Rekolekcje czym są? Jaki jest sens rekolekcji?

Rekolekcje to sposób duchownej nauki, realizowanej najczęściej w okresie Adwentu lub Wielkiego Postu. Odbywają się w parafiach, istnieją jednak także rekolekcje radiowe i internetowe. Ich sens to pomoc w odnalezieniu drogi przez tych wiernych, którzy stracili ją z oczu.

Rekolekcje to słowo z rodowodem łacińskim. Recolligere znaczy „zbierać na nowo”. W religii katolickiej jest to kilkudniowy okres duchowej odnowy. Jest ona realizowana przez modlitwę, wykłady, konferencje, rozmowę i spowiedź. Odbywają się zazwyczaj w Adwencie i Wielkim Poście, a trwają cztery dni wraz z niedzielą. 

>>> Rekolekcje internetowe, radiowe, na Facebooku – na czym polegają, gdzie ich szukać? [KLIKNIJ!]

Rekolekcje zazwyczaj rozpoczyna niedzielna msza ze specjalnym kazaniem przyjezdnego księdza. Dalszą część rekolekcji również zazwyczaj prowadzi ksiądz z innej parafii. Cykl spotkań kończy spowiedź. W większości parafii prowadzone sa osobne rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadaniem tych spotkań jest odnalezienie duchowej drogi przez tych, którzy zagubili się w swoim życiu. Mają one też pomóc wiernym na nowo zdefiniować swoją wiarę, by dokonywać w życiu dobrych wyborów.

>>> Rekolekcje wielkopostne – w jakich rodzajach rekolekcji można uczestniczyć? [KLIKNIJ!]

Oprócz popularnych „rekolekcji parafialnych” realizowane są rekolekcje radiowe i rekolekcje internetowe. Znaleźć je można choćby na Facebooku. Część wiernych korzysta z rekolekcji wyjazdowych lub zamkniętych. Zazwyczaj ten sposób religijnej nauki odbywa się w klasztorach lub specjalnych ośrodkach rekolekcyjnych. Takie wyjazdy trwają od 3 dni nawet do miesiąca. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Kim jest Klaudia Adaszewska, polska blogerka modowa, doceniona przez Vanity Fair? [VIDEO] Kim jest Klaudia Adaszewska, polska blogerka modowa, doceniona przez Vanity Fair? [VIDEO] Vanity Fair to jedno z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich czasopism, które poświęcone jest kulturze, polityce, modzie i urodzie. Gazeta słynie nie tylko z ciekawych artykułów, ale i przepięknych zdjęć. Co roku redakcja Vanity Fair publikuje listę najlepiej ubranych osób świata. W tegorocznej edycji amerykańscy redaktorzy docenili Polkę — Klaudię Adaszewską. Ziemowit Pędziwiatr z TVP - kim jest? Ziemowit Pędziwiatr z TVP - kim jest? Ziemowit Pędziwiatr przez ostanie sześć lat zapowiadał pogodę w stacji TVP Info. Ostatnio został zwolniony. Dowiedz się, kim jest prezenter o ciekawie brzmiącym imieniu i nazwisku? Badania doktora Mengele – wstrząsające historie ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. WIDEO Badania doktora Mengele – wstrząsające historie ludzi, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. WIDEO Josef Mengele okrył się czarną sławą za sprawą eksperymentów pseudomedycznych, które prowadził w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W KL Auschwitz nie było miejsca dla dzieci. Większość z nich została wysyłana na śmierć zaraz po przybyciu na miejsce. Większość, ale nie wszystkie. Bliźnięta spotykał inny, nie mniej straszny los... Warszawex – co to za przewodnik po stolicy? Warszawex – co to za przewodnik po stolicy? Nie każdy turysta nastawiony jest na zwiedzanie miasta od zabytku do zabytku. W większości wypadków chcemy poczuć w danym mieście jego specyficzny klimat i charakter, poznać jego duszę. Chcemy spojrzeć na miejsce oczami jego mieszkańców. Na taki właśnie pomysł wpadli autorzy przewodnika Warszawex.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!