RODZINA ZASTĘPCZA. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać status rodziny zastępczej?

Mimo najsilniejszej motywacji nie każdy może zostać rodzicem zastępczym. Aby móc ubiegać się o status rodzica zastępczego trzeba spełniać wiele warunków: kandydat na rodzica musi m.in. być zdrowy, mieć stałą pracę i obywatelstwo polskie oraz nie może być karany. Ale to nie wszystkie wymogi! Jakie warunki musi spełnić rodzina zastępcza?

Głównymi powodami, dla których ludzie decydują się na uzyskanie prawa do opieki nad maluchami, które zostały doświadczone przez los, są miłość do dzieci i chęć wynagrodzenia im doznanych krzywd, wyrządzonych przez innych dorosłych.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Polskie prawo przewiduje, że rodziną zastępczą może zostać zarówno bezdzietne małżeństwo, jak i takie z własnymi dziećmi oraz osoba samotna. Kandydat na rodzica zastępczego musi:

  • mieć polskie obywatelstwo,

  • być niekarany,

  • mieć unormowane warunki mieszkaniowe,

  • cieszyć się zdrowiem, pozwalającym mu w pełni i bez żadnych ograniczeń opiekować się dzieckiem,

  • mieć unormowaną sytuację finansową, czyli powinien mieć przynajmniej jedno stałe źródło dochodu.

Rodzicem zastępczym może zostać jedynie osoba, która nigdy nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej. Warunki te, spełniane przez zastępczego opiekuna, mają zapewnić dziecku bezpieczeństwo i godne warunki dla rozwoju i życia. W przypadku ewentualnego spokrewnienia istotna jest także różnica wieku pomiędzy wychowankiem a rodzicem zastępczym. 

Jak zostać rodziną zastępczą?

Proces ubiegania się o status rodzica zastępczego jest długi i wymaga dużo cierpliwości. Jeżeli chcesz ubiegać się o status rodzica zastępczego powinieneś zgłosić się do lokalnego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, celem przeprowadzenia rozmowy-wywiadu.

Każdy kandydat na rodzica zastępczego musi przejść:

  • badania psychologiczne,

  • rozmowy z pedagogiem

  • otrzymać dobrą ocenę w rodzinnym wywiadzie środowiskowym.

Jeżeli przejdziesz te etapy pozytywnie, czekają cię jeszcze szkolenia z pedagogiki, prawa rodzinnego, psychologii rozwojowej oraz wychowawczej. Szkolenia te mają na celu udoskonalenie umiejętności opiekuńczych i wychowawczych opiekuna. Po ukończeniu tego etapu z wynikiem pozytywnym, otrzymujesz stosowne zaświadczenie kwalifikacyjne.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 04/11/2011

Zobacz też

Zupa z dyni – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Zupa z dyni – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Zupa dyniowa to doskonała propozycja na lunch, obiad lub kolację! Dynia jest jednym ze zdrowszych warzyw. Warto zatem poznać i wypróbować kilka przepisów, które jesienią urozmaicą nasze menu. Sama Magda Gessler poleca przepis na pyszną zupę z dyni. Tajska zupa krewetkowa – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Tajska zupa krewetkowa – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Przepisów na tajską zupę krewetkową jest bardzo dużo. Wśród podstawowych składników nie może jednak zabraknąć krewetek, mleczka kokosowego, trawy cytrynowej i soku z limonki. Wśród przypraw, które poleca Magda Gessler, powinny znaleźć się ostra papryka, imbir i curry. Zobacz przepis na tajską zupę. Jagnięcina po prowansalsku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Jagnięcina po prowansalsku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Jak zrobić marynatę i sos do jagnięciny po prowansalsku? W jednym z odcinków KUCHENNYCH REWOLUCJI, emitowanych przez stację TVN, prowadząca Magda Gessler odwiedziła Pałac w Nieznanicach, niedaleko Częstochowy. Daniem popisowym była w tym przypadku jelenina po prowansalsku z rozmarynem, polana sosem z białego wina. Zobacz, jak przygotować to danie w domu! Tadżin – przepis Magdy Gessler na marokańskie danie Tadżin – przepis Magdy Gessler na marokańskie danie Magda Gessler po raz kolejny odwiedziła Lublin. Tym razem ekipa "Kuchennych rewolucji" postanowiła tchnąć nowe życie w restaurację "Orient Express". Ciekawy pomysł na wnętrze przypominające przedziały słynnego pociągu nie szedł w parze z dobrą orientalną kuchnią. Magda Gessler postanowiła to zmienić, wprowadzając dania podobne do tych serwowanych przed laty w Orient Expressie, m.in. marokański tażin (tadżin). Oto przepis na to danie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!