Ross Kemp na tropie piratów - wyprawa do Nigerii

Znany brytyjski aktor Ross Kemp kontynuuje podróż w poszukiwaniu piratów. Wciąż szuka także odpowiedzi na pytanie o przyczyny renesansu pirackiego fachu we współczesnym świecie. W drugiej części swojej podróży zatrzyma się w Nigerii.
Czym nigeryjscy piraci różnią się od innych? Ich akcje są wyjątkowo krwawe, a bliskość Lagos - największego portu i miasta Nigerii - oraz bogate złoża ropy naftowej w tym afrykańskim kraju sprawiają, że wyspecjalizowali się oni w atakach na zbiornikowce przewożące paliwo. Ataki te systematycznie niszczą gospodarkę Nigerii, mogą także stać się zarzewiem międzynarodowego kryzysu.

Nigeryjscy piraci niszczą także miejscowe rybołówstwo. W ciągu ostatnich kilku lat z ich rąk zginęło około 300 nigeryjskich rybaków. Zanim Ross opuści Nigerię, spotyka się jeszcze z jednym z trzystu zagranicznych zakładników więzionych przez piratów w Delcie Nigru. Rozmówca opisze piekielną mękę bycia głodnym i dzień, kiedy zmuszony został do wykopania własnego grobu.

W trakcie swojej podróży po Nigerii Ross konstatuje, że fenomen piractwa sięga tu korzeniami znacznie głębiej niż sądził. Czy uda mu się porozmawiać z nigeryjskimi piratami? Spotkanie poprzedziły tygodnie negocjacji - piraci już na niego czekają.
 

Redakcja 18/06/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!