Rejestracja samochodu. Jakie są niezbędne dokumenty i opłaty?

Zakup własnego auta to dopiero połowa sukcesu. Pierwszą wycieczkę musi bowiem poprzedzić rejestracja samochodu w wydziale komunikacji. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez wiążące się z tym formalności – jakie dokumenty wziąć ze sobą do urzędu i jakie są opłaty za rejestrację samochodu.

Rejestrację auta można załatwić w wydziałach komunikacji lub rejestracji pojazdów urzędów gmin lub dzielnic.

Jakie dokumenty wziąć ze sobą, żeby zarejestrować auto?

W urzędzie musisz mieć ze sobą:

  • dowód osobisty,
  • dowód własności pojazdu, czyli umowę, fakturę lub prawomocne orzeczenie sądu o prawie własności,
  • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu, który możesz ściągnąć ze stron internetowych urzędów bądź pobrać na miejscu,
  • kartę pojazdu, jeśli była wydana,
  • świadectwo homologacji lub dokumenty zwalniające pojazd z homologacji, 
  • jeśli rejestrujesz samochód sprowadzony z zagranicy, musisz przedstawić dowód wpłaty 500 zł na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • jeśli pełnisz funkcję pełnomocnika, musisz mieć też dokument o udzieleniu pełnomocnictwa z dowodem towarzyszącej mu opłaty skarbowej, która wynosi 17 zł.

Opłaty za rejestrację samochodu 

Rejestrując samochód, musisz zapłacić za wydanie pozwolenia czasowego – 13,50 zł (stawka obowiązująca w Warszawie), tablic rejestracyjnych – 80 zł, kompletu naklejek legalizacyjnych – 12,50 zł, nalepki kontrolnej na szybę – 18,50 zł, dowodu rejestracyjnego – 54 zł oraz uiścić opłatę ewidencyjną za wydanie dowodu, nalepki oraz zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – po 0,50 zł.

Po złożeniu wszystkich dokumentów i uiszczeniu opłat wystarczy czekać na decyzję. Urzędy mają na to 30 dni, ale zwykle trwa to tydzień. W niektórych możemy liczyć na SMS-owe powiadomienie, że nasz dowód rejestracyjny jest już gotowy.

Redakcja 25/09/2011

Zobacz też

Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU? Kiedy jazda pod wpływem alkoholu jest PRZESTĘPSTWEM, a kiedy WYKROCZENIEM? Jaka KARA grozi za JAZDĘ PO PIJANEMU? Jazda pod wpływem alkoholu ma poważne konsekwencje. Gdy zawartość alkoholu przekracza 0,19 promila we krwi, można być zatrzymanym przez policję. Jaka kara za to grozi? To zależy, czy delikwent ma więcej, czy mniej niż 0,5 promila alkoholu - innymi słowy czy popełnia przestępstwo, czy wykroczenie. Prawo przewiduje w takich przypadkach inny wymiar kary. Kim jest EWA FARNA, piosenkarka, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu? Kim jest EWA FARNA, piosenkarka, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu? Ewa Farna od dziecka jest związana z muzyką, od zawsze interesowało się śpiewanie. Nic więc dziwnego, że w wieku 19 lat jej dorobek jest imponujący. Dołączyła do grona celebrytów i została twarzą nowej linii kosmetyków dla dziewczyn Oriflame - Very Me. OSTRZEJSZY taryfikator punktów karnych od 9 czerwca 2012. Czy łatwiej stracić prawo jazdy? CZ. 3 OSTRZEJSZY taryfikator punktów karnych od 9 czerwca 2012. Czy łatwiej stracić prawo jazdy? CZ. 3 9 maja 2012 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych wprowadzającenowy taryfikator punktów. Oznacza to, że od 9 czerwca 2012 kierowców obowiązuje nowa taryfa mandatów i punktów karnych. Nowy taryfikator zaostrza kary dla kierowców m.in. za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, przewóz dzieci bez fotelika. TARYFIKATOR MANDATÓW. Ile punktów karnych za wykroczenia, przewinienia CZ. 2 TARYFIKATOR MANDATÓW. Ile punktów karnych za wykroczenia, przewinienia CZ. 2 Nowy taryfikator mandatów 2012 obowiązuje od 9 czerwca. Sprawdź za jakie wykroczenia i przewinienia możesz stracić prawo jazdy lub dostaniesz mandat i punkty karne. Zmiany wprowadzają ostrzejsze kary m.in. za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!