Rekolekcje czym są? Jaki jest sens rekolekcji?

Rekolekcje to sposób duchownej nauki, realizowanej najczęściej w okresie Adwentu lub Wielkiego Postu. Odbywają się w parafiach, istnieją jednak także rekolekcje radiowe i internetowe. Ich sens to pomoc w odnalezieniu drogi przez tych wiernych, którzy stracili ją z oczu.

Rekolekcje to słowo z rodowodem łacińskim. Recolligere znaczy „zbierać na nowo”. W religii katolickiej jest to kilkudniowy okres duchowej odnowy. Jest ona realizowana przez modlitwę, wykłady, konferencje, rozmowę i spowiedź. Odbywają się zazwyczaj w Adwencie i Wielkim Poście, a trwają cztery dni wraz z niedzielą. 

>>> Rekolekcje internetowe, radiowe, na Facebooku – na czym polegają, gdzie ich szukać? [KLIKNIJ!]

Rekolekcje zazwyczaj rozpoczyna niedzielna msza ze specjalnym kazaniem przyjezdnego księdza. Dalszą część rekolekcji również zazwyczaj prowadzi ksiądz z innej parafii. Cykl spotkań kończy spowiedź. W większości parafii prowadzone sa osobne rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadaniem tych spotkań jest odnalezienie duchowej drogi przez tych, którzy zagubili się w swoim życiu. Mają one też pomóc wiernym na nowo zdefiniować swoją wiarę, by dokonywać w życiu dobrych wyborów.

>>> Rekolekcje wielkopostne – w jakich rodzajach rekolekcji można uczestniczyć? [KLIKNIJ!]

Oprócz popularnych „rekolekcji parafialnych” realizowane są rekolekcje radiowe i rekolekcje internetowe. Znaleźć je można choćby na Facebooku. Część wiernych korzysta z rekolekcji wyjazdowych lub zamkniętych. Zazwyczaj ten sposób religijnej nauki odbywa się w klasztorach lub specjalnych ośrodkach rekolekcyjnych. Takie wyjazdy trwają od 3 dni nawet do miesiąca. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!