Ryszard Petru: kariera i rodzina: rodzice, żona, dzieci. WIDEO

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w maju 2015 roku założył stowarzyszenie NowoczesnaPL. U progu 2017 roku zrobiło się o nim głośno w związku z posądzeniem o romans z Joanną Schmidt z tego samego ugrupowania. Jak wyglądała jego dotychczasowa kariera i życie rodzinne?

Ryszard Petru, lider stowarzyszenia .Nowoczesna PL, na kongresie założycielskim tego ugrupowania zapowiadał, że chce wprowadzić na polskiej scenie politycznej znaczące zmiany. Obecnie jako poseł na Sejm RP angażuje się w działalność opozycyjną, również pod sztandarem Komitetu Obrony Demokracji.

Ryszard Petru – rodzice, rodzina: żona, dzieci

Ryszard Petru urodził się w 1972 roku we Wrocławiu. Na Ziemie Odzyskane podobnie jak wielu Polaków rodzina Ryszarda Petru przeniosła się po II wojnie światowej ze wschodnich rejonów II RP; przyjechała do Wrocławia, lecz osiadła w Jeleniej Górze. Dziadek Ryszarda Petru prowadził w tym mieści warsztat samochodowy.

.. Bomba mezonowa i rodzice Ryszarda Petru. Między prawdą a sensacją

Rodzice Ryszarda Petru, Zygmunt Petru i Danuta Potoczna-Petru, wybrali kariery naukowe – oboje są fizykami. Ojciec Ryszarda Petru jest wykładowcą uniwersyteckim, a matka Petru pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Ostatnio ich nazwiska pojawiły się w doniesieniach medialnych w kontekście bomby mezonowej, mitycznej broni, jaką rzekomo mieli się zajmować podczas kilkuletniej pracy w ośrodku badań jądrowych w Dubnej pod Moskwą.

Nie zgadzają się jednak daty. Prace nad bombą mezonową, zresztą niemożliwą do skonstruowania, trwały przez kilka lat między rokiem 1960 a 1970. Tymczasem Zygmunt i Danuta Petru, a później także ich synowie (Ryszard Petru ma brata, Jerzego Petru, obecnie ekonomistę) na stałe przebywali w Związku Radzieckim u progu lat 80., wcześniej zaś bywali w Dubnej na krótkich pobytach studyjnych. Dr Zygmunt Petru zresztą nigdy nie był fizykiem jądrowym – zajmował się teorią ciała stałego.

Ryszard Petru założył własną rodzinę. Żona Ryszarda Petru, Małgorzata Petru, z którą wziął ślub w 1997 roku, dała mu dwoje dzieci – córki: Katarzynę Petru i Magdalenę Petru. Choć u progu 2017 roku pojawiły się pogłoski o rzekomym romansie Ryszarda Petru z Joanną Schmidt z .Nowoczesnej (wraz z koleżanką z partii Petru miał jakoby lecieć na romantycznego sylwestra na Maderze), pogłoski te nie znalazły potwierdzenia.

Ryszard Petru – kariera

Ryszard Petru ukończył V Liceum im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Nie skończył ich jednak, a naukę kontynuował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.W latach 1997-2000 był doradcą Leszka Balcerowicza, gdy ten obejmował stanowisko wicepremiera i ministra finansów. W tym okresie Petru należał do Unii Wolności.

W 2001 roku Ryszard Petru bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych. W tym samym roku rozpoczął pracę jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym. Funkcję tę pełnił do 2004 roku. W kolejnych latach pracował m.in. jako główny ekonomista Banku BPH, a także dyrektor banku ds. strategii i główny ekonomista BRE Banku oraz PKO BP. W latach 2011-2014 odpowiadał za polskie firmy jako partner w PricewaterhouseCoopers.

13 maja 2011 Ryszard Petru został przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a w 2014 roku przewodniczącym rady nadzorczej PKP S.A. i Solaris Bus&Coach. Petru est również autorem publikacji poruszających tematykę gospodarczą.

Tagi: ryszard petru,

Redakcja 10/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!