Ross Kemp na tropie piratów - wyprawa do Nigerii

Znany brytyjski aktor Ross Kemp kontynuuje podróż w poszukiwaniu piratów. Wciąż szuka także odpowiedzi na pytanie o przyczyny renesansu pirackiego fachu we współczesnym świecie. W drugiej części swojej podróży zatrzyma się w Nigerii.
Czym nigeryjscy piraci różnią się od innych? Ich akcje są wyjątkowo krwawe, a bliskość Lagos - największego portu i miasta Nigerii - oraz bogate złoża ropy naftowej w tym afrykańskim kraju sprawiają, że wyspecjalizowali się oni w atakach na zbiornikowce przewożące paliwo. Ataki te systematycznie niszczą gospodarkę Nigerii, mogą także stać się zarzewiem międzynarodowego kryzysu.

Nigeryjscy piraci niszczą także miejscowe rybołówstwo. W ciągu ostatnich kilku lat z ich rąk zginęło około 300 nigeryjskich rybaków. Zanim Ross opuści Nigerię, spotyka się jeszcze z jednym z trzystu zagranicznych zakładników więzionych przez piratów w Delcie Nigru. Rozmówca opisze piekielną mękę bycia głodnym i dzień, kiedy zmuszony został do wykopania własnego grobu.

W trakcie swojej podróży po Nigerii Ross konstatuje, że fenomen piractwa sięga tu korzeniami znacznie głębiej niż sądził. Czy uda mu się porozmawiać z nigeryjskimi piratami? Spotkanie poprzedziły tygodnie negocjacji - piraci już na niego czekają.
 

Redakcja 18/06/2014

Zobacz też

Czy Tu-154 to samolot podatny na awarie? Co wiemy o Tupolewie? Ile ich wyprodukowano? Czy Tu-154 to samolot podatny na awarie? Co wiemy o Tupolewie? Ile ich wyprodukowano? 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku uległ katastrofie rządowy samolot typu Tu-154. Jedną z rozważanych przyczyn katastrofy była awaria samolotu. Czy Tu-154 często ulegają katastrofom? Największe katastrofy lotnicze w powojennej Polsce. Co o nich wiemy? Największe katastrofy lotnicze w powojennej Polsce. Co o nich wiemy? W historii powojennego cywilnego lotnictwa polskiego zdarzyło się niewiele katastrof lotniczych. Ale było ich więcej niż te dwie, o których pamiętamy najczęściej. Niewielką liczbę wypadków lotniczych w polskim lotnictwie cywilnym zawdzięczamy w wielkiej mierze znakomitemu wyszkoleniu polskich pilotów. Co wiemy o katastrofach w polskim lotnictwie cywilnym? Niezniszczalni, odcinek 3. Zderzenie na skrzyżowaniu. WIDEO Niezniszczalni, odcinek 3. Zderzenie na skrzyżowaniu. WIDEO 23 maja 2004 roku, w typowy wiosenny dzień, Scott Tegtmeyer, spaceruje przez Dayton w kierunku centrum. Nagle dochodzi do kolizji na skrzyżowaniu, które Scott mija. Jeden z pojazdów zostaje dosłownie wystrzelony w powietrze w kierunku Scotta. Nie ma czasu na ucieczkę, Scott staje się celem dla lecącego półtoratonowego SUV, który dosłownie wbija go w ziemię. Czy taki wypadek można przeżyć? Niezniszczalni, odcinek 7. Samochód w powietrzu. Jak przeżyć lot... autem? WIDEO Niezniszczalni, odcinek 7. Samochód w powietrzu. Jak przeżyć lot... autem? WIDEO W sierpniu 2010 roku w Dayton w stanie Ohio samochód prowadzony przez nastoletniego Brennana Edena uderza w barierkę. W efekcie uderzenia Firebird wznosi się w powietrze i ląduje po drugiej stronie autostrady. Ten spektakularny wypadek samochodowy co prawda łamie auto na kawałki, ale kierowca wychodzi z niego żywy...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!