Rejestracja samochodu. Jakie są niezbędne dokumenty i opłaty?

Zakup własnego auta to dopiero połowa sukcesu. Pierwszą wycieczkę musi bowiem poprzedzić rejestracja samochodu w wydziale komunikacji. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez wiążące się z tym formalności – jakie dokumenty wziąć ze sobą do urzędu i jakie są opłaty za rejestrację samochodu.

Rejestrację auta można załatwić w wydziałach komunikacji lub rejestracji pojazdów urzędów gmin lub dzielnic.

Jakie dokumenty wziąć ze sobą, żeby zarejestrować auto?

W urzędzie musisz mieć ze sobą:

  • dowód osobisty,
  • dowód własności pojazdu, czyli umowę, fakturę lub prawomocne orzeczenie sądu o prawie własności,
  • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu, który możesz ściągnąć ze stron internetowych urzędów bądź pobrać na miejscu,
  • kartę pojazdu, jeśli była wydana,
  • świadectwo homologacji lub dokumenty zwalniające pojazd z homologacji, 
  • jeśli rejestrujesz samochód sprowadzony z zagranicy, musisz przedstawić dowód wpłaty 500 zł na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • jeśli pełnisz funkcję pełnomocnika, musisz mieć też dokument o udzieleniu pełnomocnictwa z dowodem towarzyszącej mu opłaty skarbowej, która wynosi 17 zł.

Opłaty za rejestrację samochodu 

Rejestrując samochód, musisz zapłacić za wydanie pozwolenia czasowego – 13,50 zł (stawka obowiązująca w Warszawie), tablic rejestracyjnych – 80 zł, kompletu naklejek legalizacyjnych – 12,50 zł, nalepki kontrolnej na szybę – 18,50 zł, dowodu rejestracyjnego – 54 zł oraz uiścić opłatę ewidencyjną za wydanie dowodu, nalepki oraz zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – po 0,50 zł.

Po złożeniu wszystkich dokumentów i uiszczeniu opłat wystarczy czekać na decyzję. Urzędy mają na to 30 dni, ale zwykle trwa to tydzień. W niektórych możemy liczyć na SMS-owe powiadomienie, że nasz dowód rejestracyjny jest już gotowy.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!