Ross Kemp w świecie gangów: Bułgaria – romskie organizacje przestępcze na Bałkanach i w Londynie

Romowie, których populacja w Europie liczy około 12 milionów osób są największą mniejszością etniczną na Starym Kontynencie. Wśród członków tej zamkniętej społeczności szerzy się przestępczość. Spotkanie z romską mafią to kolejny przystanek w podróży charyzmatycznego brytyjskiego aktora i prowadzącego program Rossa Kempa po świecie zorganizowanej przestępczości.Społeczność romska żyje w Bułgarii w przeludnionych miejskich gettach, pogardzana przez Bułgarów. Z jej szeregów rekrutuje się ponad 90 procent bezrobotnych w tym kraju. W mediach Romowie przedstawiani są jako kryminaliści, a skrajna prawica wykorzystuje ich do podsycania ksenofobicznych nastrojów i manipulowania emocjami wyborców.

Wyprawa Rossa na spotkanie z romską mafią rozpocznie się jednak nie w Sofii, a w Londynie. Dlaczego właśnie tam? Kiedy Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej, w styczniu 2007 roku, w stolicy Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost liczby przestępstw dokonywanych przez Romów. Prasa zapełniła się wówczas opowieściami o romskiej mafii, analizami wieszczącymi zwiększony napływ imigrantów z krajów bałkańskich i straszącymi falą przestępczości romskiej, jaka wkrótce miała zalać Wielką Brytanię.

Ross dołącza do jednej z jednostek brytyjskiej policji, mającej za zadanie patrolowanie i ochronę kolei. Wraz z nią spróbuje zmierzyć się z narastającym problemem przestępstw dokonywanych przez gangi Romów z Bułgarii i Rumunii. Obydwie grupy podobno dogadały się ze sobą – mafia rumuńska opiekuje się wszystkim, co „nad ziemią", bułgarska - wszystkim, co „podziemne".

Z Londynu Ross uda się do Sofii. Czy uda mu się rozpracować struktury przestępcze organizacji romskich działających w tym mieście i dotrzeć do ludzi, od których z pierwszej ręki dowie się, jak działa mafia w tym kraju?

W trakcie swojej podróży Ross spotka się z członkami kilku romskich gangów, w tym również i tych, które działają na terenie Wielkiej Brytanii. Nawiąże też kontakt z przedstawicielami Euroromy – bułgarskiej partii politycznej reprezentującej interesy mniejszości romskiej w tym kraju. Jak twierdzą jej przedstawiciele, mafia romska zubaża budżet Wielkiej Brytanii o sumę około 200 milionów funtów rocznie.

Redakcja 08/08/2014

Zobacz też

ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Czy aby uzyskać zwrot, trzeba mieć pozwolenie na budowę? ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Czy aby uzyskać zwrot, trzeba mieć pozwolenie na budowę? Planujesz remont lub budowę domu? Czy wiesz, że część lub nawet wszystkie materiały budowlane możesz kupić nie mając pozwolenia na budowę? Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu od tego, czy materiały zostały kupione przed budową, czy trakcie jej trwania. Mówimy kiedy możesz uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane. Banki internetowe - co oferują, jak z nich korzystać? Banki internetowe - co oferują, jak z nich korzystać? Od daty powstania mBanku – pierwszego w pełni internetowego banku w Polsce – minęło już 11 lat. Przez ten czas sporo się zmieniło – internet jest dzisiaj niemal w każdym domu, a system bankowości elektronicznej jest podstawowym składnikiem wszystkich kont osobistych. Ale czy na rynku działają inne banki czysto internetowe? Odpowiedź brzmi tak. Zatem przyjrzyjmy się im z bliska. TAROT: jakie znaczenie ma karta Maga? TAROT: jakie znaczenie ma karta Maga? Karta Maga w tarocie jest symbolem początku, rozpoczynania czegoś nowego: nowego etapu w życiu, nowej pracy, nowego dnia, wszystkiego co nowe, a więc też Nowego Roku. Sprawdź, co oznaczają poszczególne symbole w tej karcie i czego mogą być drogowskazem. ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby starać się o zwrot VAT? ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby starać się o zwrot VAT? Zastanawiasz się jakie dokumenty musisz zgromadzić, aby starać się o zwrot VAT za materiały budowlane? Czy wystarczą tylko wypełnione odpowiednie formularze? Z nami nie zgubisz się w gąszczu formalności! Przeczytaj poradę!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!