwierdzenia.

Ryszard Petru – kariera

Ryszard Petru ukończył V Liceum im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Nie skończył ich jednak, a naukę kontynuował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.W latach 1997-2000 był doradcą Leszka Balcerowicza, gdy ten obejmował stanowisko wicepremiera i ministra finansów. W tym okresie Petru należał do Unii Wolności.

W 2001 roku Ryszard Petru bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych. W tym samym roku rozpoczął pracę jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym. Funkcję tę pełnił do 2004 roku. W kolejnych latach pracował m.in. jako główny ekonomista Banku BPH, a także dyrektor banku ds. strategii i główny ekonomista BRE Banku oraz PKO BP. W latach 2011-2014 odpowiadał za polskie firmy jako partner w PricewaterhouseCoopers.

13 maja 2011 Ryszard Petru został przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a w 2014 roku przewodniczącym rady nadzorczej PKP S.A. i Solaris Bus&Coach. Petru est również autorem publikacji poruszających tematykę gospodarczą.

Tagi: ryszard petru,

Redakcja 10/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!