Ross Kemp w świecie gangów: Bułgaria – romskie organizacje przestępcze na Bałkanach i w Londynie

Romowie, których populacja w Europie liczy około 12 milionów osób są największą mniejszością etniczną na Starym Kontynencie. Wśród członków tej zamkniętej społeczności szerzy się przestępczość. Spotkanie z romską mafią to kolejny przystanek w podróży charyzmatycznego brytyjskiego aktora i prowadzącego program Rossa Kempa po świecie zorganizowanej przestępczości.Społeczność romska żyje w Bułgarii w przeludnionych miejskich gettach, pogardzana przez Bułgarów. Z jej szeregów rekrutuje się ponad 90 procent bezrobotnych w tym kraju. W mediach Romowie przedstawiani są jako kryminaliści, a skrajna prawica wykorzystuje ich do podsycania ksenofobicznych nastrojów i manipulowania emocjami wyborców.

Wyprawa Rossa na spotkanie z romską mafią rozpocznie się jednak nie w Sofii, a w Londynie. Dlaczego właśnie tam? Kiedy Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej, w styczniu 2007 roku, w stolicy Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost liczby przestępstw dokonywanych przez Romów. Prasa zapełniła się wówczas opowieściami o romskiej mafii, analizami wieszczącymi zwiększony napływ imigrantów z krajów bałkańskich i straszącymi falą przestępczości romskiej, jaka wkrótce miała zalać Wielką Brytanię.

Ross dołącza do jednej z jednostek brytyjskiej policji, mającej za zadanie patrolowanie i ochronę kolei. Wraz z nią spróbuje zmierzyć się z narastającym problemem przestępstw dokonywanych przez gangi Romów z Bułgarii i Rumunii. Obydwie grupy podobno dogadały się ze sobą – mafia rumuńska opiekuje się wszystkim, co „nad ziemią", bułgarska - wszystkim, co „podziemne".

Z Londynu Ross uda się do Sofii. Czy uda mu się rozpracować struktury przestępcze organizacji romskich działających w tym mieście i dotrzeć do ludzi, od których z pierwszej ręki dowie się, jak działa mafia w tym kraju?

W trakcie swojej podróży Ross spotka się z członkami kilku romskich gangów, w tym również i tych, które działają na terenie Wielkiej Brytanii. Nawiąże też kontakt z przedstawicielami Euroromy – bułgarskiej partii politycznej reprezentującej interesy mniejszości romskiej w tym kraju. Jak twierdzą jej przedstawiciele, mafia romska zubaża budżet Wielkiej Brytanii o sumę około 200 milionów funtów rocznie.

Redakcja 08/08/2014

Zobacz też

Kiedy odpowiadasz za długi podatkowe małżonka? Kiedy odpowiadasz za długi podatkowe małżonka? Decydując się na prowadzenie wspólnego gospodarstwa warto liczyć się z faktem, że bardzo często trzeba będzie wspólnie odpowiadać za zobowiązania finansowe. Spłacanie długów podatkowych małżonka nie jest wcale rzadką sytuacją. Dowiedz się, w jakich przypadkach odpowiadasz za długi podatkowe małżonka. TABLET czy NETBOOK - co wybrać? Jakie są różnice między tabletem a netbookiem? TABLET czy NETBOOK - co wybrać? Jakie są różnice między tabletem a netbookiem? Co warto wybrać: tablet czy netbook? Które urządzenie lepiej sprawdzi się w podróży? To zależy od tego, co zamierzasz robić w czasie wyjazdu - pracować czy przede wszystkim odpoczywać, tylko od czasu do czasu odbierając maile. Sprawdź, jakie są możliwości tabletów i netbooków. Podróż z pupilem. Czy zwierzę musi mieć paszport? Podróż z pupilem. Czy zwierzę musi mieć paszport? Pamiętajmy – chcąc wyjechać ze swoim zwierzakiem za granicę, musimy przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym celu należy zaznajomić się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego wybieramy się z naszym pupilem. Kiedy zwierzęciu na podróż wystarczy książeczka zdrowia, a kiedy potrzebny jest paszport? Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki? Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki? Z roku na rok rodzice ponoszą coraz większe koszta związane z kupnem podręczników do szkoły. Czy wiesz, że korzystając z programu „Wyprawka szkolna” przysługuje ci zwrot części kosztów? Sprawdź, jakie kryteria musisz spełnić, oraz gdzie i kiedy złożyć wniosek, aby odzyskać chociaż część pieniędzy.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!